Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Rakušan o migrační krizi: Tvrdé tresty pro převaděče! A Putina má za zločince

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Volfová - 
29. listopadu 2022
05:00

Četnou kritiku si vyslechl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) za vyvěšení plachty s podobiznou Vladimira Putina v pytli na mrtvoly. I tak si ale stojí za tím, že by ji vyvěsil znovu. Obavy lidí, kteří přicházejí demonstrovat proti vládě, chápe, pořadatelům ale vzkazuje: Nestrašte lidi. Plyn bude, paktovat se s Ruskem není řešení a jestli tohle přesvědčení někdo šíří, ať si zkusí život pod diktaturou Kremlu. Putin je válečný zločinec a první místopředseda vlády chce dál věřit, že se dostane před mezinárodní tribunál. Za co se chce zapříčinit on sám, jsou výrazně tvrdší tresty pro převaděče, kteří vydělávají na zoufalství utečenců. 

„Koho bych chtěl rozhodně do vězení dostat, to jsou převaděči. Zákon postihující převaděče je u nás měkký. Když se podíváme na Slovensko, tam končí ve vazbě v podstatě každý, tady je to vlastně na rozhodnutí a vyhodnocení orgánů k tomu příslušných v každém individuálním případě. Jsou to obchodníci s lidskou hrůzou a neštěstím. Dovezou sem nějaké ty migranty, kterým něco naslibují. Pustí je někde v lese s malými dětmi, klidně je nechají umrznout, vyinkasují peníze, ujedou. Tihle lidi musí sedět,“ odsoudil Rakušan v Epicentru Blesku činnost převaděčů.

Jeho přesvědčení o spravedlivém soudu už ale není tak silné v případě samotného Vladimira Putina: „Jeho postavení v Rusku je rozhodně méně jisté, než tomu bylo třeba před půl rokem. Já bych chtěl moc věřit, ale nedávám tomu veliké procentuální šance, že se před řádný soud, který si zaslouží, dostane,“ komentuje svůj dřívější výrok po masakru v Buči, kterým volal postavení ruského prezidenta před mezinárodní tribunál. 

„Putin rozpoutal válku a my jako vláda České republiky bychom si moc přáli, aby tahle nespravedlivá válka vůči Ukrajině co nejdříve skončila. Ale to přece není tak, že budeme nějakým způsobem chlácholit agresora,“ odmítá Rakušan kritiku z řad demonstrujících, kteří volají po narovnání vztahů s Ruskem. „Ať ti lidé, kteří jsou na demonstracích na pódiu, se jedou do Ruska podívat. Nevím, jestli tam byli, nevím, jestli viděli reálný život mimo hlavní města, jak tam lidé žijí, v kolika letech tam průměrně umírají, v jaké demografické krizi v současné době Rusko je, jak vypadají reálné příjmy lidí v Rusku. Já bych je tam možná poslal, ať tam žijí, ale vyzkouší si to ne na nějaké diplomatické pozici, ale jako běžní občané,“ poslal ministr vnitra vzkaz Ladislavu Vrabelovi a dalším. 

pindal ( 7. prosince 2022 20:00 )

To je hezký,že má Putina za zločince,ale v Rusku mají za zločince Rakušana,tak kdo se v tom má vyznat?

picoda ( 29. listopadu 2022 11:52 )

iFender ( 29. listopadu 2022 11:35 )

Rakušane,nikdy nebudu podporovat ukrajinske jednotky SS Gali­zien,­AZOV­,KRA­KEN etc.Nikdy nebudu podporovat nacisty.Posilas lidi do Ruska,ty jako priklad by jsi mel zit a jit bojovat na Ukrajine a to hned v prvni linni,zbabelce!

Inicial ( 29. listopadu 2022 10:22 )

Inicial ( 29. listopadu 2022 10:22 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa