Pondělí 19. duben 2021
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Zataženo, déšť 11°C

Zavřené hotely jako útočiště pro lidi v karanténě? „Win-win řešení,“ říká Nacher

Autor: jza - 
20. února 2021
07:25

Tisíce hotelových pokojů kvůli koronavirové epidemii už dlouhé měsíce zejí prázdnotou. Alespoň částečně by je podle plánu, se kterým přišel pražský zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO), mohli zaplnit lidé, kteří mají v rodině někoho s covidem, aby se sami nenakazili. Město a stát by na tyto pobyty měly přispívat. Mělo by to hlavně omezit šíření viru v domácnostech a zároveň podpořit skomírající hotelový byznys.

Plán vychází z toho, že v současnosti se virus nejvíce šíří buď v zaměstnání, nebo právě v domácnostech, jeden člověk tak může snadno nakazit celou svoji rodinu, která s ním také musí zůstat v karanténě. Projekt navrhuje možnost ubytovat zdravé členy domácností v hotelech.

Patrik Nacher to považuje za tzv. „win-win“ řešení. „Máme byty přeplněné lidmi, kteří si nemoc můžou navzájem předávat, a desítky tisíc prázdných pokojů, které se dají využít, aby se počet nakažených snížil,“ říká ke svému plánu.

Jako hlavní výhodu vidí, že by nemocní lidé mohli nemoc prodělat v prostředí, na které jsou zvyklí, tedy doma, a zároveň by se zpomalilo šíření viru. Doposud se objevovaly hlavně projekty, tzv. covid hotely, kde se ubytovávají právě nemocní. Ani tuto možnost Nacher ve svém plánu nevylučuje, konkrétní detaily programu se ještě budou dolaďovat.

Kdo to bude platit?

Rád by pilotní fázi projektu vyzkoušel v pražských hotelech. Důležitým bodem také je, kdo to všechno zaplatí. Plán počítá s tím, že by část nákladů měl hradit stát, část město a nějakou přijatelnou částku lidé, kteří se v hotelech ubytují.

Náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), který má na starost právě oblast financí, je ochotný o plánu jednat, ale je podle něj potřeba, aby měl podporu i od státu. „Pokud se bude stát podílet na finančním zajištění a Pražané budou mít o tuto službu zájem, umím si představit spuštění pilotního projektu na území Prahy,“ uvedl pro Blesk. Smysluplnější se mu teď jeví možnost ubytování spíše lidem s lehčím průběhem nákazy.

Spustit se dá rychle

Na přípravě spolupracuje také Asociace hotelů a restaurací ČR. Prezident asociace Václav Stárek pro Blesk uvedl, že podobné akce už mají hotely vyzkoušené a má seznam zhruba 3 500 volných pokojů, které by se daly využít. „Počítám, že jakmile budeme vědět více, začneme nejprve jako pilot oslovovat hotely v Praze. Většina těchto kapacit je v současné době uzavřena, pro zprovoznění stačí maximálně týden,“ doplnil.

Jednou z otázek, kterou je potřeba vyřešit, je celkový režim, jaký by ubytovaní lidé museli dodržovat. Zda by například zdravý člověk, který se odstěhuje od rodiny, musel být ve 14denní izolaci, nebo by se mohl volně pohybovat.

Jsme připraveni

V Praze už loni vznikl v Legerově ulici tzv. covid hotel provozovaný společností Czech Inn Hotels. Společnost plán Patrika Nachera hodnotí pozitivně. „Jsme připraveni nabídnout naše hotely ke karanténnímu účelu nebo pro účely nemocnic na odlehčení jejich přetížené lůžkové kapacity. Tyto služby bychom nabízeli za nákladové ceny. Můžeme takto nabídnout okamžitě 2 000 lůžek. Aktuálně připravujeme nabídku, kterou odešleme příslušnému ministerstvu do konce tohoto týdne,“ uvedl marketingový ředitel Petr Chábera.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa