Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Yulia a Sabine zdevastovaly české lesy. Poničených stromů je přes milion

Aktualizováno -
25. února 2020
15:40
Autor: ČTK - 
25. února 2020
15:09

Vichřice, která v neděli a v noci na pondělí zasáhla Českou republiku, nadělala v lesích státního podniku Lesy ČR (LČR) škody asi za 100 milionů korun. Vítr poničil kolem 400 tisíc metrů krychlových dřeva, což představuje přibližně 400 tisíc stromů. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Bouře Sabine před dvěma týdny Lesům ČR poničila přibližně 950 tisíc metrů krychlových dřeva se škodou až za 300 milionů korun.

Nedělní vítr, jehož důvodem byla tlaková níže Yulia, nejvíce škodil ve státních lesích na Vysočině a střední Moravě. „Vstup do lesů nyní veřejnosti nedoporučujeme,“ uvedla mluvčí podniku, kterému patří téměř polovina lesů v zemi.

Téměř milion metrů krychlových zničeného dřeva po vichřici Sabine a 400 tisíc metrů krychlových zničeného dřeva po nedělním větru představuje přibližně deset procent loňské celkové těžby Lesů ČR.

Příčinou nedělního velmi silného větru byla tlaková níže Yulia, která v neděli postupně přecházela přes Německo a Polsko na Bělorusko a Ukrajinu. Česko zasáhl silný vítr v neděli odpoledne. Podle meteorologů největší náraz větru dosáhl v neděli večer na polské straně Sněžky rychlosti 223 kilometrů za hodinu, na české straně bylo naměřeno 180 km za hodinu.

Dosud největší větrnou kalamitu v historii Lesů ČR způsobil orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun. Obdobnou škodu jako Sabine nadělal ve státních lesích loni v březnu orkán Eberhard.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud