Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

Na cestách na dovolenou si připlatíte: Nejen Rakušané zdražili dálniční známky. Co Chorvati?

Autor: ČTK - 
6. července 2021
09:47

Řidiči si při cestách na dovolenou autem do zahraničí letos v některých okolních zemích mírně připlatí za průjezd dálnicemi, ve většině zemí ovšem zůstaly ceny poplatků stejné jako v předchozím roce. Ceny lehce stouply například v Rakousku nebo Maďarsku. V Chorvatsku pak motoristé platí mýtné, které v létě tradičně zdražuje. Vyplývá to z informací ÚAMK.

Dálniční známka v Rakousku zdražuje každoročně, většinou ale jde jen o mírné navýšení ceny. Výjimkou nebyl ani letošní rok. Nejlevnější desetidenní známka zdražila oproti loňskému roku o deset eurocentů na 9,50 eur (asi 243 korun). Dvouměsíční známka stojí 27,80 eur (zhruba 712 korun) a roční 92,50 eur (asi 2370 korun). V Rakousku si řidiči mohou vybírat mezi papírovými i elektronickými kupony, cenově jsou přitom stejné. Vedle poplatku za dálniční známku musí řidiči počítat s poplatky za průjezd některých úseků, například mostů, tunelů či horských úseků. Poplatky oproti loňsku zdražily také v Maďarsku, kde je výhradně elektronický systém známek. Desetidenní kupon stojí 3640 forintů (265 korun), měsíční pak zůstal za 4970 forintů (361 korun).

Video  Strhávání dálniční známky  - auto.cz
Video se připravuje ...

Na Slovensku naopak fungují už několik let jen elektronické viněty, které je možné koupit předem na internetu. Ceny se oproti loňsku nezměnily. Desetidenní povolenka k jízdě po dálnicích tam vyjde na deset eur (266 korun), měsíční na 14 eur (359 korun) a roční je za 50 eur (1280 korun). Ceny se nezměnily ani ve Slovinsku. Papírový kupon s týdenní platností přijde na 15 eur (384 korun) a známka na měsíc 30 eur (768 korun).

V dalších často vyhledávaných evropských zemích se průjezd dálnicí hradí prostřednictvím mýtných bran, řidiči tak platí podle skutečně ujeté vzdálenosti a také typu vozidla. Jde například o Chorvatsko, kde se dá i přes koronavirovou krizi očekávat velký počet turistů, kteří do země přijedou autem. V Chorvatsku v létě každoročně mýto mírně zdražuje. Řidiči, kteří ovšem do Chorvatska jezdí častěji, mohou dosáhnout na slevy. Mýto platí například také v Itálii, Polsku nebo Francii. Výjimkou v Evropě je naopak stále Německo, kde je průjezd dálnicemi stále zdarma.

Ani Česko letos nezměnilo své poplatky za dálnice. Desetidenní kupón stojí 310 korun, měsíční 440 korun a roční vyjde na 1500 korun. Změnou je ovšem letošní přechod z papírových kuponů na elektronické.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa