Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

České dráhy mají nového ředitele. Národního dopravce povede Michal Krapinec

Aktualizováno -
24. března 2022
15:22
Autor: ČTK - 
24. března 2022
14:43

Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se dnes stal Michal Krapinec, dosavadní šéf dceřiné firmy drah ČD-Telematika. Do funkce ho zvolila dozorčí rada společnosti po výběrovém řízení. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Post v čele státního dopravce byl uvolněný po únorové rezignaci Ivana Bednárika.

„Volba dává Českým drahám jistotu dobrého vedení s patřičným nadhledem,“ řekl Kupka. Připomněl, že dráhy zaznamenaly během covidové krize ztráty až kolem sedmi miliard korun. „Jsem přesvědčený, že kvalifikace pana Krapince pomůže společnosti se vyrovnat s velkým výpadkem tržeb a České dráhy se přes toto těžké období pod jeho vedením přenesou,“ dodal ministr.

Pětatřicetiletý Krapinec se funkce ujme 4. dubna. Po zvolení uvedl, že jeho mise v čele státního dopravce bude těžká, nepovažuje ji však za sebevražednou. Upozornil, že se potřebuje nejprve seznámit s detaily firmy, jedním z jeho cílů bude zlepšení kvality služeb. „Udělám vše pro to, aby České dráhy byly pro zákazníky první volbou, a nikoli volbou jedinou,“ zdůraznil.

Nový šéf drah uspěl ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo celkem 11 uchazečů. Ty posuzovala výběrová komise, která dozorčí radě nakonec doporučila Krapince. Jeho volba byla podle předsedy rady Miroslava Zámečníka jednomyslná.

Krapinec v Českých drahách už v minulosti skoro čtyři roky působil, byl například ředitelem odboru strategie a správy majetkových činností nebo odboru projektové kanceláře. Ještě předtím byl také v dceřiné firmě drah ČD Cargo. Od června 2020 byl ve vedení další firmy ze skupiny státního dopravce ČD-Telematika, od loňského podzimu pak byl v jejím čele.

Dráhy zároveň dále hledají člena představenstva, který bude zodpovídat hlavně za finance. Zámečník dnes ČTK řekl, že ve výběrovém řízení byl jeden uchazeč, který by podle komise na tuto pozici vyhovoval. Podnik však podle Zámečníka bude ještě hledat i mezi dalšími možnými kandidáty. Jasno by mělo být v řádu týdnů.

Skupina České dráhy, zahrnující osobního i nákladního dopravce a další dceřiné podniky, předloni hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun. V prvním pololetí loňského roku skončila ve ztrátě 217 milionů korun. Skupina zaměstnává kolem 23.500 lidí.

Video  Parní lokomotiva Albatros se dočká oprav.  - České dráhy
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud