Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

Experti vypočítali mzdu, za kterou se dá důstojně žít. Půlka Čechů si o ní může jen nechat zdát

Autor: ČTK - 
8. prosince 2020
14:39

Minimální důstojná mzda za práci na plný úvazek, aby pokryla potřeby dospělého s dítětem, volný čas i menší spoření, by měla letos činit 32 438 korun hrubého. V Praze by to bylo kvůli vyšším nákladům 37 987 korun. Spočítal to tým odborníků z platformy pro minimální důstojnou mzdu. Zohlednil náklady na jídlo, bydlení, oblečení, dopravu, zdraví, vzdělání, mobil, internet i menší rezervu. Proti loňsku se částky zvedly o 3,1 procenta.

Podle statistického úřadu letos průměrná hrubá mzda za první tři čtvrtletí činila 34 611 korun. Mediánový výdělek, na který nedosáhne polovina lidí, se ve třetím kvartále dostal na 31 183 korun. Minimální mzda je nyní 14 600 korun, od ledna se zvedne na 15 200 korun.

„Minimální důstojná mzda je vyšší než mediánová mzda. To znamená, že na ni většina zaměstnanců nedosáhne,“ uvedl ekonom Jan Bittner z platformy. Poukázal i na rozdíl výdělků mužů a žen v Česku. Zatímco většina mužů spočítanou minimální důstojnou mzdu má, většina žen pobírá méně. Minimální mzda pak nedosahuje ani poloviny důstojného příjmu, dodal Bittner.

Spočítalo ji přes 20 odborníků

Víc než dvě desítky odborníků na sociální problematiku, ekonomů, sociologů a politologů pracovaly na konceptu minimálního důstojného výdělku od roku 2016. Při výpočtech experti vycházeli z údajů statistického úřadu, ministerstev i dalších institucí. Počítali odměnu za práci na plný úvazek pro člověka, který živí ještě další osobu - dítě či dospělého. Poprvé částku zveřejnili pro rok 2019. Loni činila 31 463 korun hrubého, v Praze pak 36 850 korun.

V potaz brali základní lidské potřeby

Nejvíc za poslední rok stouply výdaje na jídlo, a to o 3,6 procenta. Částka za potraviny na měsíc a také za obědy v závodní jídelně či restauraci v pracovních dnech činí 5 747 korun, loni 5 550 korun. Na bydlení tým počítal s náklady, které stanovuje ministerstvo práce pro výplatu dávek. V Praze tak bydlení může stát 12 205 korun a jinde 8 380 korun.

Oblečení a obuv vyjdou měsíčně v průměru na 1 132 korun, doprava na 1 680 korun, mobil, internet a koncesionářské poplatky na 1 353 korun a zdraví a hygiena na 1 028 korun. Na volný čas a vzdělávání, tedy na školní družinu a jeden kroužek pro dítě a kurz pro dospělého, kino, koncert či divadlo jednou až dvakrát do měsíce a jednou za rok tuzemskou dovolenou je z měsíčního příjmu potřeba 2 891 korun. Úspory na mimořádné výdaje a na důchod dosáhly pak 3 292 korun.

Expertní tým bral v potaz základní potřeby. Do výpočtu zahrnul jen běžné výdaje. Kvůli covidové epidemii vzorec neměnil, její dopady považuje za dočasné.

Podle sociální antropoložky Lucie Trlifajové je minimální důstojný výdělek s možností malých úspor důležitý zvlášť v dobách krize. Lidé při poklesu příjmu mohou mít rezervu. „Domácnost je schopna reagovat na krátkodobý výpadek. To znamená nižší zátěž pro stát,“ podotkla Trlifajová. Dodala, že minimální důstojnou mzdu nemívá ani nižší střední třída ve velkých městech, tedy třeba pracovníci v kultuře či pohostinství. Nedosáhnou na ni ani zaměstnanci v sociálních službách.

Video  Babiš o superhrubé mzdě, antibabiš koalici i rekordnímu deficitu  - Blesk
Video se připravuje ...

gabreta ( 8. prosince 2020 23:23 )

A kdo říká, že tady důstojně žijeme?

ledsezelim ( 8. prosince 2020 23:00 )

Je to průser,ale co?Člověk bez práce,jemu 56.Pak mu zjistí rakovinu,co má pak dělat?

baronessa ( 8. prosince 2020 19:58 )

Taky si myslím, že spadli z višně, když tohle sepisovali. Za tisícovku dnes možná koupíte boty dítěti, ale co ostatní?

Ksel ( 8. prosince 2020 19:28 )

Mnoho starobních důchodců má důchod nižší než osm tisíc a navíc mají tito důchodci v mnoha případech zvýšené výdaje, jako třeba za léky. Naše země má jedny z nejnižších důchodů na světě. Ekonomičtí poradci by měli těmto lidem s nejnižšími důchody poradit jak mají vyžít, když mnozí z nich si ze zdravotních důvodů nemohou přivydělat, nemohou pro vážné zažívací potíže vybírat potravu z kontejnerů, nemohou spát pod širým nebem, když mnozí z nich mají vážné kardiovaskulární problémy a tedy i totálně destruovaný termoregulační systém těla, takže by nepřežili venku ani jednu chladnou noc. Experti udílí knížecí rady, ale měli by se ze svých expertních výšin vrátit na zem a podívat se jak přežívají nejchudší důchodci.

y1xcvbnm ( 8. prosince 2020 19:26 )

prosím , co si za 1000 Kč za měsíc na sebe , včetně bot koupíte???

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud