Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Poláci „kradou“ Čechům vodu, dlouho nechtěli couvnout. Žaloba jim otevřela oči?

Autor: Markéta Mikešová - 
13. března 2021
19:40

Jsou to dva týdny, co se Česko rozhodlo podat k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów. Vyústil tak několikaletý spor, v rámci kterého Liberecký kraj kritizuje společnost PGE, vlastníka dolu, že těžbou ohrožuje obyvatele českého pohraničí, zejména jim způsobuje úbytek vody. Polská strana dlouho důl tvrdě obhajovala, žaloba už ale byla „příliš“ pro některé opoziční politiky. Podle nich to ukazuje, jak má Polsko špatnou zahraniční politiku, protože Češi byli celou dobu ochotní se domluvit.

Rozhodnutí o žalobě padlo 26. února, informovalo o něm ministerstvo životního prostředí. „Přímá žaloba na jiný stát EU je opravdu krajním řešením situace, za existence Evropské unie taková situace nastala jen párkrát. Proto bylo potřeba před samotnou žalobou nejen intenzivně jednat na diplomatické úrovni, ale také podat podnět Evropské komisi k prověření žalobních důvodů, u nichž České republice komise dala nakonec z větší části za pravdu,“ vysvětloval ministr Richard Brabec (ANO), proč se Česko rozhodlo k takto závažnému kroku.

Jádrem sporu je důl Turów, jenž se nachází kousek od hranic s Českem. Uhlím zásobuje především nedalekou elektrárnu, oba subjekty vlastní společnost PGE. Koncese na těžbu měla původně firmě skončit loni v dubnu, polská vláda ji ale v březnu prodloužila na dalších šest let. Zároveň rozhodla, že těžba se rozšíří o 30 kilometrů čtverečních a bude probíhat až ve hloubce 330 metrů.

To silně kritizuje Česko, především Liberecký kraj, který se s negativními efekty těžby potýká dlouhodobě. Nespokojené je také Sasko, řeší podobný problém. Obyvatelé pohraničí musí žít ve zvýšeném hluku, prachu, ale zejména jim mizí zásoby podzemní vody. Některé místní rodiny řeší, že se pravidelně nemohou ani sprchovat nebo vyprat prádlo. K vodě se ještě vrátíme.

Z těchto důvodů Česko v žalobě požaduje okamžité zastavení těžby do doby, než unijní soud vynese rozsudek. Zároveň poprosilo úřad, ať rozhodne přednostně. „V jednáních s Polskem budeme samozřejmě pokračovat, ale současná těžba na Turówě probíhá protiprávně. Už dnes její pokračování ohrožuje naše občany, naši vodu, naše životní prostředí. I proto jsme současně požádali Soudní dvůr EU o její pozastavení do doby, než o žalobě soud rozhodne,“ vysvětloval Brabec.

Poslanec: Polsko nemá dobrou vizitku

Žaloba byla skutečně až krajní řešení, ale polská strana byla neústupná. O omezení dolu nechtěla slyšet, argumentovala tím, že uhlí z Turówa potřebuje. Polsko je jediná země Evropské unie, která se nezavázala k uhlíkové neutralitě do roku 2050. Námitky o negativních dopadech na obyvatele pohraničí pravidelně smetávala ze stolu. Uznala jen jediný dopad, a to úbytek vody. To ale lze údajně technologicky zamezit.

Žalobě se nakonec podařilo polským parlamentem zarezonovat. Ačkoliv místní ministerstvo ovzduší a životního prostředí vyjádřilo překvapení a opět postup Česka odmítlo, zástupci polské opozice se nechali slyšet, že je třeba začít věc řešit. Małgorzata Traczová (KO) například urgovala kvůli dolu svolání společné schůze výborů pro zahraniční věci, energetiků a klima a ochranu životního prostředí.

„V únoru přijela česká delegace do Polska diskutovat o turowských otázkách a český ministr zahraničních věcí označil návštěvu za poslední gesto dobré vůle. Bohužel nebylo dosaženo dohody, a proto Češi podali stížnost proti Polsku na SDEU (unijní soud, pozn. red.),“ konstatovala Traczová podle serveru Dziennik s tím, že Češi byli a ještě stále jsou ochotní se domluvit co nejmírnějším způsobem, ale nikdo jim nejde naproti.

„Stále neexistují plány na upuštění od uhlí pro region Turoszów, proto nemůže čerpat finance z Evropského zeleného obchodu, Fondu pro obnovu nebo Fondu spravedlivého přechodu. A tento region, stejně jako ostatní uhelné regiony, potřebuje prostředky na spravedlivou transformaci a vytváření zelených pracovních míst,“ upozornila politička.

Podobného názoru je poslanec Maciej Gdula (Lewice), podle něj žaloba poškodila obraz Polska ve světě. „Jsme známí tím, že kácíme lesy, vytváříme zóny bez LGBT (…) Není to dobrý způsob provádění zahraniční politiky,“ je přesvědčený Gdula. Vyzval polskou vládu, aby přestala s Českem polemizovat a konečně se pokusila situaci vyřešit.

Majitel dolu chce kvůli vodě stavět clonu

Samotná společnost PGE vydává jedno stanovisko za druhým, ve kterých odmítá kritiku směrem k těžbě. Tvrdí, že kdyby byl důl Turów uzavřen, Polsko by přišlo o 5 procent domácí výroby elektřiny, považuje ho za důležitý prvek národního energetického systému.

Zároveň by podle společnosti ztratilo práci několik tisíc lidí, zmiňuje „kolaps místního trhu práce, dramatický nárůst nezaměstnanosti a bankrot stovek společností, které působí jako subdodavatelé“.

PGE rovněž popisuje opatření, která provádí, aby zmírnila dopady těžby. Nový seznam zveřejnila tento týden, je na něm například výměna napínacích kladek na dopravníkových pásech dolu kvůli zmírnění hluku nebo zamýšlená výstavba nepropustné clony na polsko-české hranici, která má zamezit úbytku vody, jímž trpí Liberecko. Systém mají monitorovat společně odborníci z Polska i Česka.

Úbytek vody zažívají obyvatelé v českém příhraničí skutečně značný, jak v minulosti pro Blesk Zprávy popsala jedna z místních rodin. Příběhů je ale více, shromažďuje je advokátní kancelář Frank Bold, která ve sporu zastupuje Liberecký kraj. Region podle tvrzení aktivistů ztrácí denně objem vody, který se vyrovná 100 cisternám. Někteří obyvatelé musí střídat dny, kdy se sprchují a kdy ne, místní hospodář dokonce vybil část svého stáda krav, protože pro ně neměl vodu. Obecní potok je minulostí.

„Každým dnem nezákonná těžba pokračuje a problémy se zhoršují, voda mizí, a čas tedy opravdu není. Doufáme proto, že je žaloba namířena proti všem porušením směrnic, a vláda ji nestáhne ve jménu slabé dohody s Polskem,“ komentovala vývoj posledních týdnů koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace ČR Nikol Krejčová.  

Video  Kopečtí jsou kvůli polskému dolu bez vody. Koupat se chodí k sousedům 
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud