Nekončící zdražování v Česku. Nahoru letí ceny jídla i piva, inflace skočila na 3,3 procenta

Autor: ČTK - 
10. července 2020
09:50

Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily růst na 3,3 procenta z květnových 2,9 procenta. Zdražovaly hlavně potraviny a bydlení, ale dražší byl i alkohol a tabák. Naopak méně než před rokem lidé v červnu platili za dopravu a telekomunikační služby. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny zboží v červnu vzrostly meziročně o 3,4 procenta, ceny služeb o 3,1 procenta.

„K červnovému meziročnímu růstu inflace přispěly nejvíce ceny potravin, bydlení, ale také dražší alkohol a tabák. Ceny tabákových výrobků vzrostly ve srovnání s loňským červnem o více než 12 procent, ceny piva a vína byly vyšší o více než pět procent,“ vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Výrazně více než před rokem platili spotřebitelé letos v červnu za ovoce, které zdražilo o 27,2 procenta. O téměř 16 procent zdražil cukr a téměř 13procentní zdražení statistici zaznamenali u mouky. O více než desetinu podražilo meziročně také vepřové a uzeniny.

Více peněz vydávali lidé také za bydlení. Ceny nájmů bytů stouply meziročně o 3,1 procenta. Za elektřinu lidé platili o 7,6 procenta více, vyšší byly také ceny vodného a stočného či plynu.

Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny měly v červnu také ceny v oddíle stravování a ubytování. Ceny stravovacích služeb stouply podle statistiků o 5,5 procenta.

Naopak o 2,6 procenta klesly oproti loňskému roku ceny v oddíle doprava. O čtyři procenta zlevnily také ceny telefonních a faxových služeb. 

Ve srovnání s květnem vzrostly ceny v červnu o 0,6 procenta. Také v tomto případě byl vývoj ovlivněn zejména zdražováním alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Z potravin byly vyšší především ceny ovoce, které stouply o necelá procenta. Naopak ceny zeleniny či nealkoholických nápojů klesly.

Video „Ať obchody odhalí své marže.“ Šéf Zemědělského svazu je pro snížení DPH na potraviny - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Volencak ( 11. července 2020 10:28 )

Tomiku007 a to z dementa Waltera Komárka z Prognostického ústavu chtěli udělat prezidenta, když tvrdil, že do dvou let bude kurz koruny vůči marce 1:1, ale on nyslel východoněmeckou.

Sysoj Psojic ( 10. července 2020 15:48 )

ANO, bylo lip

jardavozembouch ( 10. července 2020 15:43 )

Jenže jsme byli soběstační. Dnes nám tu nepatří ani vzduch.

jardavozembouch ( 10. července 2020 15:42 )

Nikoli. Nejdražší je již delší dobu Globus.

marieajosef00 ( 10. července 2020 15:34 )

Samej tupec typu pooresh ..........

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud