Noblesní dáma, která Česko nikdy nepřestala milovat. Politici truchlí za Albrightovou (†84)

Aktualizováno -
23. března 2022
23:24
Autor: amb, Mii, ČTK - 
23. března 2022
20:38

Čeští i světoví politici na Madeleine Albrightovou vzpomínají jako na noblesní dámu, připomínají její podíl na přijetí ČR do NATO. Je to ohromná ztráta, uvedli. Zaslouží si velký obdiv a skláníme se před její památkou, řekl premiér Petr Fiala (ODS).

„Málokdo ze světových státníků vykonal pro naši zemi tolik jako Madeleine Albrightová. Narozená v naší republice, dvakrát odešla jako uprchlík před diktaturou. Dostala šanci ve svobodném světě a tu plně využila. Děkujeme a nikdy na Vás nezapomene!“ řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Video  Fiala o smrti Madeleine Albrightové: Velká světová státnice  - ČTK
Video se připravuje ...

Americký prezident Bill Clinton si Albrightovou vybral jako šéfku diplomacie v roce 1996 a tento post zastávala poslední čtyři roky jeho administrativy. Byla historicky první ženou v tomto úřadu a do té doby také nejvýše postavenou političkou v amerických dějinách.

Bill Clinton k její smrti uvedl, že zesnulá bývalá vrcholná diplomatka byla „vášnivou silou pro svobodu, demokracii a lidská práva“, jejíž smrt „je pro svět obrovskou ztrátou v době, kdy nejvíce potřebujeme lekce z jejího života“.

„Truchlíme nad odchodem Madeleine Albrightové, první ženy na postu ministryně zahraničí USA. Byla to československá vůdčí osobnost, silná zastánkyně demokracie a lidských práv. Dnes si střední Evropa více než kdy jindy připomíná její angažovanost ve prospěch rozšíření NATO. Upřímnou soustrast její rodině,“ napsal ministr zahraničí Jan Lipavský. 

„Odešla bývalá americká ministryně zahraničí a česká rodačka Madeleine Albrightová. Žena, která milovala naši zemi a otevřela nám dveře v NATO. Jak obrovský význam to mělo, jak moc máme být vděčni, že jsme v alianci, vynikne právě nyní při pohledu na Ukrajinu.Paní Albrightová, díky!“ uvedla na twitteru ministryně obrany Jana Černochová.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) připomněl to, že se Albrightová velmi zasadila o přistoupení Česka, Polska a Maďarska do NATO. „Zemřela Madeleine Albrightová - žena, které Česká republika výrazně vděčí za brzký vstup do NATO. Dnes si tohoto jejího činu vážíme více než kdykoli dříve. Čest její památce!“ reagoval Baxa.

„Byla silou pro svobodu, otevřenou zastánkyní NATO, inspirativní kolegyní a přítelkyní. Upřímnou soustrast její rodině a americkému lidu,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Vždycky si budu vážit zářivé energie, síly a vtipu Madeleine Albrightové, o které se se mnou tak ráda dělila - když jsem to nejvíc potřebovala. Svět přišel nejen o historickou ministryni zahraničí, průkopnickou političku, ale i o vůdčí světlo pro mnohé z nás. Odpočívejte v pokoji,“ přidala vzpomínku běloruská politička Světlana Cichanouská.

„Úmrtí Madeleine Albright mě velmi zasáhlo. Má obrovskou zásluhu na tom, že je ČR pevnou součástí NATO, vždy se snažila, aby svět byl bezpečnějším místem. Moje nejhlubší soustrast patří jejím blízkým,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Silnou vzpomínku má i její stranický kolega Miroslav Kalousek. „Ministryně zahraničí USA, která mluvila plynně česky a nikdy svoji rodnou zemi nepřestala milovat. Měla zcela zásadní vliv na přijetí CR do NATO a pomohla nám tak zajistit naši bezpečnost. Ať odpočívá v pokoji a ať na ni Češi nikdy nezapomenou,“ napsal.

„Je to ohromná ztráta. Nikdo v USA pro nás neudělal tolik co ona. Mysleme na to právě v této době, kdy nás NATO chrání před arogantní rozpínavostí Ruska. Milá Madlo, odpočívej v pokoji. Na našem Slavíně máš místo jisté,“ vzkázal europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Vzpomínku zesnulé političce věnoval i expředseda KDU-ČSL Marek Výborný„Odešla noblesní dáma a náš člověk ve Washingtonu. Madeleine Albrightová, jejíž židovská rodina má kořeny v mém kraji, v Letohradě. Díky za to, že na svůj původ nezapomněla a zůstala nám na blizku. Čest její památce,“ sdělil.

Na židovské kořeny Albrightové na twitteru vzpomněl i Památník Terezín.

Na setkání s Albrightovou, jejíž otec Josef Korbel byl rodákem z Letohradu, vzpomněl také pardubický hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).

„Při našem setkání ve Washingtonu nebo pak v rodném Letohradě jsem viděl člověka s přirozenou autoritou, přitom skromného a slušného. Možná nám bude nyní chybět její nadhled i diplomatické zkušenosti,„ řekl ČTK Netolický. Albrightovou označil za významnou osobnost mezinárodní politiky a patrně nejvýznamnější Čechoameričanku současnosti. Bývalá ministryně zahraničí USA navštívila rodiště svého otce v červnu 2015.

Vyjádřil se také ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, který se s Albrightovou přátelil a přeložil také její paměti.„Nemůžu si odmyslet, že byla velkou postavou amerických i našich moderních dějin, že se nesmírně zasloužila o demokratizaci naší části Evropy po konci studené války a zastavení války v bývalé Jugoslávii, že nám pomohla navázat velmi úzké styky se Spojenými státy a že nám samozřejmě pomohla při vstupu do NATO,“ uvedl Žantovský, který v minulosti působil také jako mluvčí prezidenta Havla. 

„Madeleine Albrightová byla pro mě díky své odvaze a vizi nejen zásadním zdrojem rad (a přátelství), ale také nenahraditelným hlasem rozumu a varování pro celý svět. A stále v tom pokračovala. Její odchod je obrovskou ztrátou,“ navázal bývalý velvyslanec Spojených států v České republice Andrew Shapiro.

„Doktorka a profesorka Albrightová, která tady, ve Washingtonu a ve světě byla známá pod mnoha tituly, znali ji vyšší představitelé, ministr Blinken, náměstek ministra, poradkyně pro zahraniční politiku Suzy Georgová. Jsme šťastní, že jsme ji mohli nazývat šéfkou, lepší název je ale možná mentorka. Velké množství z nás měli to potěšení, že ji znali,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí USA Ned Price.

„Ministryně Albrightová byla jednou z nejvýznamnějších světových diplomatek, celoživotní obhájkyní světového míru a bezpečnosti a skutečně pozoruhodnou Američankou. I když hlas ministryně Albrightové utichl, její mimořádný odkaz bude navždy žít dál,“ uvedl bývalý ředitel CIA John O. Brennan.

„Velmi smutná zpráva o Madeleine Albrightové, milé, skvělé a hrdé Američance, která vždy chápala význam demokracie u nás i v zahraničí,“ napsal Michael Beschloss, americký historik specializující se na předsednictví Spojených států amerických.

„Smrt Madeleine Albrightové - obhájkyně demokracie a diplomacie pro celosvětové dobro a průkopnice v oblasti žen - je pro Spojené státy a svět mimořádnou ztrátou. V myšlenkách jsem se všemi, kdo ji znali," uvedl kanadský premiér Justin Trudeau.

„Ministryně Madeleine Albrightová byla mou dobrou přítelkyní posledních 28 let. Je mi moc líto, že v tomto našem křehkém světě ztrácím dobrou přítelkyni a skvělou ženu. Ať odpočíváš v pokoji, drahá...,“ napsala zpěvačka Barbara Streisandová.

bersimalinecka ( 24. března 2022 04:50 )

doufám že jí to osud v jejích posledních dnech náležitě spočítal.Mluví někdo na jak velký majetek si po SAMEŤÁKU v ČR přišla?

Zobrazit celou diskusi