Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno, sněžení 1°C

Mléko, tvaroh či máslo jen pro bohaté? Mlékárny už začaly zvyšovat cenu

Autor: Michaela Kalkusová, Kateřina Baranová, ČTK - 
28. října 2021
05:00

Máslo a sýr na chléb ke snídani, mléko do kávy, jogurt ke svačině nebo tvaroh do koláče… Mléčné výrobky jsou nepostradatelnou součástí našeho jídelníčku. I je zasáhne zdražování, naše největší mlékárna zvýší ceny o více než 10 procent!

Ceny letí v posledních měsících do astronomických výšin. A nevyhne se to ani mléčným výrobkům. Ředitel mlékárny Madeta Milan Teplý v úterý oznámil, že od ledna zdraží o více než deset procent.

„Sice jsem před několika týdny předpokládal, že zdražíme o dvě až tři procenta, bude to ale o víc, a vůbec mě to netěší. Všechny vstupy neustále zdražují, energie, nafta, obaly. Prostě všechno. A my nemůžeme prodávat pod cenou,“ řekl. Vedení mlékárny zároveň očekává, že kvůli všeobecnému zdražování klesne kupní síla v zemi. To znamená, že lidé si za stejné peníze budou moci koupit méně věcí. Zdražuje totiž úplně všechno.

„Když se podívám na nárůst cen nafty a vím, kolik projezdíme za měsíc, tak tam propadneme měsíčně čtyřmi až pěti miliony (korun). Když vidím nárůst cen obalového materiálu a komponentních složek výroby, tak vidím, že tam propadáme taky čtyřmi miliony měsíčně. Když se po dívám na ceny energií, elektřiny a potenciálně i plynu, vidím, že to je taky významný nárůst, a ještě nevíme, kde je tomu konec,“ vyjmenovával Teplý už v půli října.

O svátku nenakoupíte

Nemáte lednici nacpanou dobrotami a plánujete ji naplnit? Bohužel pro vás. Státní svátek vzniku Československa uzavřel velké obchody. Zákon o prodejní době v maloobchodě zakazuje v tento den provoz prodejnám nad 200 metrů čtverečních. Zavřené jsou dnes hypermarkety a supermarkety. Nefungují ani hobbymarkety či některá obchodní centra. Výjimku ze zákazu mají malé obchůdky a velkoobchody jako Makro, také lékárny, čerpací stanice nebo prodejny na nádražích a letištích.

Mlékárna Kunín: Ceny již navyšujeme, a na jaře znovu

Letos v létě jsme oznámili našim obchodním partnerům záměr navýšení cen o šest procent, které probíhá v těchto dnech. Vzhledem k pokračujícímu trendu zdražování většiny vstupních surovin a energií je velice reálné, že budeme nuceni přistoupit k dalšímu zvýšení cen v prvních měsících roku 2022,“ řekl Blesku generální ředitel společnosti Michal Brada.

Jaroměřická mlékárna: Nárůst o šest procent

Zdražovat musíme, protože vstupní náklady jsou hrozné. Mléko se zdražuje, obaly, logistika, vše jde nahoru. Potřebovali bychom ceny zvýšit asi o pět až šest procent, aby se nám vyrovnaly náklady. Na zdražování ale musí být vždy dva, jeden, co cenu zvýší, a druhý, který ji přijme. Nyní o tom jednáme a některé ceny se nám již podařilo zvednout,“ řekl Blesku ředitel Jaroměřické mlékárny Bedřich Štecher.

Choceňská mlékárna: Do 10 procent

„Budeme brát každý výrobek tak, jak bude na něj zdražení napočítáno. Myslíme si, že bychom se měli vejít celkově do 10 procent,“ řekl Radiožurnálu ředitel Choceňské mlékárny Pavel Marek.

caligula ( 28. října 2021 19:16 )

Lidi až si jednou uvědomíte, že veškerou moc máte vy ve svých rukou to pak bude konečně paráda. Ceny ať si dělají jaký chtějí, jen vy svým nákupem rozhodnete co koupíte a co ne takže né, že oni nám budou diktovat správně bychom, jim my měli diktovat tím, že prostě co bude drahý donutíme nezájmem buď zlevnit, nebo holt zkrachujou. To je ta Klauosovo neviditelná ruka trhu co tu bohužel jaksí chybí. My si totiž ještě stále myslím, že to kupovat musíme.

ginkognito ( 28. října 2021 16:33 )

To máte úplnou pravdu, ale obávám se, že tupé stádo, které jen žere a se.., toto nebude chtít akceptovat.

jardavozembouchak ( 28. října 2021 15:53 )

Vraťte s do základní školy a naučte se KONEČNĚ slušnému vychování. Ale na to vám vaše mozková kapacita nestačí. Sbohem.

jajas ( 28. října 2021 15:43 )

jajas ( 28. října 2021 15:39 )

Protože komunisté navýšili ceny energií?

Zobrazit celou diskusi
Další videa