Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Krvavá válka v zákopech a boje u Bachmutu: Stovky mrtvých a ruské šílenosti, upozorňuje analytik

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
29. listopadu 2022
15:46
Autor: Pavlína Horáková, swp - 
29. listopadu 2022
14:00

Krvavá zákopová válka u Bachmutu, která si denně vyžádá stovky mrtvých a zraněných, je podle bývalého diplomata a analytika centra Evropské hodnoty Martina Svárovského (KDU-ČSL) šíleností. Řekl to v pořadu Epicentrum. Vysvětlil, že město není strategickým cílem a že Rusko má armádu v žalostném stavu. Promluvil také o tom, jak dlouho ještě budou trvat masivní raketové útoky a co by mohlo zlomit Ukrajince v jejich boji za svobodu.

„Víme zhruba o intenzitě bojů, a že tam umírá stovky vojáků denně, především z řad nově mobilizovaných. Víme, že tam bojují Wagnerovci a je to boj s obrovskými ztrátami,“ uvedl Svárovský na úvod na dotaz, co vlastně o bojích u Bachmutu víme.

Podle Svárovského ale Ukrajincům nejde ani tak o obranu území, jako spíše o to, aby Rusům způsobili těžké ztráty a tak ještě více oslabili jejich armádu. A Rusové chtějí zase splnit alespoň jeden úkol a tak útočí tam, kde mají alespoň dobré zásobování.

Svárovský: Nechutné a nelidské. Rusové mají jasnou porážku

„Není to rozhodující bitva, ale je to utrpení a lidská tragédie. Rusové často podnikají akce, které mají symbolický význam pro publikum. Nemají už velké prostory pro manévrování a zásoby mají omezené. Soustředí se na útok tam, kde mají nějaké síly a kde mohou dodávat zbraně vojáky. Je to lidsky nechutné. Stojí je 700 vojáků denně to, aby jednou mohli snad říci, že tu linii prolomili,“ uvedl odborník.

Rusové mají navíc podle experta válku nejspíše prohranou. Ukrajinská armáda totiž neustále roste, ale ta ruská je stále menší a menší. Bod zlomu byl podle Svárovského osvobození Chersonu. „Ukrajinci se dostali do momentu, kdy za ním není už nic jiného, než jen ruská porážka,“ konstatoval. U Bachmutu tak Ukrajincům nyní stačí, kdy ruská armáda bude krvácet.

Útoky neskončily, zásoby se ale tenčí

V další části pořadu Blesku se analytik pozastavil i nad další hrozbou raketového útoku, který by měl přijít právě dnes, tedy 29. listopadu. Podle něj je možné, že k němu dojde, ale mnohdy se o útocích vědělo dopředu a nakonec stejně nepřišel. Podotknul, že budou takové útoky nejspíše stále menší a méně častější, Rusům totiž docházejí zásoby. Například u raket z ponorek a bombardérů mají podle některých informací Rusové jen 200 -400 raket.

„Co je zásadní, je to, že rakety by vám mohly přinést zlom ve válce. Ale pouze tehdy, pokud by se podařilo zlomit morálku obyvatelstva. Ukrajina je ale velká a Rusko není schopno ji celou fyzicky zničit a ani přinést takový výsledek, aby sami Ukrajinci prosili vedení, ať se s Ruskem nějak dohodne,“ uvedl expert.

V pořadu Epicentrum také konstatoval, že je od začátku vidět, že Rusko páchá na Ukrajině válečné zločiny. I tím, že valná většina cílů je civilních a nikoliv vojenských. Podle ukrajinského ministra se nyní strefují z 97 % právě do civilních objektů. Ve zbytku pořadu Epicentrum mluvil také o tom, jak je to s atmosférou v Kremlu a co je pravdy na násilném odvádění dětí do Ruska.

18:21
Dnes

Naplněna podle českého prezidenta Petra Pavla byla původní očekávání, že summit ve Švýcarsku přinese alespoň nějaký pokrok na cestě k míru na Ukrajině. Fakt, že se některé účastnické státy nepodepsaly pod společnou závěrečnou deklaraci podle něj samo o sobě neznamená, že jsou v opozici. Prezident to řekl novinářům po návratu ze summitu ve Švýcarsku. Podle Pavla bude nutné, aby se příštích jednání o míru na Ukrajině účastnili další velcí světoví hráči, klíčová bude podle něj účast Číny.

18:11
Dnes

Několik stovek Ukrajinců včetně vojáků se dnes shromáždilo v centru Kyjeva na pochodu hrdosti homosexuálů a dalších sexuálních menšin, který se v ukrajinské metropoli konal poprvé od ruské invaze a tedy začátku války v roce 2022. Účastníci volali po posílení práv lidí ve stejnopohlavních párech, skandovali ale také hesla na podporu obrany před ruskou agresí, informují světová média.

Podle agentury AP akce neměla oslavnou atmosféru manifestací známých jako "pride" v mírových podmínkách. Provázel ji silný déšť a také přísná bezpečnostní opatření související nejen s válkou, ale i s demonstrací ukrajinských nacionalistů, kteří si neodpustili homofobní projevy.

17:07
Dnes

Americký exprezident Donald Trump si v noci na dnešek stěžoval, že žádosti Ukrajiny o podporu Spojených států „neberou konce“, a uvedl, že v případě jeho znovuzvolení by byla záležitost rychle „urovnaná“. Podle Trumpa se „to musí zastavit“, z jeho slov ovšem nebylo zcela jasné, zda lídr Republikánské strany odkazoval na americkou pomoc nebo celou ruskou agresi.

Zobrazit celý online

laurerahardy ( 29. listopadu 2022 23:33 )

Dělalo, protože (světe div se) Slovensko je členem NATO.

Uživatel_5347357 ( 29. listopadu 2022 19:25 )

Ano, Ukrajinci jsou opravdu chudáci. Posloužili jako užiteční blbci Západu v dlouholeté snaze rozvrátit Rusko a podmanit si ho. To, že dnes podporujeme jednu z nejzko­rumpo­vaněj­ších zemí plnou oligarchů a vracející se ke svým nacistickým hrdinům je vizitka naprostého úpadku naší vládnoucí sebranky, která se k vládnutí dostala podvodem a tuto zemi postupně zcela devastuje. Doufám, že zemí jako je Švýcarsko, které uvalilo sankce na Ukrajinu bude přibývat a tento nechutný válečný konflikt vyvolaný Západem brzy skončí.

turista.z. ( 29. listopadu 2022 18:49 )

Tem ruskym trollum rozumi malokdo, vetsinou stejni psychopati.

turista.z. ( 29. listopadu 2022 18:48 )

Tvl.. to je blabol.. Kde jsou dneska NDRaci, Bulhari a jini...

trintin ( 29. listopadu 2022 18:44 )

Dobře placený analytik neznámo proč neví, že nás ukrajinské vojsko 21.8.1968 násilně za pomocí Bulharů, NDRáků a jiných vojáků obsadilo a kdybychom se bránili, byly by u nás také stovky mrtvých.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa