Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 4°C

Strach z vysokých cen energií drtí domácnosti: Kolik »sežerou« vánoční světýlka, pohádky v televizi a smažení kapra?

 • Autor: Adam Jaroš,lig - 
  3. 12. 2022
  05:00

  Obavy z účtů za energie neopouští řadu rodin ani o svátcích. Vyplatí se strávit Vánoce potmě? Podle odborníků je to nesmysl. Světýlek a vánoční atmosféry se vzdávat nemusíte, protože za běžnou výzdobu si připlatíte sotva pár korun. Šetřit se dá jinde.

  Jak ukazují data společnosti ČEZ, vyjde v zastropovaných cenách třeba běžný rozsvícený vánoční řetěz na zhruba 18 korun měsíčně. Před zastropováním to bylo 13 korun. Kvůli pětikorunovému rozdílu měsíčně tak nemá vůbec smysl si kazit vánoční atmosféru. Vánoční výzdoba vyžaduje jen minimální náklady a může si ji dovolit každý.

  Pokud zrovna nepatříte mezi nadšence, kteří si každoročně obalují celý dům tisíci žárovek, rozdíl v peněžence téměř nepoznáte. Naopak, pokud skutečně chcete ušetřit, hledejte úspory jinde. Přinášíme otázky a odpovědi, jak šetřit a nezničit si Vánoce.

  Přesvědčte se sami

  Každý má doma jiné přístroje a ozdoby s jinou spotřebou. Snadno si ale můžete spočítat, kolik bude stát provoz těch vašich. Spotřeba se odvíjí od příkonu, který je u každého elektrického výrobku uvedený. Pokud má například světelný řetěz příkon 6 wattů, za jednu hodinu nepřetržitého svícení spotřebuje 6 watthodin. Spotřeby 1 kWh (tedy 1000 watthodin) dosáhne za 166 hodin. Cenu jedné kWh pak najdete v ceníku vašeho dodavatele energie.

  Video  Malé věci, které dělají velké úspory. Jak uspořit v domácnosti  - Videohub
  Odemknout video

 • 1.Jak ušetřit na vánočním osvětlení?

  Pokud chcete svítit hodně, často a dlouho (každý den několik hodin po dobu několika týdnů), vyplatí se rozhodně investovat do LED svítidel, která mají spotřebu nižší než klasické žárovičky.

  Vyplatí se vypínat světýlka na vánočním stromečku?

  Standardní světelné řetězy na stromeček uvnitř v bytě (kolem 6 – 8 metrů) mívají příkon do 10 W. Náklady se tedy i za desítky hodin svícení pohybují v korunových částkách za měsíc. Vypínat je není nutné.

  Měli bychom vypínat venkovní vánoční osvětlení – svítící stromečky, řetězy apod.?

  Záleží samozřejmě na rozsahu osvětlení. Běžné venkovní osvětlení bude stát pár desítek korun. Pokud se ale bavíme o desítkách tisíc světýlek, která svítí třeba celou noc po celý měsíc, tam se náklady šplhají do stovek korun až nízkých tisíců korun měsíčně. Jedná se ale o skutečně extrémně osvětlené domy.

 • 2.Na kolik vyjde celodenně puštěná televize s pohádkami?

  Spotřebu televize ovlivňuje několik faktorů: typ obrazovky: (plazmová, LCD, LED, QLED apod.), velikost obrazovky (vetší mívají i větší spotřebu), nastavení obrazu (např. snížení jasu spotřebu snižuje) a stáří televize (novější bývají úspornější).

  Na štítku televize najdete spotřebu v kilowatthodinách na tisíc hodin provozu, tedy zhruba 2,75 hodiny sledování TV každý den v roce.  U nejobvyklejší LED televize bude celodenní sledování pohádek stát  do 10 Kč za den.

 • 3.Jak se dá uspořit energie při pečení v elektrické troubě?

  Při pečení je vhodné co nejvíce omezit otevírání dvířek do trouby. Každé otevření totiž okamžitě způsobí ztrátu až 20 procent jejího tepla, kterou pak spotřebič musí znovu dohnat nahříváním. Důležitá je také čistota. Znamená nejen pověstného „půl zdraví“, ale také peněžní úsporu. Nános mastnoty a špíny v ní stejně jako na sporáku zvyšuje zbytečně jejich spotřebu.

 • 4.Je lepší vařit vodu v rychlovarné konvici, na elektřině nebo na plynu?

  Z malých spotřebičů je rychlovarná konvice na energii poměrně náročná. Vyplatí se proto vždy ohřívat jen takové množství vody, které aktuálně potřebujete. Velké množství vody je lepší ohřívat na sporáku, přičemž je důležité zvolit plotýnku stejného průměru, jaký má dno hrnce. Přikrytí hrnce pokličkou uspíší vaření až o třetinu, což rovněž šetří energie.

  Nejúspornější vaření poskytuje indukční plotna místo litinové nebo sklokeramické. Spotřeba potřebná k uvaření litru vody u litinové desky (180 watthodin) je téměř o tři čtvrtiny vyšší než u indukční (105 watthodin).

 • 5.Je výhodnější smažit kapra/ řízky ve fritéze, na elektřině nebo na plynu?

  Záleží na příkonu fritézy (na trhu lze pořídit od 800 do 3000 W), na objemu (kolik porcí) a také na délce smažení (např. rybí řízky vs. vepřové řízky). Jednorázové smažení na rodinnou štědrovečerní večeři se ale bude pohybovat v řádech pár korun, takže není potřeba to nějak zásadně řešit.

 • 6.Jak ušetřit na topení, když o svátcích nechodíme do práce a školy?

  Třetina českých domácností vytápí plynem a třetina pomocí dálkového vytápění. Elektřinou topí jen 9 % stejně jako dřevem. Podle typu vytápění se zásadně liší náklady. U všech ale vytápění a ohřev teplé vody znamená okolo 89 % celkové spotřeby.

  Snížením teploty o jeden stupeň Celsia přitom lze snížit spotřebu v průměru o šest procent. Tisíce korun ročně se dají ušetřit i snížením teploty ohřevu vody v bojleru. Teplotu lze snížit na 50 – 55 stupňů, aniž by to mělo jakýkoliv dopad na celkový komfort.

  V obývacím pokoji, kde lidé obvykle tráví nejvíc času, stačí topit na 20 stupňů. V kuchyni, kde se půl dne tráví pečením cukroví a vyvářením, může být teplota ještě nižší – vyhřeje ji zbytkové teplo z trouby či ze sporáku. Pro zdravý spánek je vhodná v ložnici teplota 18 stupňů. Důležité je i větrat několikrát denně naplno otevřenými okny a zbytek dne je nechat zavřená. 

 • 7.Nechte si spočítat, jak můžete ušetřit

  Jestli vás zajímá, kde a kolik můžete ušetřit, podívejte se na poradenský portál www.setrim.cz. Stačí zadat typ bydlení (dům či byt), způsob vytápění (plyn, elektřina, dálkové) a podlahovou metráž bytu a web nabídne desítky rad a tipů včetně jejich finanční úspory. 

  Video  Kam na nejhezčí vánoční trhy v Česku?  - Videohub
  Video se připravuje ...

   

bullshit ( 9. prosince 2022 12:03 )

Lidem ve strachu se dobře vládne.

bullshit ( 9. prosince 2022 12:02 )

... a další agenti bez prověrekna Hradě pomáhají.

bullshit ( 9. prosince 2022 12:01 )

..."samozřejmě"...

f7g7s ( 7. prosince 2022 08:24 )

Mrzneš? Trpíš bídou a chudobou? Tak hlavně, že máš internet, na kterém můžeš pitchovat!

f7g7s ( 7. prosince 2022 08:21 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa