Sobota 29. ledna 2022
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno, sněžení 4°C

Hamáček zuří kvůli kontrole roušek pro důchodce. Na SÚKL připravuje trestní oznámení

Aktualizováno -
22. září 2020
16:20
Autor: ČTK, sova - 
22. září 2020
14:05

Postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve věci distribuce ochranných prostředků seniorům by podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) mohl vést k naplnění trestného činu obecného ohrožení. Strategické zásoby ochranných prostředků státu by podle něj mohly být znehodnoceny. „Pokud by se ukázalo, že se SÚKL bude snažit o znemožnění distribuce ochranných prostředků obecně obyvatelstvu, tak to podle mě splňuje i rozměr obecného ohrožení. Ale to je na právnících,“ řekl Hamáček v Náchodě, kde zahajoval projekt mobilní pošty. Podle ministra není kontrolním orgánem pro tento případ SÚKL, ale Česká obchodní inspekce. To ale ČOI později odpoledne popřela.

Vláda nedávno rozhodla, že ochranné prostředky - roušky a respirátor - pošle všem lidem starším 60 let. Zásilky distribuovala Česká pošta, ústenky byly z balení po 50 kusech rozdělovány a vkládány do obálek po pěti.

SÚKL v pondělí oznámil, že pošta porušila při rozesílání zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Ty lze distribuovat jen v ochranných obalech a s informací od výrobce. Pošta musí do tří dnů přijmout nápravná opatření.

Státní podnik se hájí tím, že převzal ochranné pomůcky, nikoli zdravotnický materiál. Hamáček řekl, že SÚKL neměl kompetenci k provedení kontroly a zvažuje podání trestního oznámení na ústav kvůli šíření poplašné zprávy.

Ministerstvo připravuje trestní oznámení

Hamáček v úterý ČTK řekl, že podle logiky SÚKL by Česká republika nesměla distribuovat lidem ani zdravotníkům nic z ochranných prostředků, které má ve strategických zásobách. „Tento přístup SÚKL znamená znehodnocení veškerých strategických zásob České republiky,“ řekl ministr.

Postup ústavu označil za nesmyslný. „Trváme na tom, že máme veškeré dokumenty v pořádku, že SÚKL není kompetentní ke kontrole distribuce ochranných prostředků,“ řekl s tím, že kontrolním orgánem pro tento případ je Česká obchodní inspekce. To ale ČOI později odpoledne popřela.

Trestní oznámení na ústav kvůli šíření poplašné zprávy podle ministra právníci připravují, zatím podáno nebylo.

Česká pošta podle ministra distribuci roušek a respirátorů lidem nad 60 let již dokončila.

Ředitelka SÚKL: Rozhodnutí není v kompetenci vnitra

Ředitelka lékového ústavu Irena Storová v úterý uvedla, že chce o distribuci roušek a respirátorů Českou poštou co nejdříve mluvit s novým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou i premiérem Andrejem Babišem (ANO). Hamáčkovo vyjádření o trestním oznámení kvůli šíření poplašné zprávy považuje Storová za bezprecedentní. SÚKL je podle Storové jedinou institucí, která může určit, co je a co není zdravotnický prostředek, o tom nemůže rozhodovat ministerstvo vnitra.

SÚKL na poště provedl kontrolu, která podle šéfky ústavu ještě neskončila. Z dílčích výsledků vyplývá, že výrobky naplňují zákonnou definici zdravotnického prostředku a sami výrobci je tak označují. Nelze je proto distribuovat při porušení originálního obalu nebo bez informací výrobce. Pošta by měla situaci napravit a odvrátit možná zdravotní rizika.

Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo vyňato z větších balení o 50 kusech. Respirátor zase neměl informace v češtině a podle SÚKL nenese správné označení shody s evropskými normami CE.

Česká pošta minulý týden roznesla zásilky s rouškami a respirátorem téměř třem milionům lidí starších 60 let. Distribuce vyšla na zhruba 15 milionů. Kabinet chce roušky a respirátor poslat i zdravotně postiženým.

Covid_19 ( 22. září 2020 21:22 )

nakoupili ochranné pomůcky za cenu zdravotnického materiálu a ještě mají značky CE ( China export), které uvádí spotřebitele v omyl, že to je zboží pro Evropu

Covid_19 ( 22. září 2020 21:20 )

je to kouzelník, jednou větou udělal ze zdravotnického materiálu ochranné pomůcky. Chudáci zdravotníci, když jim takový sehnal ochranné pomůcky které jednou větou změnil na zdravotnický materiál a šel se jim klanět na letiště

BoziMilda ( 22. září 2020 20:07 )

Že důchodci jsou debilní si spíš myslí ten, kdo jim ty roušky poslal. Valná většina důchodců si umí roušku v lékarně koupit. Jinak Hámo opatrně s tím obecným ohrožením, pod to spíš spadá rozesílání nesterilního zdravotnického materiálu.

Omasta ( 22. září 2020 19:19 )

Dobře, že SÚKL ukázal, co jsou socani zač.

Covid_19 ( 22. září 2020 18:27 )

nemusíte se bát, cestou se elektrostatický náboj vlivem vlhka vybil, takže ji můžete rovnou vyhodit

Zobrazit celou diskusi
Další videa