Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Česká pošta chce vyhodit 1500 lidí, listonoše i šoféry. Hamáček žádá vysvětlení

Aktualizováno -
23. listopadu 2020
14:40
Autor: ČTK, kal - 
23. listopadu 2020
12:09

Česká pošta plánuje k 1. březnu příštího roku zrušit 2 371 pracovních míst. Propustí tak zhruba 1 500 lidí, protože část pozic je neobsazených. Propuštěným zaměstnancům nabídne rekvalifikaci. ČTK to řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Pošta zaměstnává zhruba 29 000 lidí. Na propouštění ve státním podniku upozornil server Echo24.cz. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) bude k plánu žádat vysvětlení, ve čtvrtek bude jednat s jejím ředitelem i odbory.

Se změnami, které znamenají rušení míst, nesouhlasí největší odborová centrála Podnikový koordinační odborový výbor. „Zaměstnavatel bude rušit pracovní pozice, také budou zřizovány nové. Kolik pošťáků skutečně přijde o práci, bude jasné až po projednání,“ uvedla předsedkyně odborů Jindřiška Budweiserová.

Podle webu Echo24.cz by se nejvíce mělo propouštět v Praze. Půjde nejen o zaměstnance poštovních přepážek a listonoše, ale také o řidiče a další pracovníky poštovní přepravy. Pošta o tom informovala Úřad práce, výpovědi pro nadbytečnost pracovníkům doručí v prosinci, uvedl web.

Se snižováním počtu zaměstnanců pošta počítá ve své střednědobé strategii. Podle té by podnik do roku 2025 měl zrušit 7000 pracovních míst. „Rušená místa chceme nahradit moderními technologiemi i celkovým zefektivněním provozu,“ uvedl Vitík. V souvislosti s těmito kroky podle něj vzniknou nová pracovní místa, na které se část propuštěných bude moci rekvalifikovat.

„Odcházející zaměstnanci dostanou vyšší odstupné nad rámec zákoníku práce v závislosti na odpracovaných letech u České pošty. Také jednáme o rekvalifikacích a podpoře končících pošťáků a sociálním programu zaměstnanců v předdůchodovém věku,“ dodala Budweiserová.

Šéf resortu Jan Hamáček, pod který Česká pošta spadá, reagoval na novinky s krajní nelibostí. „Budu chtít vysvětlení, protože v současné covidové situaci se ukázala nezbytnost pošty. Proto jsem na čtvrtek pozval generálního ředitele, šéfa dozorčí rady i zástupce odborů,“ uvedl na twitteru.

Česká pošta provozuje 3200 vlastních nebo partnerských poboček. Loni vykázala ztrátu 363 milionů korun. Do roku 2021 se chce podnik vrátit k zisku v řádu desítek milionů Kč a zvýšit tržby o desetinu ze stávajících 18,8 miliardy Kč.

1912 ( 24. listopadu 2020 04:45 )

dopisy se mi ztrácejí z USA !!!

enigma ( 23. listopadu 2020 20:14 )

Neni co dodat , dokonala strategie. Dalsim krokem po tom hromadnem vyhlazeni tech so aspon obcad neco nekam snad dodali , bude obnova manadementu. Luft Jarda tvrdik rad ozeli tu svoji slovenskou konkubinu Marcelku Tvrdou. Ta uz jednou ceskou poctu do kelu poslal, takze vyssi zakladni plat za praxi v oboru. Potom co uspesne doyeballa take poctu na svem rodnem slovensku , byla prevzata do tymu Cajna a la Luft jiz zminovany Luftjarda. Chov holubu , pripadne to psani uvazat potkanovi na vocas , jistota doruceni vyssi nez nejak s timhle neco vubec myslenkou ..

Vaclav Trefil ( 23. listopadu 2020 19:17 )

Tak jako Hušák přivedl cu grunt společnost Sazka Sporka, která z principu dělení výher nemohla zkrachoval,ani kdyby jí vedl mentálně zaostalí člověk. A přece povedlo se.

Vaclav Trefil ( 23. listopadu 2020 19:10 )

Ostatní soukromé společnosti s podobným druhem podnikání (Geis,PPL,atd.) všechny rostou a rozšiřují podnikání. Pošta s 2000 manažery jde do kopru. Asi to vedou borci s Audinama?

zapravdu ( 23. listopadu 2020 18:42 )

Tunel tunel tunel tunel tunel ....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud