Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Plíživá nemoc cév může vyřadit ledviny a přivodit infarkt: Pozor na stres, varují lékaři

Autor: ula - 
30. května 2022
05:00

Ateroskleróza je onemocnění postihující každého z nás. Liší se stupněm cévního postižení a rychlostí, kterou probíhá. Komplikace pokročilé aterosklerózy, infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda, jsou stále hlavní příčinou úmrtí v České republice. Ke vzniku ateosklerózy přispívá nezdravý životní styl, nedostatek pohybu, jedení nezdravých věcí a také každodenní stres. Lékaři upozorňují, že ateroskleróza může vyřadit z provozu i ledviny. Dá se této nemoci předejít?

V souvislosti s civilizačními nemocemi bývá často zmiňován srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Co je ale příčinou těchto fatálních příhod? Je to poškození cév, které stojí na počátku závažných komplikací. Drobné cévky i velké cévy se vlivem tukových a vápenatých usazenin začnou zužovat a krev v nich nemůže proudit tak plynule, jako dříve. Co se stane, pokud je cévní systém postižen aterosklerózou? Tělesné tkáně a orgány strádají, postupně jsou stále více ochuzovány o kyslík a přestávají plnit svou funkci.

Nadbytek tuků v krvi

Lékaři aterosklerózu popisují jako degenerativní onemocnění cév, ve kterých se usazují tukové vrstvy kašovité konzistence. Důvodem je mimo jiné

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Články odjinud