Úterý 20. duben 2021
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 14°C

Nebezpečné mutace koronaviru: Co o nich víme a jak moc jsou nakažlivé?

Autor: ula, ČTK - 
29. ledna 2021
05:30

Covid-19 mutuje. Dosud byly detekovány tři nové varianty viru SARS-CoV-2: britská, jihoafrická a brazilská. Nejrozšířenější je britská mutace, která je podle odborníků nakažlivější než původní vir a šíří se rychleji. V Česku se britská mutace objevila už na začátku prosince 2020 a experti se obávají, že brzy bude tento kmen dominantní. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyhodnotilo nové mutace jako nebezpečné a vydalo sérii doporučení pro členské státy Evropské unie (EU).

Mutace koronaviru vyvolávají po celém světě znepokojení, protože vedou obecně ke zvýšené schopnosti šíření a zhoršení epidemiologických situací v oblastech, kde byly nedávno prokázány.

Britská mutace SARS-CoV-2

Britská mutace byla poprvé identifikována v jižní Anglii v prosinci 2020. Podle vzorků bylo zjištěno, že první případy této mutace se objevily už v září 2020. Od té doby tato varianta v Británii dominuje.  

Britská mutace se na rozdíl od původního viru rychleji šíří. Podle odhadů má být až o 40 procent nakažlivější. V Británii se tak zvedl počet nemocných a také hospitalizovaných. Předběžné studie také naznačují, že britská varianta je pro některé věkové skupiny nebezpečnější. Velká Británie navíc oznámila, že kvůli britské mutaci se v zemi prudce zvýšila smrtnost.

Britská mutace se ve větší míře objevila i v Irsku a poté v Dánsku. V Česku bylo k 27. 1. identifikováno Státním zdravotním ústavem 200 vzorků. Ze zpětné analýzy vyplývá, že se tato varianta v Česku šíří minimálně od začátku prosince.

Příznaky britské mutace

Pacienti s britskou mutací mají podle Britského statistického úřadu častěji kašel, bolí je v krku a jsou unavení. Naopak ztráta čichu a chuti je u nich méně častá.

Jiné příznaky byly běžnější u britské varianty, nejčastější byl kašel, bolest v krku, únava, myalgie (bolest svalů) a horečka. Dušnost, bolest hlavy a obtíže se zažíváním jsou stejně časté u obou variant.

Je britská mutace smrtelnější?

Ačkoliv prvotní zprávy mluvily o tom, že britská mutace není smrtonosnější než původní vir, britská vláda již naznačila, že by mohla být o 30 až 40 % smrtonosnější. Vědci ale toto tvrzení zatím spíše odmítají a odvolávají se na nedostatečný rozsah zkoumaných dat.

Zaberou na britskou mutaci vakcíny?

Panují obavy, že stávající vakcíny, nebo ty, které jsou teprve ve fázi vývoje, by mohly být proti mutaci méně účinné.

Vakcína Pfizer/BioNTech je ale podle svých výrobců účinná proti britské a jihoafrické mutaci covidu-19, uvedly obě farmaceutické společnosti v prohlášení. Zpráva se opírá o studii vědců z Texaské univerzity a z Pfizeru zveřejněné na odborném webu bioRxiv, která ještě čeká na odbornou recenzi.

Jihoafrická mutace SARS-CoV-2

Tato mutace byla poprvé zjištěna v prosinci 2020 v Jižní Africe v Mandela Bay a nyní je zde nejčastěji se vyskytující variantou. Předběžné výsledky ukazují na možnost vyšší schopnosti šíření, ale nelze s jistotou tvrdit, že tato varianta vyvolává závažnější průběhy onemocnění. Do 19. ledna 2021 byla tato varianta identifikována v deseti zemích EU.

Podle ECDC Jeden cluster této varianty je současně vyšetřován ve Francii. Izrael a Velká Británie také hlásily clustery případů vyvolaných toto variantou, ale nesouvisejících s cestováním. Ostatní případy jsou v EU  naopak uváděny do souvislosti s cestováním a to nejen z Jižní Afriky.

Brazilská mutace SARS-CoV-2

O té zatím poskytla ECDC jen velmi málo informací. Byla dosud identifikována pouze v Brazílii, a to především ve městě Manaus, a u cestovatelů odtud (převážně z oblasti Amazonie), a to v Japonsku a Jižní Koreji.

Necestujte a očkujte!

ECDC upozornila, že kolem nových mutací panuje celá řada nejasností, tedy jak a kde se šíří, jak je onemocnění závažné, pro jakou věkovou skupinu jsou mutace rizikové, zda na ně zaberou vakcíny a jak se budou nové mutace dále vyvíjet.

Členské státy EU musí dle doporučení zvýšit testování vzorků na základě dostupných možností. Analýza je náročná časově i na speciální přístroje, věnují se jí tak kromě Státního zdravotního ústavu (SZÚ) většinou jen akademická pracoviště. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného se kapacita v současné době navyšuje, jak přístrojová, tak personální.

Členské státy by měly být také důslednější při vyhledávání kontaktů. Proto podle Blatného už při podezření trasují hygienici případné kontakty nakaženého přednostně před dalšími případy.

ECDC doporučuje upustit od nezbytného cestování, zachovat opatření při cestování, jako je testování či karanténa, a to zvláště pro cestující z oblastí s vyšším výskytem nových variant viru.

EU zároveň vyzvala členské státy, aby urychlily očkování vysoce rizikových skupin a zdravotnického personálu.

Video „Virus nemá hodinky, může vás infikovat během sekund,“ imunolog o mýtech a v čem mu Babiš nevěřil - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

Zobrazit celou diskusi
Další videa