Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

Pozor na pitný režim a teplotní šoky: Lékař radí nejen kardiakům, jak zvládnout extrémní vedra

Autor: ula - 
2. srpna 2022
05:10

Horké počasí může být velkou fyzickou zátěží pro naše tělo, zejména jde o náročné období pro kardiaky. Ačkoliv se mnoho lidí v těchto dnech obává infarktu, pravda je, že vyšší počet infarktů je v zimě. Přesto by si měli dát pozor lidé, kteří trpí onemocněním věnčitých tepen a se srdeční arytmií, zejména pokud prodělali infarkt již v minulosti. Lékaři varují, aby si lidé dávali zejména pozor na příliš studenou klimatizaci.

Mnoho lidí se obává v horkých dnech infarktu. Horké počasí může vést k roztažení cév a tím ke snížení hladiny krevního tlaku a to může způsobit menší výskyt mozkových příhod či infarktů. Paradoxně je tedy více infarktů v zimě, protože chladné počasí klade na kardiovaskulární systém větší nároky. Samozřejmě teplé počasí vyvíjí na naše tělo tlak a nejen lidé s kardiovaskulárními problémy by měli být na pozoru.

Pozor na příliš studenou klimatizaci

„V létě by si lidé trpící hypertenzí měli dávat pozor na teplotní rozdíly, které mohou způsobit nebezpečné výkyvy krevního tlaku. Především při přechodu ze silně klimatizovaných místností do venkovního prostředí. Ideální rozdíl mezi teplotou uvnitř a venku by neměl být větší než 5 stupňů,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě, a dodává: „Příliš studená klimatizace není obecně zdravá."

„Situace může být podobná se saunováním. U kardiaků je důležité se poradit se svým lékařem. Rozhodně se také nedoporučuje skákání do ledové vody, ale spíše postupné ochlazování. Jisté je, že pacienti s onemocněním srdce a cév, kteří berou léky, musí počítat s větší zátěží při horkém počasí,“ dodává lékař.

Pozor na pitný režim

Tělo se vyrovnává s horkým počasím za pomoci jemu vlastních regulačních procesů, jako je rozšíření cév, současně se zvýšeným pocením, se kterým dochází i k úbytku vody a minerálních látek z těla.

Tělesná dehydratace může stát za kolísáním krevního tlaku. Navíc některé léky předepisované na snížení krevního tlaku mohou více odvodňovat organismus. V létě je důležité a nezbytné dodržovat pitný režim v podobě čisté vody či neslazených čajů. Vyhněte se také v příliš horkých dnech pití mnoha šálků kávy či alkoholu, ty odvodňují.

Pít by se mělo rovnoměrně po celý den. Ideální je alespoň 2 litry denně. To je pro zdravého člověka bez mimořádné tělesné aktivity nejblíže doporučenému příjmu, ale samozřejmě neplatí to pro všechny. Pijte i když nemáte žízeň, to je důležité především u seniorů, kteří mají menší pocit žízně.

A co sport?

Existuje několik mýtů o tom, že kardiaci by se neměli v létě příliš zatěžovat a sportovat. Samozřejmě, pokud berete léky na tlak či cholesterol a je vám nad 65 let, rozhodně není dobré běžet ve vedru maraton nebo cvičit v posilovně se silovou zátěží. Pohyb po celý rok je pro celkové zdraví velmi důležitý. S pravidelným pohybem se zlepší výkonnost našeho kardiovaskulárního aparátu, ale také se zlepší funkce cév. Nejen kardiaci mají dobrou šanci prožít delší život v lepší kvalitě.

„Zejména pro pacienty s rizikovými faktory aterosklerózy, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, vyšší tělesná hmotnost, je pravidelný pohyb nezbytnou součástí jejich léčebného režimu. Navíc vhodný pohyb může pomoci snížit počet léků, které mají předepsány,“ uzavírá prof. MUDr. Vrablík.

Video  Jak se bránit před extrémními vedry?  - Videohub
Video se připravuje ...

doktormediciny ( 2. srpna 2022 15:19 )

Dr Vrablik je uznavana autorita.Datz ovsem univrsalni recept na vodni hospodarstvi oprganismu, to asi nejde

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud