Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Sčítání lidu 2021 v Česku: Až 60 procent obyvatel využije online formulář?

Autor: ČTK - 
13. srpna 2020
21:33

Podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) by při sčítání obyvatel příští rok mohlo až 60 procent lidí využít možnost vyplnit formulář přes internet. Při posledním sčítání v roce 2011 tuto možnost využila jen asi čtvrtina lidí. Zástupci ČSÚ dnes řekli novinářům, že sběr dat on-line odstartuje o půlnoci z 26. na 27. března a potrvá do 9. dubna, následně budou domácnosti, které nevyužijí možnost formulář vyplnit elektronicky, do 11. května obcházet sčítací komisaři. Oproti minulému cenzu bude formulář jednodušší díky možnosti využít informace ze státních registrů.

Sčítání se uskuteční prostřednictvím webových stránek, mobilní aplikace a tradiční metodou sčítacích komisařů. Kromě toho bude možné formulář vyplnit na 800 vybraných poštách nebo jej odeslat úřadu poštou. Výsledky budou podle předsedy ČSÚ Marka Rojíčka známy na přelomu let 2021 a 2022.

Podle ředitele České pošty Romana Knapa se do sčítání zapojí téměř 10 000 komisařů a pošta bude mít na starosti tisk, distribuci a zpracování papírových formulářů. Rozpočet projektu je 2,1 miliardy korun. Rojíček řekl, že sčítání se srovnáním cenové hladiny před deseti lety a nyní bude asi o pětinu levnější. Minulý cenzus vyšel na 2,27 miliardy korun.

Rojíček připomněl, že populační cenzy se konají ve většině zemí na světě, obvykle v letech končících nulou nebo jedničkou. Ve sbírce zákonů již byl podle něj zveřejněn zákon, který cenzus umožní, a ústav se připravuje na zkušební sčítání, které se uskuteční od 1. září do 22. října v několika desítkách lokalit po celé republice se zhruba 25 000 domácnostmi. Účast na zkušebním sčítání bude na rozdíl od „ostrého“ dobrovolná.

Při předchozím sčítání v roce 2011 lidé vypisovali tři listy s 47 údaji, příští rok budou uvádět o dvě desítky údajů méně do dvou listů. To je podle Rojíčka dáno tím, že za posledních deset let vznikla řada registrů, které statistici mohou využít. Příkladem je registr domů, díky němuž odpadl jeden list formuláře, nebo registr obyvatel.

Internetový formulář má být bezpečný

„Z hlediska kybernetické bezpečnosti budou mít maximální ochranu,“ řekl dále Rojíček. Dodal, že k údajům bude mít přístup jen asi deset lidí a úřad spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ Robert Šanda dodal, že každý formulář bude vybaven čárovým kódem, díky kterému jej bude možné sledovat po celou dobu zpracování. Po anonymizaci dat budou osobní údaje vymazány.

Prostřednictvím formulářů bude Český statistický úřad zjišťovat jména a příjmení lidí, druh a číslo dokladu jejich totožnosti, datum narození a pohlaví, místo pobytu, národnost, mateřský jazyk, dosažené vzdělání, počet dětí, povolání nebo dojíždění do zaměstnání.

Video Děti v karanténě zasedly k počítačům, závislých přibývá. „Hodina denně je až až,“ říká Nešpor - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

Statistici budou zjišťovat také způsob bydlení, velikost bytu, připojení na plyn a vodovod, způsob vytápění nebo složení domácnosti, tedy seznam osob v bytě a vztahy mezi nimi. Nadále budou moci dobrovolně uvádět i to, zda se hlásí k nějaké náboženské víře.

Za nevyplnění formuláře nebo jeho záměrně chybné vyplnění bude hrozit pokuta 10 000 korun, za zneužití údajů ze sčítání až půlmilionová sankce.

Poprvé bylo sčítání lidu na českém území v roce 1869. Od roku 1918, tedy od vzniku samostatného Československa, se jich uskutečnilo devět. Zatím poslední bylo před devíti lety, kdy se dotazníky daly poprvé vyplňovat přes internet.

flexderca ( 14. srpna 2020 09:17 )

LEEXI.ŇET - úžаsné seznаmоvací místo prо dоspělé, ktеří chtějí najít partnera, který bude mít sех

amaliana ( 13. srpna 2020 23:00 )

sčítání lidu 2021 bude pro 50% doručovatelek pošty to poslední k čemu je pošta využije, po ukončení sčítání je proustí, stejně jako propustí od října cca 30% přepážkových pracovnic a řidičů balíkářů. Absolutně nechápu proč. Lidi si opravdu začnou nosit poštu sami. Od října 2020 budou pošty celorepulikově mít úřední hodiny v po+st 10-18 a út+čt+pá od 8 do 16 hodin a so a ne zavřeno...veselo bude tady v Kocourkově

gurke ( 13. srpna 2020 22:22 )

píše se rok 2 0 2 0 !!!!!!
Všechno je digitálně zaneseno , bez toho se dnes nikdo ani neuprdne . A vono se bude sčítat na papíru??? A co ochrana soukromí. Komu je co do toho jestli mám plyn a nebo vařím na kamnech z roku 1880. A nebo jestli věřím na Guru Járu!?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud