Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Mlejnka v čele rozvědky vystřídá Posolda, souhlasila vláda. Proč si ho Rakušan vybral?

Aktualizováno -
5. října 2022
13:27
Autor: ČTK - 
5. října 2022
13:14

Ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) se od čtvrtka stane dlouholetý zpravodajec a bývalý náměstek rozvědky pro operativní činnost Vladimír Posolda. Po dnešním souhlasu vlády, který vyžaduje zákon, ho jmenuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Rakušan to po jednání vlády řekl novinářům. Post ředitele rozvědky není obsazen od 1. září, kdy rezignoval po necelých dvou měsících ve funkci Petr Mlejnek.

Posolda je podle Rakušana držitelem osvědčení na stupeň přísně tajné. Ve zpravodajských službách se věnoval technické, analytické i operativní činnosti. „Zahraničními partnery je v rámci zpravodajské komunity, ale i mimo ni, vnímán jako vážený a respektovaný zástupce ČR,“ stálo v návrhu pro vládu. Podle materiálu dosavadní kariérou jednoznačně prokázal vysokou profesionalitu, odborné znalosti a manažerské schopnosti.

Rakušan řekl, že vybíral z více kandidátů, Posoldu vybral kvůli jeho dobré reputaci, profesnímu životopisu i manažerským zkušenostem v tajných službách. „Je to člověk, který službě velmi dobře rozumí a svými charakterovými danostmi je schopný dát té službě patřičný klid, který každopádně potřebuje,“ uvedl. Ve čtvrtek nového ředitele představí sněmovnímu bezpečnostnímu výboru, Posolda zákonodárcům za zavřenými dveřmi sdělí své priority.

Mlejnek nastoupil do funkce ředitele ÚZSI 8. července, kdy nahradil Šimandla. Rezignoval o necelé dva měsíce později kvůli stykům s podnikatelem Michalem Redlem, obviněným v korupční kauze Dozimetr. Policisté v červnu v kauze Dozimetr obvinili kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku více než deset lidí.

Kdo je Vladimír Posolda

Podle webu Aktuálně.cz Vladimír Posolda platí za jednoho z nejzkušenějších českých zpravodajců. „Roku 1991 vstoupil do Federální bezpečnostní informační služby. Zůstal v ní i poté, co se proměnila v BIS. Do rozvědky zamířil Posolda po roce 1998. Brzy tam odpovídal za analytiku. V půli první dekády po roce 2000 se stal náměstkem. Později byl také oficiálním zástupcem rozvědky v zahraničí,“ napsal Aktuálně.cz loni v červnu. V roce 2004 byl Posolda v médiích zmiňován jako náměstek ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) pro zpravodajskou činnost.

Loni v červnu web napsal, že Posolda z rozvědky odešel. „Rozvědka v poslední době zažila výrazné personální posuny,“ uvedl Aktuálně.cz. Podle serveru nuceně skončila náměstkyně pro analytiku Mlada Princová a už před ní z rozvědky odešel náměstek Posolda. Podle webu při reorganizaci, kterou inicioval tehdejší ředitel Marek Šimandl a podepsal ministr vnitra Jan Hamáček.

Web také napsal, že odchody Princové a Posoldy nebyly dobrovolné a oba podle informací Aktuálně.cz přišli o svou pozici po střetu s ředitelem. Posolda jako náměstek skončil v říjnu 2020 a „službu opustil krátce po Novém roce“.

Posolda poté odešel pracovat na ministerstvo zahraničí. „Můžeme potvrdit, že pan Vladimír Posolda působí od 1. března 2021 v rámci dohody o pracovní činnosti jako poradce náměstka ministra sekce bezpečnostní a multilaterální Martina Povejšila,“ sdělila loni v červnu Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Video  Rakušan hájil šéfa rozvědky. Fiala: Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

jajas ( 5. října 2022 17:40 )

Narhl ho STAN, vláda to odsouhlasila....co na to říct? Uvidíme!

LuCo ( 5. října 2022 16:19 )

Neprodleně nasměrovat úsilí na zjištění teroristů na NS-1 a NS-2!!!

1pravda1 ( 5. října 2022 15:34 )

ropušanovi nevěřím osobně ani dobrý den, po tom, co předváděl s mlejnkem a vládě zatajil jeho styky s redlem - takové obalamucení svých vládních kolegů ho mělo stát místo pro nedůvěryhodnost a zatajování skutečností vedoucích k rozhodnutí vlády... dal evidentně přednost tenkrát redlově mafii před vládou

1pravda1 ( 5. října 2022 15:32 )

kolik asi platíme za všechny ty poradce kde všude... prý nejsou peníze, a k tomu si vláda odhlasovala politické náměstky v neomezeném počtu za ty odborné, který také dáme nějakou funkci... tak co kdy Stanjura vysvětlí kolik nás ta státní správa stojí, a ty kecy o šetření

roxin ( 5. října 2022 14:58 )

Všechny které navrhne ropušan jsou na jedno brdo a co je navrženo ze STANu jsou všichni ZKORUMPOVANÍ a DOZIMETRU tedy jen chvilkové!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa