Středa 27. leden 2021
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Oblačno, sněžení 1°C

„Nebij mě, synku.“ Proti Lukašenkovi demonstrovali i penzisté, policie znovu zatýkala

Autor: ČTK - 
30. listopadu 2020
19:58

Stovky důchodců dnes v Minsku - a v menším počtu i v dalších běloruských městech - demonstrovaly proti autoritářskému režimu. „Kryso, táhni pryč," skandoval dav, požadující odstoupení Alexandra Lukašenka, jehož vítězství v srpnových prezidentských volbách pokládá opozice za zfalšované. „Babičky a dědečkové půjdou až k vítězství," stálo na jednom z transparentů podle agentury AP. Policie nejméně devět lidí zadržela.

Demonstranti nesli bílo-červeno-bílé vlajky a deštníky v těchto barvách, které se staly symbolem protestů. Dav penzistů cestou narazil na policejní kordony a rozdělil se na menší skupiny, které se vydaly různými směry. Záběry na sociálních sítích a místních webech ukázaly, že některé skupiny obklíčili policisté, aby jim zabránili pokračovat v protestu. „Nebij mě, synku,“ žádal nápis na transparentu jednoho z postarších demonstrantů.

Bělorusko čelí od prezidentských voleb z 9. srpna vážné vnitropolitické krizi. Úřady po volbách opět vyhlásily vítězem 66letého Lukašenka, který podle nich získal více než 80 procent hlasů. Evropská unie, stejně jako běloruská opozice, odmítla výsledek uznat a zavedla sankce proti Lukašenkovi a jeho spolupracovníkům zodpovědným za falšování voleb a porušování lidských práv při potlačování protestů. Ty propukly prakticky hned po hlasování a pokračují již déle než 100 dnů. Na nedělní demonstrace přicházelo až 200 000 lidí, ale v posledních týdnech účast klesala, zatímco režim odmítá jakékoliv ústupky. Od začátku protestů policisté podle ochránců lidských práv zadrželi více než 19 000 lidí. Tisíce demonstrantů byly zbity, přičemž několik lidí v souvislosti s protesty a zákroky policie zemřelo.

Minulý pátek Lukašenko prohlásil, že po přijetí nového základního zákona už nebude prezidentskou funkci zastávat. Jeho odpůrci mu ale nevěří, podezírají ho z protahovací taktiky a žádají jeho rezignaci ještě před ústavní reformou. Opoziční představitelé také poukazují na to, že Lukašenko zatím žádné konkrétní reformy nenavrhl a není jasný ani žádný harmonogram změn. V neděli proti Lukašenkovi opět demonstrovaly tisíce lidí, více než čtyři stovky z nich pořádkové síly zadržely.

Video Přímá pomoc Česka Bělorusku je na místě. Lukašenko podle analytika získává čas úhybnými manévry - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Cenzorova_matka ( 30. listopadu 2020 23:26 )

Chtěli z toho udělat druhý majdan a zničit další stát, který není v jejich moci. Zfalšované volby v USA eurohujerům nevadí.

e.lesanova ( 30. listopadu 2020 22:30 )

Nic dramatického nevidím, to i MCH byl otravnější než 10% opozice, která se prohlašuje za vítěze voleb v Bělorusku...malé stádo si zahýká a vše zůstane při starém...prostě to protistraně "nevyšlo"

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud