Neděle 19. září 2021
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Oblačno 14°C

Počasí jako zátěž pro kardiaky: Způsobují bouřky větší počet infarktů? Lékař odpověděl

 • Autor: ula - 
  2. 8. 2021
  05:00

  Letní tropická vedra a přechody do klimatizovaných místností nebo klimatizovaných aut - teplotní extrémy představují zátěž i pro zdravého člověka, natož pak pro ty, kteří mají nemocné srdce. Kardiologové proto varují – v létě buďte obzvláště opatrní, nepřeceňujte síly, ať vaše dovolené neskončí předčasně v nemocnici. Předseda českých kardiologů MUDr. Aleš Linhart upozorňuje na základní pravidla, která by měli kardiaci v létě dodržovat. Zároveň radí si na dovolenou brát základní informace o svém onemocnění v angličtině a odpovídá na otázku, zda by se kardiaci měli bát bouřek.

 • 1.Vyvarujte se teplotních extrémů

  Vysoké teploty, těžký vzduch a ostré sluneční paprsky tvoří pro kardiaky nebezpečný mix. Lidé s nemocným srdcem by měli v horku omezit fyzickou zátěž, vyhledávat stinná nebo polostinná místa, dostatečně pít a konzumovat spíše lehká jídla. „U nemocných s vysokým krevním tlakem, kteří užívají léky, může velká ztráta tekutin pocením vést k velkým poklesům tlaku spojeným s nevolností a slabostí. Je proto dobré dbát na dostatečnou hydrataci,“ vysvětluje prof. Linhart. Důležité je také se vhodně, tedy ne příliš teple, obléci.

  Srdce po infarktu. Srdce po infarktu. | Profimedia.cz

 • 2.Pozor na klimatizaci

  Od tropických teplot dokáže kardiakům stejně jako zdravým lidem na chvíli ulevit klimatizace, ale ti, kdo mají potíže se srdcem, ji musí používat s větší rozvahou. Prudké změny teplot totiž cévní a srdeční systém velmi zatěžují, rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by proto neměl být větší než 7 °C. Pobyt v přechlazené místnosti může způsobit kromě typické rýmy a ucpaných dutin i závažnější potíže. „Našim pacientům, zejména těm, kteří trpí vleklým srdečním selháváním, může rychlé střídání teplot jejich stav rychle zhoršit,“ doplňuje kardiolog.

  Kardiaci by si měli v létě dávat pozor (ilustrační foto) Kardiaci by si měli v létě dávat pozor (ilustrační foto) | profimedia.cz

 • 3.Na dovolenou přibalte informace v angličtině

  Lidé s nemocným srdcem by měli na svůj zdravotní stav myslet i při plánování dovolené. „Pacienti by si měli být vědomi, že kvalitní lékařská péče není všude samozřejmostí. A s ohledem na to vybírat destinace, kde je zdravotní systém v dobré kondici. Do kufru je dobré si přibalit papír s alespoň základními informacemi o svém onemocnění a užívaných lécích, nejlépe v angličtině,“ říká prof. Linhart a dodává: „Samozřejmostí by mělo být dobré cestovní pojištění. Spoléhat na proplacení výloh ze základního zdravotního pojištění se nevyplácí, částky účtované za péči často přesahují úhrady našich pojišťoven.“

  Pacient po srdeční příhodě (ilustrační foto) Pacient po srdeční příhodě (ilustrační foto) | Profimedia.cz

 • 4.Bouřky a nemocné srdce

  Do jaké míry ovlivňují změny tlaku a počasí kardiovaskulární systém? Mohou způsobit větší počet infarktů? Tyto otázky si kladou odborníci neustále. Podle prof. Linharta se ale kardiaci českých bouřek bát nemusí: „Prudké poklesy i vzestupy atmosférického tlaku sice vliv na vyšší četnost infarktu mají, ale hlavně v podzimních a zimních obdobích. Česká republika zatím nepatří k zemím s tak vysokými teplotními maximy v létě.“

  Pacient po srdeční příhodě (ilustrační foto) Pacient po srdeční příhodě (ilustrační foto) | profimedia.cz

 • 5.Nepřeceňujte síly, se sportem opatrně

  V horkých letních dnech je i krátká procházka namáhavá. Lidé s nemocným srdcem by tak větší fyzické výkony měli odložit na chladnější dny. Lékaři při vyšších teplotách doporučují vynechat náročné sporty. Pokud kardiaci vyrazí v létě k moři, měli by před polednem z pláže odejít a vrátit se až odpoledne. 

  Kardiaci by si měli v létě dávat pozor (ilustrační foto) Kardiaci by si měli v létě dávat pozor (ilustrační foto) | Profimedia.cz - ilustrace

 • 6.Vybavte si lékárničku

  Nejdůležitější zásadou, kterou by měl dodržovat každý kardiak, je pravidelné užívání předepsaných léků. Ani při dovolených a cestování by lidé rozhodně neměli medikaci vysazovat bez předchozí konzultace s odborníkem. „Platí to i v případě, že má pacient pocit, že mu léky nedělají dobře. Některé přípravky mohou totiž při náhlém vysazení vést k prudké a nežádoucí reakci organismu,“ říká prof. Linhart.

  Video MUDr: Aleš Linhart: Hrozí Česku epidemie srdečních selhání? - Andrea Ulagová

doktormediciny ( 3. srpna 2021 09:30 )

Pan prof MUDr Lihart je v teto oblasti uznavana autorita..Tak nejak uplne nevom kterym vrstvam spolecnosti jsou tyto skutecnosti urceny..

Zobrazit celou diskusi
Další videa