Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Papírové dálniční známky definitivně končí. Od pondělí jsou zapotřebí elektronické

Autor: ČTK - 
31. ledna 2021
17:03

Po čtvrtstoletí dnes definitivně končí papírové dálniční známky. Ty od letošního roku nahradily nové elektronické viněty. Staré známky se sice už měsíc neprodávají, do konce ledna však řidiči mohli využívat ještě loňské roční kupony. Systém nových elektronických známek, kterých řidiči zatím koupili přes 1,2 milionu kusů, zavádí několik novinek.

Nové známky jsou k dostání od prosince na e-shopu edalnice.cz, dále na pobočkách pošty, čerpacích stanicích Euro Oil a v samoobslužných kioscích u hranic.

Zatím největší zájem je o roční kupony, které mají na dosavadních prodejích asi 90procentní podíl. V poslední dnech navíc zájem roste.

Bez lepení na čelní sklo

Nové elektronické známky jsou vázány na poznávací značky aut, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Novinkou je také klouzavá platnost nových ročních vinět. Řidiči si mohou nastavit platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. U papírových kuponů platila roční známka celkem 14 měsíců, výhradně však od prosince předcházejícího roku do konce ledna roku příštího. I kvůli tomu zřejmě řada řidičů po vypršení platnosti starých známek s nákupem počká.

Známku je nyní možné zakoupit s až 90denním předstihem. Předstih alespoň několika dní Cendis, který má systém na starosti, doporučuje, umožní to případnou opravu špatně zadaných údajů při nákupu. Chyby se dopustila přibližně tři procenta nakupujících, často při vyplňování poznávací značky auta.

Policisté a celníci si posvítí na nepoctivce

Kontrolu elektronických známek mají na starosti policisté a celníci. K dispozici mají mobilní aparáty, se kterými ověřují platnost kuponů přímo na dálnicích, a kamery jsou také na branách, které zbyly po starém mýtném systému. Policisté mají 43 sad kontrolního systému, celníci 15.

Právě Celní správa si ovšem podle serveru Radiožurnálu stěžovala, že sady mají technické nedostatky a nefungují tak, jak mají. Provozovatel systému Cendis nefunkčnost aparátů odmítl s tím, že u policie funguje bez problémů. S celníky se nakonec společnost dohodla na úpravě kontrolních systémů.

Známka za 1500. Původně stála 400 korun

Nezměnily se naopak ceny známek, roční stojí 1500 korun, 30denní 440 korun a desetidenní je za 310 korun.

Papírové známky začaly platit od roku 1995 a řidiči jich od té doby nakoupili přes 122 milionů kusů. Jejich cena se postupně z původních 400 korun zvedla až na současných 1500 korun. Rozšířila se i nabídka známek o krátkodobé.

Video  75 milionů ročně navíc: „Elektronické dálniční známky vyjdou dráž než papírové,“ říká Bláha  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud