Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Češi v Bejrútu se museli opět stáhnout. Domů se Smartwings po ostrém sporu už nepoletí

Autor: sova, ČTK, vei - 
9. srpna 2020
15:25

Čeští záchranáři se z Bejrútu vrátí v úterý dvěma letadly. Tentokrát už půjde o stroje české armády, informovali na Twitteru hasiči. Do výbuchem zničené libanonské metropole odletěli ve středu letounem společnosti Smartwings, za což sklidil kritiku zejména ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). V Bejrútu se v neděli Češi díky zlepšení bezpečnostní situace mohli znovu pustit do práce. Jejich hlavním úkolem je zjistit rozsah poškození domů místních obyvatel. Jenže v 16 hodin místního času se museli kvůli bezpečnostní situaci vrátit zpátky na hotel.

Téměř týden po explozi, v úterý kolem 14. hodiny, se Češi vrátí letadlem značky Airbus české armády. Následně je čeká karanténa. Vybavení záchranářů pak přiletí letounem CASA o několik hodin později.

Vicepremiér Hamáček vysvětloval důvod, proč česká pomoc letí strojem společnosti Smartwings už na letišti při odletu.

„Jednoduše za prvé proto, že Hasičský záchranný sbor má dlouhodobě se společností smlouvu, a za druhé jiná možnost nebyla,“ uvedl a dodal, že do armádního speciálu by se materiál podle jeho slov najednou nevešel.

Twitterové kolečko navíc pro Hamáčka

Celou situaci ale poté musel vysvětlovat ještě znovu, na Twitteru. Právě tam se na ministra vnitra za využití služeb firmy patřící Jiřímu Šimáněmu, blízkého přítele premiéra Andrej Babiše (ANO), snesla největší kritika.

„HZS ČR požádal o přepravu USAR týmu standardní cestou Armádu ČR (hovor proběhl 5. srpna v 0:35 ráno). Požadavek zněl na přepravu 36 osob, psů a materiálu. Do slíbené doby Armáda ČR žádnou leteckou techniku nenabídla. HZS ČR proto využil nasmlouvané kapacity soukromého dopravce,“ museli se nakonec zastat Hamáčka na Twitteru hasiči. A ten řekl, že zpět se Smartwings už hasiči nepoletí.

Na trosky byla nasazena těžká technika

Úterní výbuch asi 2750 tun dusičnanu amonného, který byl nedbale uskladněn v místním přístavu, si v Bejrútu vyžádal nejméně 158 obětí na životech a na 6000 zraněných. Zdemoloval i železobetonové obilné silo, které postavil před 50 lety pardubický podnik Průmstav, a zdevastoval celé čtvrti ve městě.

„Český pětičlenný tým se statikem dnes (v neděli) vyrazil ke kontrole obytných domů,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Pomáhá podle něj s bezpečným návratem lidí do jejich obydlí. Upozornil, že záchranné práce probíhají také v prostoru sila, kde pracují ruský, francouzský a turecký tým. Dodal, že byla nasazena těžká technika k odklízení trosek.

Záchranáři museli přerušit práce kvůli protestujícím

V sobotu čeští záchranáři svou práci v Bejrútu přerušili, protože libanonská armáda kvůli zhoršené bezpečnostní situaci vyzvala veškeré zasahující týmy, aby se vrátily zpět na své základny. Demonstranti pak v Bejrútu v sobotu vzali útokem budovy ministerstev a poškodili kanceláře Sdružení libanonských bank. Policie proti nespokojencům použila slzný plyn.

pokrok ( 9. srpna 2020 19:06 )

Proč Hamáčekk neoslovil naši armádu -
a nepoužil letadlo české armády ?

Zřejmě toto sehrálo hlavní roli - viz čánek:

Smartwings, a.s. (IATA: QS, ICAO: TVS, dříve Travel Service) je letecká společnost. Jejími dvěma NEJVĚTŠÍMI AKCIONÁŘI jsou česká společnost
Unimex Group a ČÍNSKÝ STÁTNÍ čínkonglomerát CITIC Group. Dle vlastnické struktury sejedná o česko-čínsko-nizozemskou společnost.

Zřejmě mu to přikázal náš " Čínský prezident "- Miloš Zeman!

enigma ( 9. srpna 2020 18:48 )

Zachranari za nic nemuzou a ani je snad nikdo nekritizuje za tu dopravu. Oni prisli na zastavku a tam na ne neco cekalo, tak nasedli a odleteli. Jejich volba to nebyla.
Ale myslim ze ta kritika celkove neni na miste. Ten Smartwings pozadal o statni pomoc. Asi se mu ji dostalo. Cili jsou v nem statni prachy. Takze je logicke ze dostava i ksefty od statu , i kdyz pochopitelne zaplacene. Provoz neco stoji a na splaceni podpory je asi jeste fakt brzy. Cili v podstate jedno , kdo je tam odveze, jizdenka ( palivo atd ), to bude stat tak jako tak. Ze to byla blbost tam vubec letat je vec druha , zase neni mozne vinit samotne zachranare. A jestli tedy vojaci nemaji nic tak velkeho , vidim to jako logicke pokracovani, ze dam praci tomu za koho se zarucuji a kdo mi tim padem visi prachy. Co budu mit z toho kdyz krachne ? Nevymozitelne dluhy a nic k tomu jako bonus ?

enigma ( 9. srpna 2020 18:40 )

Blbost . Co by delali v CZ asi ? Nemecko , Svedsko, Rakousko .... vetsi davky , vic lidska prava , vic potrebovala. CZ fuj , lakomci.

horalysa ( 9. srpna 2020 18:20 )

Tak si to shrneme. Jeli tam pomoci a ještě ostrouhali. Doma jsme zkritizovali dopravce a ještě uslyší mnoho slov z každé strany. Chudáci zachranáři. Být na jejich místě, šel bych z Bejrútu raději pěšky. I tak by to od českého človíčka schytali. Třeba jen proto, že neměli boty od Batě.

gurke ( 9. srpna 2020 16:57 )

takže si svoji zem zničí, vyrabujou a pak požádají v EU o azyl. Jak jednoduché.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud