Středa 25. května 2022
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, déšť 19°C

Další rána pro peněženky Čechů: Innogy od března znovu zdraží elektřinu i plyn

Autor: ČTK, sova - 
24. ledna 2022
17:22

Společnost Innogy od března znovu zvýší ceny plynu a elektřiny. Plyn pro domácnosti a malé zákazníky v základním ceníku Standard od 7. března zdraží o 19 procent. Cena elektřiny ve stejném ceníku vzroste od 1. března o 14 procent. Zákazníků s fixovanou cenou, kterých je podle Innogy většina, se změny nedotknou. Firma to v pondělí sdělila ČTK v tiskové zprávě. Innogy zvýšila ceny energií už v lednu.

Vývoj na velkoobchodních trzích je neúprosný. Do našeho nákupního portfolia se dostává stále více plynu za výrazně vyšší ceny. Ceny energií bohužel neklesají, a naopak se drží na vysokých úrovních,“ uvedl ředitel Innogy pro maloobchod a marketing David Konvalina. Firma podle něj chtěla udržet ceny stabilní přes zimu, kdy je nejvyšší spotřeba.

Zdražení plynu o 19 procent bude pro domácnost v rodinném domě znamenat průměrný nárůst měsíční platby o 400 korun, v bytě 180 korun. Zákazník, který na zemním plynu pouze vaří, by měl v průměru zaplatit asi o 30 korun více.

Zafixovanou cenu má 90 procent zákazníků

Růst cen elektřiny pak pro domácnosti s nejčastější distribuční sazbou D02d, které na elektřině vaří, svítí a využívají běžné elektrospotřebiče, znamená při roční spotřebě 2,5 MWh navýšení měsíční platby o 190 korun. V menších bytech, kdy žijí jeden až dva lidé, bude nárůst poloviční. Změna se týká pouze zákazníků v distribuční zóně E.GD a PRE, zákazníků na distribučním území ČEZ Distribuce se zvýšení ceny netýká.

Většina zákazníků podle firmy zdražení nepocítí. Cenu elektřiny má zafixovanou 90 procent klientů, cenu plynu více než 60 procent domácností. „Aktuální úpravy základních ceníků se také netýkají zákazníků v režimu DPI (dodavatel poslední instance), ani těch, kteří DPI už opustili a uzavřeli s námi v poslední době nové smlouvy,“ dodal Konvalina.

Ceny energií zvyšovaly i další společnosti

Innogy už od ledna zdražila plyn o 15 procent a elektřinu o 19 procent. Ani v tomto případě se změny netýkaly zákazníků s fixovanou cenou.

V posledních měsících zvyšovaly ceny energií také další společnosti. ČEZ zdražil od 1. ledna dodávky elektřiny zhruba o třetinu, domácnosti si tak připlatí v průměru 250 korun měsíčně. Pražská teplárenská zvýšila od 1. prosince ceny tepla, průměrná pražská domácnost platí za teplo měsíčně o 250 až 350 Kč více než dříve. E.ON od ledna zvýšil ceny elektřiny v průměru o 17 procent, u plynu o 16 procent.

wp3t ( 25. ledna 2022 12:09 )

německá burza je německá burza.

wp3t ( 25. ledna 2022 12:09 )

já to vím, ale nechápu pak vyjadřování některých multikulti človíčků českých politiků, že Česká republice je v EU čistý příjemce prachů.
Není to pravda, protože takovýchto kliček, kterými my platíme zápaďákům dobré bydlo je v každém oboru hafo.

gabreta ( 24. ledna 2022 22:01 )

To je jednoduchý. Arabáši nejsou v EU, aby museli vstoupit na Burzu v Lipsku!!!

wp3t ( 24. ledna 2022 21:41 )

jenže bohužel né náš stát.

wp3t ( 24. ledna 2022 21:41 )

Puter neuzavřel kohouty, naopak posílal o nějaké procento navíc. Ale Germáni otočili kohouty a aby udrželi ceny vysoko, tak posílali plyn zpět do Polska a na Ukrajinu zadraho, protože nedostatek u nich doma může zvýšit ceny a dá se víc vydělat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa