Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Hypoteční sazby jsou nejvyšší za posledních 20 let. Češi o úvěry téměř ztratili zájem

Autor: ČTK, lig - 
14. listopadu 2022
07:59

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v ČR v říjnu mírně vzrostla na 5,86 procenta ze zářijových 5,83 procenta. Průměrná sazba patří k nejvyšším za 20 let. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,2 miliardy korun, meziměsíčně nepatrně více. Meziroční propad podobně jako v září byl 82 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Z meziměsíčního pohledu podle nich objem poskytnutých hypoték vesměs stagnoval poté, co ve třech předešlých měsících zaznamenal dvouciferný propad. Pokles objemu poskytnutých hypoték je citelný nejen vůči silnému roku 2021, ale i ve srovnání s rokem 2020 je říjnový objem poskytnutých hypoték více než o tři čtvrtiny nižší, ukazují statistiky. Za celý letošní rok, tedy od ledna do října, podle nich propadla aktivita na hypotečním trhu o 60 procent.

Video  Ekonom Křeček o rostoucí inflaci a cenách za potraviny: Budeme platit stovku za chleba?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Hypoteční trh je ve stagnaci

Hypoteční trh pokračuje ve stagnaci a pro další období nelze předpokládat změnu směru,“ uvedl manažer hypoték UniCredit Bank Filip Beneš.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) v říjnu podle dat stoupl na 6,07 miliardy Kč ze zářijových 5,99 miliardy Kč. Objem refinancovaných úvěrů činil 1,15 miliardy Kč. Počet nově poskytnutých hypoték také stagnoval.

„Objem nově poskytnutých hypoték se tak v říjnu stále pohybuje na nejslabší úrovni od začátku roku 2014. Přitom při zohlednění růstu cen nemovitostí vyžadujících vyšší hypotéku by reálný propad poskytnutých hypoték byl ještě významnější. Příčiny současného stavu od velikosti úrokových sazeb po regulatorní pravidla či vývoj cen nemovitostí však zatím nenaznačují, že by se měla situace v dohledné době začít zlepšovat,“ řekl hlavní ekonom asociace Jakub Seidler.

Nejvyšší sazby za posledních 20 let

Průměrná hypoteční sazba se tak nachází na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let, v letech 2008 a 2009 se pohybovala také na obdobně vysokých hodnotách.

„Na úrokové sazby hypoték má vliv několik faktorů, nejen základní sazba zveřejňovaná ČNB, která zůstala nyní nezměněna. Bankám rostou náklady na pořízení zdrojů a to může mít vliv na úrokové sazby pro hypoteční úvěry v následujícím období. Nepředpokládáme však výraznější výkyvy,“ uvedla manažerka pro hypoteční úvěry mBank Soňa Holíková.

Průměrná hypotéka klesla v říjnu mírně pod 2,9 milionu Kč, kde byla naposledy v závěru roku 2020. S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou hypotéku snížit, uvedla ČBA. Nejvyšší průměrná hypotéka byla loni v listopadu, kdy činila 3,46 milionu Kč. Od té doby mírně klesá.

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1500 Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky o 6000 až 7000 Kč.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

frantacizek ( 14. listopadu 2022 09:33 )

ale kdo chce v dnešní době stavět nebo renovovat?? při těch cenách stavebních materiálů.. ještě celý příští rok to nepůjde-cenově..

frantacizek ( 14. listopadu 2022 09:20 )

Ale dobrá zpráva, děcka. Výš už by to jít nemělo a udrží se to celý příští rok dle odhadů.. díky konkurenci na bankovním trhu + nízké poptávce samo. Celé to zdražuje právě díky krátkodobým smluvním fixacím, ty rostou nejrychleji totiž.

Zobrazit celou diskusi