Neděle 25. července 2021
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Oblačno, bouřka 27°C

Senát schválil nová pravidla pro sčítání lidu. Co všechno budeme muset prozradit?

Autor: ČTK - 
22. července 2020
11:28

Senát schválil beze změn pravidla pro sčítání lidu, bytů a domů, které se uskuteční koncem března příštího roku. Lidé budou při příštím sčítání odpovídat na méně otázek než v minulosti, neboť část dat získá Český statistický úřad z veřejných registrů. Zákon o sčítání nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Při předchozím sčítání v roce 2011 lidé vypisovali tři listy s 47 údaji, příští rok budou uvádět o dvě desítky údajů méně do dvou listů. Formuláře budou moci vyplnit elektronicky. Tiskopisy v papírové formě doručí sčítací komisaři pouze lidem, kteří informace elektronicky neodešlou.

Prostřednictvím formulářů bude Český statistický úřad zjišťovat jména a příjmení lidí, druh a číslo dokladu jejich totožnosti, datum narození a pohlaví, místo pobytu, národnost, mateřský jazyk, dosažené vzdělání, počet dětí, povolání nebo dojíždění do zaměstnání. Data budou zpracovávána v anonymizované podobě. Statistici budou zjišťovat také způsob bydlení, velikost bytu, připojení na plyn a vodovod, způsob vytápění nebo složení domácnosti, tedy seznam osob v bytě a vztahy mezi nimi. Nadále budou moci dobrovolně uvádět i to, zda se hlásí k nějaké náboženské víře.

Naposledy se lidé sčítali v roce 2011

Za nevyplnění formuláře nebo jeho záměrně chybné vyplnění bude hrozit pokuta 10 000 korun, za zneužití údajů ze sčítání až půlmilionová sankce. Sčítání má včetně přípravy a vyhodnocení v období od roku 2018 do roku 2023 stát 2,23 miliardy korun. Minulý cenzus vyšel na 2,27 miliardy korun. Statistici ale uvádějí, že úspora bude až pětinová vzhledem k využití registrů.

Poprvé bylo sčítání lidu na českém území v roce 1869. Od roku 1918, tedy od vzniku samostatného Československa, se jich uskutečnilo devět. Zatím poslední bylo před devíti lety, kdy se dotazníky daly poprvé vyplňovat přes internet. Zatímco severské státy, Slovinsko či Rakousko získávají údaje hlavně z databází úřadů, v Česku se budou muset znovu zapojit všichni lidé. České registry všechna potřebná data neobsahují. Statistici se ale budou snažit využít informace, které v nich jsou.

kobyla1 ( 24. července 2020 13:54 )

Cikánů už tu máme 370 000...minimálně

kobyla1 ( 24. července 2020 13:53 )

Prý.....Data budou zpracovávána v anonymizované podobě....tak to jsem se už dlouho takhle nezasmál.....

trintin ( 24. července 2020 12:00 )

druh a číslo dokladu jejich totožnosti, datum narození.?? Znamená to, že vydávají doklady bez číselné evidence a dat narození.

flesch2z ( 23. července 2020 20:30 )

Jediný můj majetek je odstraňovač chlupů za 369 Kč. Mám to do toho formuláře uvést? No, a potom ještě pes bez čipu.

flesch2z ( 23. července 2020 20:25 )

Když to celé lživě vyplním, tak jak mi můžou dát pokutu, jak zjistí, že jsem to vyplnila já? Komedianti...

Zobrazit celou diskusi
Další videa