Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

V EU začaly platit covid pasy, problémy mají jen Irové. Čechům stačí mít Tečku v mobilu

Autor: čtk/šamol - 
1. července 2021
14:05

Obyvatelé zemí Evropské unie mohou ode dneška využívat covidové certifikáty, které jim až na výjimky zaručí cestu přes hranice bez jakýchkoli dodatečných omezení. Bezplatná osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci začaly vydávat a uznávat všechny unijní země, ale i Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Jedinou výjimkou je Irsko, které zdůvodnilo svůj odklad spuštění systému technickými problémy. I s ohledem na stoupající počet nakažených v části unie však není vyloučeno, že některé státy v budoucnu mohou požadovat i po majitelích takzvaných covidových pasů například dodatečný test či karanténu. Čechům může jako covid pas sloužit aplikace Tečka v mobilním telefonu.

Státy EU a Evropský parlament na jaře urychleně schválily zavedení pasů, které mají lidem ode dneška usnadnit cesty na letní dovolené a podpořit turistický ruch strádající kvůli pandemickým omezením. Unijní země v jeho rámci povinně uznávají plné očkování vakcínami schválenými v EU, tedy Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Certifikát mohou dostat i lidé s PCR testem starým nejvýše 72 hodin. Záleží na jednotlivých zemích, zda akceptují i antigenní testy. Právo na covidový pas mají i lidé, kteří v posledním půl roce prokazatelně nemoc prodělali.

Většina zemí včetně Česka se do systému zapojila již v rámci zkušebního provozu v průběhu června. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové úřady ke dnešku vytvořily již přes 200 milionů certifikátů.

„Evropský digitální covidový certifikát je symbolem otevřené a bezpečné Evropy, která se otevírá opatrně a na prvním místě je v ní ochrana zdraví obyvatel,“ prohlásila dnes šéfka unijní exekutivy.

Její zmínka souvisí zejména se šířením nakažlivější virové varianty delta, kvůli níž v některých zemích po dosavadním poklesu opět začaly stoupat počty nakažených. Europoslanci sice na jaře při vyjednávání s členskými zeměmi usilovali o to, aby s covidovými pasy nebyly spojeny žádné dodatečné podmínky, země se však v obavách z nové vlny pandemie nouzové možnosti nevzdaly.

I majitelé certifikátů proto musejí počítat s tím, že pokud budou cestovat z regionu s rizikovým vývojem, mohou po nich úřady jiného státu chtít například karanténu či dodatečný test. Tyto podmínky již uplatňuje Německo vůči turistům z Portugalska, kde se mutace delta šíří již od poloviny června. Pokud bude chtít nějaký stát zavést výjimečná opatření, musí o tom dotčené země informovat nejméně dva dny předem. Podrobné informace o cestovních podmínkách do jednotlivých zemí aktualizuje komise na webu.

Státy EU by měly pro účely certifikátu zajistit svým obyvatelům bezplatné či cenově dostupné testy. Komise na náklady s tím spojené vyhradila ze společných unijních fondů 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun).

Certifikát zatím nelze použít pro cesty do Irska, které s odvoláním na nedávný kybernetický útok na servery zdravotnických úřadů spuštění systému odložilo.

Pink ( 2. července 2021 05:43 )

Kolik těch pasů bude falešných?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa