Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 4°C

Krvavá válka v zákopech a boje u Bachmutu: Stovky mrtvých a ruské šílenosti, upozorňuje analytik

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
29. listopadu 2022
15:46
Autor: Pavlína Horáková, swp - 
29. listopadu 2022
14:00

Krvavá zákopová válka u Bachmutu, která si denně vyžádá stovky mrtvých a zraněných, je podle bývalého diplomata a analytika centra Evropské hodnoty Martina Svárovského (KDU-ČSL) šíleností. Řekl to v pořadu Epicentrum. Vysvětlil, že město není strategickým cílem a že Rusko má armádu v žalostném stavu. Promluvil také o tom, jak dlouho ještě budou trvat masivní raketové útoky a co by mohlo zlomit Ukrajince v jejich boji za svobodu.

„Víme zhruba o intenzitě bojů, a že tam umírá stovky vojáků denně, především z řad nově mobilizovaných. Víme, že tam bojují Wagnerovci a je to boj s obrovskými ztrátami,“ uvedl Svárovský na úvod na dotaz, co vlastně o bojích u Bachmutu víme.

Podle Svárovského ale Ukrajincům nejde ani tak o obranu území, jako spíše o to, aby Rusům způsobili těžké ztráty a tak ještě více oslabili jejich armádu. A Rusové chtějí zase splnit alespoň jeden úkol a tak útočí tam, kde mají alespoň dobré zásobování.

Svárovský: Nechutné a nelidské. Rusové mají jasnou porážku

„Není to rozhodující bitva, ale je to utrpení a lidská tragédie. Rusové často podnikají akce, které mají symbolický význam pro publikum. Nemají už velké prostory pro manévrování a zásoby mají omezené. Soustředí se na útok tam, kde mají nějaké síly a kde mohou dodávat zbraně vojáky. Je to lidsky nechutné. Stojí je 700 vojáků denně to, aby jednou mohli snad říci, že tu linii prolomili,“ uvedl odborník.

Rusové mají navíc podle experta válku nejspíše prohranou. Ukrajinská armáda totiž neustále roste, ale ta ruská je stále menší a menší. Bod zlomu byl podle Svárovského osvobození Chersonu. „Ukrajinci se dostali do momentu, kdy za ním není už nic jiného, než jen ruská porážka,“ konstatoval. U Bachmutu tak Ukrajincům nyní stačí, kdy ruská armáda bude krvácet.

Útoky neskončily, zásoby se ale tenčí

V další části pořadu Blesku se analytik pozastavil i nad další hrozbou raketového útoku, který by měl přijít právě dnes, tedy 29. listopadu. Podle něj je možné, že k němu dojde, ale mnohdy se o útocích vědělo dopředu a nakonec stejně nepřišel. Podotknul, že budou takové útoky nejspíše stále menší a méně častější, Rusům totiž docházejí zásoby. Například u raket z ponorek a bombardérů mají podle některých informací Rusové jen 200 -400 raket.

„Co je zásadní, je to, že rakety by vám mohly přinést zlom ve válce. Ale pouze tehdy, pokud by se podařilo zlomit morálku obyvatelstva. Ukrajina je ale velká a Rusko není schopno ji celou fyzicky zničit a ani přinést takový výsledek, aby sami Ukrajinci prosili vedení, ať se s Ruskem nějak dohodne,“ uvedl expert.

V pořadu Epicentrum také konstatoval, že je od začátku vidět, že Rusko páchá na Ukrajině válečné zločiny. I tím, že valná většina cílů je civilních a nikoliv vojenských. Podle ukrajinského ministra se nyní strefují z 97 % právě do civilních objektů. Ve zbytku pořadu Epicentrum mluvil také o tom, jak je to s atmosférou v Kremlu a co je pravdy na násilném odvádění dětí do Ruska.

9:23
Dnes

Španělsko dodá Ukrajině čtyři až šest tanků Leopard německé výroby. Současně také vycvičí až deset posádek a techniky, píše dnes deník El País. Tanky vezme ze svých armádních zásob. Klíčová je podle deníku rychlost dodávek, protože Kyjev plánuje nasadit první tankové jednotky s leopardy na bojiště už na jaře.

9:13
Dnes

Prezident Joe Biden se možná setká s prezidentem Volodymyrem Zelenským a Andrzejem Dudou v Polsku, uvedla polská média. Setkání se může konat ve Varšavě nebo v Řešově.

8:41
Dnes

Petr Pavel v rozhovoru znovu podpořil dodávky zbraní Ukrajině. „Nemáme alternativu,“ uvedl nově zvolený prezident, podle kterého by bez poskytnutí západních zbraní Ukrajina pravděpodobně prohrála. „Pokud oni prohraji, prohrajeme i my,“ dodal Pavel, podle kterého není tabu ani předání stíhaček. Obává se ale, že by dodávka bojových letounů mohla být příliš pomalá.

„Jsem hrdý na to, že má země byla mezi prvními, které dodaly Ukrajině významnou vojenskou pomoc,“ řekl Pavel.

Nově zvolený prezident uvedl, že mír zcela záleží na Rusku a že by podpořil i sebemenší náznaky vůle jednat o zastavení konfliktu. „Z ruské strany žádné takové náznaky nejsou,“ dodal Pavel.

Zobrazit celý online

laurerahardy ( 29. listopadu 2022 23:33 )

Dělalo, protože (světe div se) Slovensko je členem NATO.

Uživatel_5347357 ( 29. listopadu 2022 19:25 )

Ano, Ukrajinci jsou opravdu chudáci. Posloužili jako užiteční blbci Západu v dlouholeté snaze rozvrátit Rusko a podmanit si ho. To, že dnes podporujeme jednu z nejzko­rumpo­vaněj­ších zemí plnou oligarchů a vracející se ke svým nacistickým hrdinům je vizitka naprostého úpadku naší vládnoucí sebranky, která se k vládnutí dostala podvodem a tuto zemi postupně zcela devastuje. Doufám, že zemí jako je Švýcarsko, které uvalilo sankce na Ukrajinu bude přibývat a tento nechutný válečný konflikt vyvolaný Západem brzy skončí.

turista.z. ( 29. listopadu 2022 18:49 )

Tem ruskym trollum rozumi malokdo, vetsinou stejni psychopati.

turista.z. ( 29. listopadu 2022 18:48 )

Tvl.. to je blabol.. Kde jsou dneska NDRaci, Bulhari a jini...

trintin ( 29. listopadu 2022 18:44 )

Dobře placený analytik neznámo proč neví, že nás ukrajinské vojsko 21.8.1968 násilně za pomocí Bulharů, NDRáků a jiných vojáků obsadilo a kdybychom se bránili, byly by u nás také stovky mrtvých.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa