Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Česko jako nepřátelská země: Rusové ukázali nový seznam, jsou na něm i Spojené státy

Aktualizováno -
14. května 2021
19:04
14. května 2021
18:01

 Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen Českou republiku a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo. Příslušné nařízení bylo dnes zveřejněno na oficiálním internetovém portálu právních informací, informovala média. Podle ministra zahraničí Jabuba Kulhánka (ČSSD) jde o další krok, který povede k eskalaci vztahů nejen s ČR, ale celou Evropskou unií.

List Kommersant připomněl, že vláda sestavila seznam nepřátelských zemí na základě prezidentského dekretu „O aplikaci protiopatření na nepřátelské akce jiných států“. Tento dokument podepsal Vladimir Putin 23. dubna v době nových diplomatických konfliktů.

V dnes zveřejněném vládním nařízení se uvádí, že seznam obsahuje státy, které „provádějí nepřítelské akce proti Ruské federaci, proti občanům RF nebo proti ruským právnickým osobám“. Stanovují se přitom limity pro počty osob, které se nacházejí na území Ruské federace a s nimiž mohou diplomatická zastoupení, konzulární úřady, státní orgány a instituce zemí uvedených v seznamu uzavírat pracovní smlouvy. V přiložené tabulce je u Spojených států nula a u České republiky číslice 19.

Ministr zahraničí Jakub Kulánek (ČSSD) v reakci na rozhodnutí Moskvy uvedl, že považuje rozhodnutí za krok k další eskalaci vztahů nejen s Českem, ale celou EU. „Navíc je zcela v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích, především ve vztahu k závazku jejích signatářů umožnit řádné fungování diplomatických misí a s principem nediskriminace mezi jednotlivými státy. Je nám líto, že Rusko volí cestu konfrontace k vlastní škodě, neboť takovéto opatření bude mít nepřímo vliv i na případný rozvoj kontaktů mezi obyčejnými občany, pro turismus či rozvoj obchodních vztahů,“ uvedl ministr v prohlášení.

Česko-ruská roztržka začala po oznámení Prahy ze 17. dubna, že z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Česko a Rusko si následně vzájemně vypověděly desítky diplomatů a česká vláda vyřadila ruskou společnost Rosatom z tendru na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany.

Obvinění související s vrbětickými explozemi Moskva odmítá a ruští představitelé je opakovaně označují za bezdůvodná, rozporuplná, nezodpovědná či provokativní.

TASS připomněl, že USA v posledních letech opakovaně zaváděly sankce vůči Rusku, naposledy v polovině letošního dubna. Kreml také velmi podráždilo, když prezident Joe Biden v rozhovoru, který v polovině března odvysílala televize ABC News, přisvědčil na otázku, zda pokládá Putina za „zabijáka“, a prohlásil, že Rusko „zaplatí“ za údajné vměšování do amerických voleb.

Video Fischer o ultimátu pro Rusko, Babišově couvání i spojenecké podpoře - Markéta Volfová, Lukáš Červený

7vox7 ( 15. května 2021 19:56 )

..je vidět, že o tom Rusku víš úúúúplné ho.no! Ty si živ jen tou prozápadní propagandou

7vox7 ( 15. května 2021 19:55 )

, však taky raději nic neudělali, aby se na tu listinu nedostali..to si imitátore nepochopil??? Asi ne, ty máš svoje protiRuské teorie

7vox7 ( 15. května 2021 19:54 )

Pravda se marmat nelíbila? Nu což, zloba z marmat srší plnými a hotovými gejzíry. A pravda o Bidenovi už taky ne??? To se v Plesku nesmí psát jak vypadá a hlavně jak se chová? Že je nebezpečný pro svět a hlavně pro celou USA?

7vox7 ( 15. května 2021 14:15 )

Tak to je přesné

7vox7 ( 15. května 2021 14:15 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa