Průměrná mzda se v Česku vyšvihla přes 34 tisíc. Navzdory koronaviru rostla o pět procent

Autor: ČTK - 
4. června 2020
15:40

Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o pět procent na 34 077 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1610 korun více než před rokem. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o 1,4 procenta, což je nejméně od konce roku 2013. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Medián mezd, tedy střední hodnota mezd, vzrostl meziročně o 5,8 procenta na 29 333 Kč. U mužů dosáhl 31 790 Kč a u žen 26 723 Kč. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší. Osmdesát procent zaměstnanců tak pobíralo podle ČSÚ mzdu mezi 15 761 Kč a 53 850 Kč.

Ekonomové oslovení ČTK odhadovali, že reálný růst mezd zpomalí na 1,1 až 2,5 procenta. Odůvodnili to nejen poměrně vysokým růstem spotřebitelských cen, ale i dopady šíření koronaviru.

Na vině je inflace

Podle statistiků protikoronavirová opatření ukazatele pracovního trhu v prvních třech měsících roku ještě moc nepoznamenala, s výjimkou počtu odpracovaných hodin.

„Dopady nastupující koronavirové krize se projevily výrazně pouze v průměrném počtu skutečně odpracovaných hodin za březen, kdy meziročně došlo k jejich snížení o deset procent,“ uvedli statistici. Jako viníka slabého růstu mezd vnímají vyšší inflaci, která v prvním čtvrtletí dosáhla 3,6 procenta, tedy o 0,8 procentního bodu více než byla loňská hodnota a o 1,5 bodu než předloňská.

Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí po očištění od sezonních vlivů 1,1 procenta.

Nejvíce berou ajťáci, nejméně lidé ve stravování

Nejvýrazněji, o téměř 12 procent, meziročně stouply v prvním čtvrtletí mzdy administrativních pracovníků, což podle statistiků mohlo být důsledkem propouštění zaměstnanců s nízkými mzdami. O více než desetinu mzdy poskočily i ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu.

Naproti tomu ve dvou odvětvích se mzdy propadly. O více než šest procent se snížily v oblasti nemovitostí a o téměř čtyři procenta v kulturních, zábavních a rekreačních činnostech. Tam to však podle ČSÚ souvisí s vysokou základnou minulého roku kvůli velkým mimořádným odměnám.

Nejvyšší průměrné hrubé mzdy vykázaly informační a komunikační činnosti, kde dosáhly 63 500 Kč. Zhruba o 3000 korun nižší průměrné mzdy brali lidé v peněžnictví a pojišťovnictví. Na třetím místě zůstala výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde zaměstnanci měli v průměru 56 778 Kč. Naopak nejnižší mzdová úroveň zůstala v ubytování, stravování a pohostinství s 20 316 korunami.

trintin ( 6. června 2020 11:14 )

Průměrná cena tvařůžek se vyšvihla z 15Kčs za kilogram na 300Kč za kilogram a navzdory koronaviru dále poroste.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud