Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Záhada „české mutace“ koronaviru: Zdravotní ústav vysvětlil, proč o ní mluví

Autor: Markéta Mikešová - 
10. března 2021
05:00

Kdo sleduje pravidelná hlášení Státního zdravotního ústavu (SZÚ) o šíření pandemie covidu v Česku, mohl si všimnout, že poslední týdny se v dokumentech mezi slovy britská, brazilská a jihoafrická mutace koronaviru objevuje i kolonka „česká“. Vplížila se tam nenápadně, nikdo jiný o potenciální české mutaci viru nemluví. Existuje tedy? Odpověď zní ano i ne. Svá specifika má, na území Česka se vyskytuje, vyloženě česká ale není, vysvětlil SZÚ pro Blesk Zprávy.

Když se začne mluvit o nové variantě viru, obvykle je to poté, co se jí někdo nakazí a testy odhalí, že jde o něco nového, co tu ještě nebylo. U „české“ varianty to bylo odlišné. Poprvé se v titulcích neobjevila v souvislosti s nemocnými osobami, ale vystoupením polského ministra zdravotnictví Adama Niedzielskiho v polovině ledna, když na tiskové konferenci oznámil, že „Polsko má případy tzv. české mutace viru“.

Nikdo tehdy nevěděl, o čem šéf resortu mluvil. Krátce poté se však údaj „česká varianta“ začal objevovat v hlášeních Státního zdravotního ústavu, naposledy jej můžeme vidět v prezentaci pro Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zveřejněné v sobotu 6. března.

Zde je popsáno šíření různých variant viru na území Česka. Hned nedaleko úvodu se nachází tabulka monitoringu pomocí PCR testů, kde můžeme vidět šest políček – britská varianta, brazilská, jihoafrická, brazilská/manaus, jedna nepojmenovaná a pak tzv. „česká“. Všimněte si uvozovek, ještě se k nim vrátíme.

Tato „česká“ je podle navazujících tabulek v Česku zastoupená ve velmi vysoké míře, někde, například v Praze a

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa