Středa 21. duben 2021
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Polojasno, déšť 15°C

Hamáčkův protějšek vysvětlil Čechům, že mají být za hraniční kontroly s Německem ještě rádi

Aktualizováno -
18. února 2021
19:45
Autor: ČTK - 
18. února 2021
15:30

Obnovení kontrol na německo-českých hranicích je i v zájmů Čechů a jejich boje s pandemií nemoci covid-19. Na dálničním přechodu Breitenau/Krásný Les na sasko-českém pomezí to prohlásil německý ministr vnitra Horst Seehofer - protějšek českého ministra vnitra a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Dodal, že opatření, která jsou vůči Česku od neděle v platnosti, uplatňuje Německo vůči všem zemím světa, které považuje za oblasti s výskytem nebezpečných mutací koronaviru. Uvedl také, že kontroly budou zřejmě pokračovat i po 3. březnu, neboť zlepšení epidemické situace zatím nevidí.

„Omezení jsme zavedli z jediného důležitého důvodu, a to je ochrana obyvatel před velmi nakažlivým a potenciálně smrtelným virem,“ řekl Seehofer o obnovených hraničních kontrolách. Ty Německo znovu zavedlo v neděli, od které je Česko považováno za oblast s výskytem mutací. „Takové opatření máme proti všem zemím, kde jsou mutace,“ doplnil.

Seehofer řekl, že zpřísnění režimu je důležité. „Je to i v zájmu Čechů,“ uvedl německý ministr vnitra. I díky tomuto opatření dostává podle Seehofera Česko větší příležitost k boji s pandemií a k přerušení přenosu nákazy.

Seehofer během tiskové konference výslovně zdůraznil, že kontroly nejsou namířeny proti Čechům, ale je to bezpečnostní opatření. „Ostatní země také reagují. Jak jsem právě četl, tak Česko zavedlo hraniční kontroly se Slovenskem, Rakušané kontrolují Italy. Pro nás je to ulehčení,“ doplnil. Česká policie na hranicích se Slovenskem kontroluje řidiče kamionů, zda mají testy. Předložit je musí řidiči, kteří Českem projíždějí do Německa.

Stejné opatření jako proti Česku zavedlo od neděle Německo i proti rakouské spolkové zemi Tyrolsko. Seehofer řekl, že k čtvrtečnímu ránu německá policie na těchto hranicích zkontrolovala 50 000 lidí, z nichž 10 000 do Německa nevpustila. Ke kontrolám poznamenal, že německá policie prověřuje všechna osobní auta bez výjimky, v případě nákladních aut postupuje „v principu stejně, ale s ohledem na dopravní situaci“.

O tom, že německá policie nechává některé kamiony projet bez důkladné kontroly dokumentů řidiče, v posledních dnech spekulovala německá média. Ministr vnitra poznamenal, že nikde na světě není možné dosáhnout plošné a stoprocentní kontroly. „Jsem ale spokojen s pragmatickým přístupem policie ke kontrolám,“ řekl.

Kontroly na hranicích s Tyrolskem

Na otázku, jak dlouho budou kontroly na hranicích s Českem a Tyrolskem pokračovat, odpověděl Seehofer, že to závisí na epidemickém hodnocení těchto zemí. „Nemohu k tomu zatím říci nic určitého,“ řekl s tím, že o tom bude v nadcházejícím týdnu jednat vláda. „Ale existuje velká pravděpodobnost, že budeme muset přistoupit k prodloužení,“ uvedl. Současný stav je podle něj takový, že Česko se dál jeví jako oblast s mutacemi viru.

Hraniční kontroly Seehofer nařídil, aby bylo možné vymáhat karanténní nařízení a omezení cest do Německa. Omezení, které dopravcům zakazuje do Německa přepravovat cestující ze zahraničních oblastí s nebezpečnými mutacemi koronaviru, platí prozatím do 3. března. Výjimku z přepravy mají pouze němečtí občané a pasažéři, kteří mají v Německu nahlášen pobyt nebo do země cestující z humanitárních důvodů. Takovými důvody jsou pohřeb či péče o člena rodiny.

Seehofera na inspekci hraničního přechodu doprovázel saský ministr vnitra Roland Wöller. Ten na tiskové konferenci poděkoval spolkové vládě, že dokázala na krizovou situaci rychle zareagovat a kontroly pružně zavést. Zároveň zdůraznil význam výjimek, které pro přeshraniční dopravu platí. Dopravci a také pendleři důležitých profesí mohou nadále po absolvování koronavirových testů hranice bez karantény překračovat. „V Sasku máme mnoho českých pracovníků v nemocnicích, zdravotních zařízeních, pečovatelských domech a medicínských provozech, bez těchto lidí by nebylo možné fungovat,“ řekl Wöller.

Petříček požádal německého kolegu

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) požádal šéfa německé diplomacie Heika Maase o přehodnocení přísných opatření v Německu, zejména pro pendlery a nákladní dopravu. Rychlou a radikální změnu však neočekává, uvedl na twitteru. Na čtvrtečním jednání ministrů zahraničí ČR, Německa, Slovenska a Rakouska podle Petříčka Maas zopakoval, že uvolnění se bude odvíjet od epidemické situace v Česku.

Petříček také ve středu požádal bavorskou ministryni pro evropské záležitosti Melanii Humlovou, aby mezinárodní doprava dostala v Německu výjimku z povinného testování na koronavirus. Zároveň se zástupci vlád dohodli na posílení testovacích kapacit na obou stranách hranice.

Pendlerům prozatím pro cesty z Česka a Tyrolska postačuje na hranicích předložit pracovní smlouvu, od pátku ale budou němečtí policisté kontrolovat, zda mají přeshraniční pracovníci potvrzení o významu své práce. To na návrh zaměstnavatelů vydávají německé okresní a městské úřady.

Na Francouzských hranicích kontroly nebudou

Kontroly na hranici s Francií se Německo zavést nechystá. Při návštěvě Paříže o tom své francouzské hostitele ujistil Maas, informovala agentura DPA. Rozdíl podle něj spočívá hlavně v tom, že o kontroly na pomezní s Českem a Tyrolskem stály sousedící německé spolkové země, tedy Sasko a Bavorsko, zatímco němečtí sousedé Francie si jejich spuštění nepřejí.

„Zatímco země, které hraničí s Rakouskem a Českem spolkovou vládu vyzvaly, aby zavřela hranice a kontrolovala je, u spolkových zemí, které leží na hranici s Francií, tedy Bádenska-Württemberska, Sárska a Porýní-Falce, je to přesně naopak,“ řekl Maas. „Tam jsou proti zavírání hranic,“ dodal.

Ve francouzském departementu Moselle, který sousedí s Německem, se v posledních dnech epidemická situace zhoršuje. Šíří se tam jihoafrická i brazilská varianta koronaviru, které jsou nakažlivější než původní kmen.

Na nerovné zacházení s Českem a Tyrolskem ve srovnání s departementem Moselle si při videokonferenci s Maasem a českým a slovenským ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem a Ivanem Korčokem stěžoval šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Aktuální opatření na hranicích, která překračují hranice únosnosti, jsou podle rakouského ministra „jedem pro už tak postižené hospodářství“.

Video Několikakilometrová kolona kamionů u hraničního přechodu Rozvadov (15. 2. 2021) - Zbyněk Schnapka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa