Neděle 7. březen 2021
Svátek slaví Tomáš, zítra Gabriela
Polojasno 5°C

Poláci vyhrožují omezením na hranicích s Českem. Starostka Těšína: Může to být fatální

Aktualizováno -
20. února 2021
10:38
Autor: ČTK - 
20. února 2021
09:42

Polsko podle ministra zdravotnictví Adama Niedzielského nevylučuje omezení na hranicích s Českem a Slovenskem. Důvodem je rostoucí počet případů nákazy koronavirem v obou státech. Rozhodnutí podle něj padne příští týden, informovala dnes agentura Reuters. „Hranice budou otevřeny pro osoby s negativním testem, to ale platí dnes, dynamika situace se může změnit,“ řekl Niedzielski v dnešním rozhovoru v polském Radiu Zet. „Ano, samozřejmě,“ odpověděl ministr na otázku, zda Polsko zvažuje omezení na svých jižních hranicích.

Polsko se v posledních dnech potýká se sílící koronavirovou infekcí. Týdenní průměrný počet nových případů za den překročil 6500 a přibývá rovněž hospitalizovaných pacientů, minulý týden nicméně vláda uvolnila část koronavirových restrikcí. Nedzielski v pátek uvedl, že třetí vlna pandemie již v Polsku je a je pouze otázkou, jakých rozměrů dosáhne.

Polsko zavedlo kontroly na hranicích s Českem již v polovině loňského března, toto opatření zrušilo v červnu. Omezení pro přechod hranic z Česka do Polska byla zavedena opět v listopadu, kdy polské úřady začaly vyžadovat negativní koronavirový test. Bez něj byla lidem nařízena karanténa.

Fungování měst se omezí, bojí se starostka

Starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková (Nestraníci) se domnívá, že další omezení by mohla mít fatální dopad na chod města. „Už jsme to zažili na jaře, kdy byly přímo uzavřené hranice. Teď, i když nějaká opatření jsou, nezasahuje to do běžného života, nezasahují ta opatření do ekonomiky, nezasahují do fungování rodin,“ řekla starostka.

Hřebačková řekla, že neví, v jak velkém rozsahu polské ministerstvo zdravotnictví zvažuje restriktivní opatření zavést, ale bude pevně doufat, že z loňských restrikcí se vlády obou zemí trošku ponaučily. „Vždycky ta opatření jsou směřována k minimalizování kontaktů jenom maximálně na úzkou rodinu. Ale uzavření hranic s Polskem by znamenalo, že i ten nejnutnější pohyb mezi rodinami by byl znova ohrožen,“ řekla starostka.

Právě omezení rodinných kontaktů by podle ní bylo pro obyvatele města nejhorší, protože rodiny na obou stranách hranice má spousta lidí. „Je třeba mít na paměti, že řada lidí využívá synergický efekt nejen ve vztahu rodiny, ale i práce. Myslím si, že by to bylo určitě nešťastné pro fungování obou měst, o kterých deklarujeme, že to je spíše takové dvojměstí,“ řekla Hřebačková.

Nárůst čísel v ČR i SR

V České republice v pátek přibylo přes 11 100 dalších případů nákazy koronavirem a podle vyjádření členů vlády jsou české nemocnice na hraně svých možností.

Slovensko od loňského prosince čelí silné vlně koronavirové nákazy s výrazným nárůstem počtu úmrtí infikovaných pacientů. Ve středu slovenská vláda schválila návrh, na jehož základě se obrátila na ostatní členské státy EU s žádostí o poskytnutí zdravotnických specialistů na pomoc při léčbě pacientů infikovaných koronavirem. Polsko reagovalo oznámením, že je pro slovenské pacienty připraveno vyčlenit 200 míst na jednotkách intenzivní péče. Vídeň nabídla Bratislavě armádní zdravotníky.

fico ( 20. února 2021 13:02 )

No, viděl jsem ten polský majstrštyk s lyžařskými areály.

Zobrazit celou diskusi
Další videa