Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Zdeněk vyndaval psovi klíště, sám se nakazil encefalitidou. Počet nemocných opět vzrostl

Autor: ČTK, ula - 
7. srpna 2020
05:35

V průběhu července přibylo dalších 208 případů klíšťové encefalitidy. Od začátku roku se tedy nakazilo už 366 Čechů. V porovnání s loňským rokem, kdy do konce července onemocnělo 297 lidí, se počet pacientů zvýšil téměř o čtvrtinu. Odborníci upozorňují, že lidé se mohou nakazit nejen při přisátí klíštěte, ale i při jeho odstraňování, například psovi. Zkušenost s tím má i pan Zdeněk (60) z Plzně. Ten prodělal encefalitidu a v těžké fázi nemoci se nedokázal ani podepsat.

Zatímco v případě klíšťové encefalitidy bylo takto vysoké číslo naposledy zaznamenáno v roce 2011, u lymeské boreliózy se například v roce 2018 jednalo ještě o 43 případů více.

Nejzávažnější nemoci, které klíšťata přenáší, jsou klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. Borelióza se léčí nasazením antibiotik a úspěšnost léčby závisí na jejím včasném odhalení. Nemocní jsou unavení a mají zvýšenou teplotu. Typická červená skvrna v místě přisátí klíštěte či bodnutí jiného hmyzu může mít vybledlý střed, objevuje se asi u poloviny nakažených. Ve druhé fázi mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce.

Nákaza při odstranění klíštěte ze psa

Psi i kočky, které mají přístup ven, jsou častým zdrojem klíšťat. Lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou se pak nenakazíte přímo od psa nebo od kočky, ale při odstraňování klíštěte. Případně vás klíště využije jako hostitele, pokud se mu nepodaří přichytit se na zvíře.

Z vlastní zkušenosti to zná pan Zdeněk (60) z Plzně. „Velmi pravděpodobně jsem si nákazu způsobil při odstraňování klíštěte ze svého psa. Tehdy jsem si neuvědomil, že stačí dotknout se klíštěte a nevydezinfikovat si pořádně ruce. Jen malá oděrka stačí k tomu, aby se klíšťová encefalitida přenesla i tak,“ říká.

Oděrka na kůži může být bránou

„Klíšťata se mohou na zvíře přisát nejen během každé procházky, ale i při pobytu na zahradě, kde se klíšťata také běžně vyskytují. Při odstraňování klíštěte zvířeti rukou dochází ke kontaminaci, malá oděrka na kůži může být pro virus bránou ke vstupu a podpořit nákazu. Proto je vhodné odstraňovat klíště v ochranných rukavicích a speciálním nástrojem, např. pinzetou,“ říká MUDr. Jana Váchalová z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny, Fakultní nemocnice Plzeň.

„U našich hospitalizovaných pacientů se s tímto mechanismem přenosu setkáváme často. Proto je důležité se při odebírání anamnézy zaměřit nejen na přisáté klíště, ale též na pobyt ve volné přírodě či na zahradě, a na to, zda nemocný klíště neodstraňoval.“

Zdeněk: Nemohl jsem se ani podepsat

Klíšťová encefalitida se zpravidla projevuje ve dvou fázích, kdy první připomíná chřipku a druhá pak přichází po několika dnech zdánlivého klidu. „Když o sobě dala nemoc vědět podruhé, byla velmi silná. Neudržel jsem se ve vzpřímeném stavu, obtížně jsem vnímal okolí, nedokázal jsem se ani podepsat. Dohromady mi rekonvalescence trvala šest měsíců,“ říká pan Zdeněk.

Nákaza může vašeho psa zabít

Veterináři upozorňují, že nemocím z infikovaných klíšťat může podlehnout pes či kočka. U klíšťové encefalitidy se klinické příznaky se ale projeví jen zřídka. Jsou podobné jako u lidí a je to zvýšená teplota a změny v chování (pes např. odmítá potravu, je agresivnější, nebo naopak klidnější než obvykle…). Později se pes hůře hýbá, ztrácí citlivost v oblasti hlavy (můžou mu až ochrnout nervy v obličeji, těkat oči ad.). Nemoc má hodně vážný průběh, zdaleka ne vždy se podaří zvíře vyléčit.

„Lymeská borelióza se u zvířat vyskytuje častěji než encefalitida. Není-li včas léčena, končí smrtí psa. A stačí k tomu málo – infikované klíště se na psa přisaje na pár hodin, což nemusíte ani zaznamenat. Bakterie borelie přežívají ve střevě infikovaného klíštěte, a jakmile se klíště přisaje na kůži, začnou se jeho slinami přemisťovat do těla. Přenos bakterie vyžaduje delší čas, proto se riziko infekce zvyšuje dobou přisátí klíštěte,“ říká MVDr. Milan Štourač, CSc.

Očkovat se můžete kdykoliv

Proti viry způsobené klíšťové encefalitidě neexistuje léčba, jen očkování. Pacienti po nakažení obvykle trpí horečkou s bolestí hlavy, kloubů či svalů. Neléčené onemocnění může přejít v zánětlivé postižení mozkových blan. Loni byl podíl očkovaných v populaci asi 29 procent. Jedna dávka vakcíny stojí 900 korun, přispívají na ně zdravotní pojišťovny z preventivních programů. Dávky jsou potřeba pro nastolení ochrany dvě a další za rok.

„Očkování nezanechává celoživotní imunitu, ochranné protilátky po očkování časem klesají. Hladinu ochranných protilátek v krvi je vhodné ověřit asi po pěti letech u mladých lidí a po přibližně třech letech u padesátníků a starších. Bude-li nízká, je na místě se nechat přeočkovat,“ uvedl odborný ředitel laboratoří EUC Petr Podroužek.

Klíšťata jsou kvůli teplejšímu počasí aktivní dříve a do pozdějších období roku, osídlují nové výše položené oblasti. Na zhoršení situace se podílí deštivé počasí a mírné zimy. Také počet dní v roce, kdy hrozí riziko nákazy, se oproti rokům minulým stále zvyšuje.

Přenos encefalitidy v řádu hodin

„Zatímco riziko boreliózy po přisátí klíštěte výrazně vzrůstá až po 24 hodinách, u klíšťové encefalitidy je virus přítomen přímo ve slinných žlázách klíštěte, přenos může být proto rychlý, a to v řádu hodin,“ dodal Podroužek.„

Povědomí o tom, že klíšťová encefalitida je opravdu závažné onemocnění, je ve společnosti příliš malé. Přitom ochrana, konkrétně očkování, je všem jednoduše k dispozici. Moje rodina je již očkovaná, a pokud bych mohl vrátit čas, jednoznačně bych se nechal též očkovat,“ uzavírá pan Zdeněk.

Jak ochránit sebe a svého mazlíčka před klíšťaty?

  • Pořiďte svému mazlíčkovi některý z výrobků, který je před klíšťaty chrání. Existují i nástroje, které vás upozorní na blížící se konec doby účinnosti například obojků.
  • Investujte nejen do psa či kočičky, ale i do sebe – očkování proti klíšťové encefalitidě vás ochrání před onemocněním, na které neexistuje léčba. Jedna dávka očkování (nejprve jsou nutné 3 dávky s časovým odstupem, poté stačí přeočkování jen jednou dávkou) vyjde přibližně na 900 Kč. V rámci preventivního programu přitom můžete požádat svou pojišťovnu o příspěvek na očkování.
  • Stáhněte si aplikaci Tick Finder. Jde o jednoduchou interaktivní mapu znázorňující oblasti, ve kterých se klíšťata vyskytují. Místa zaznamenaného výskytu klíšťat jsou hlášena uživateli této aplikace. Tímto způsobem je možné upozornit pejskaře na nová místa výskytu klíšťat.
  • Při příchodu domů zkontrolujte psa i sebe.
  • Při odstraňování klíštěte, u kterého odborníci používají viklavý pohyb (ne kroucení) nezapomeňte na rukavice. Klíště po vytažení ihned spláchněte do záchodu. Určitě ho nerozmačkávejte – v případě, že je klíště nakažené, zvyšujete pravděpodobnost přenosu nemoci.

Video S klíšťaty a encefalitidou nás čeká extrémní rok, tvrdí lékařka. A přidala další varování - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

sorgedoktor ( 7. srpna 2020 14:49 )

pOHLAVNI CHOROBU TAKE MUZETE CHYTIT NA ZACHODE OD PRKYNKA. jE TO ALE MAlo pohodlne..

zelvik22 ( 7. srpna 2020 09:17 )

To je jak ta holka co tvrdila, že chytila koronavirus z kelímku od jogurtu v obchodě. To jsou jen zbožná přání vysvětlit si jak jsem k něčemu přišel. Pravděpodobnější mi přijde, že pán to klíště normálně měl sám a asi i samo odpadlo, člověk si toho ani nemusí všimnout. Svádět to na odstraňování psovi mi přijde málo pravděpodobné. Navíc při dodržování normální hygieny člověk napadne si pak jít umýt ruce.

karlosiv ( 7. srpna 2020 08:38 )

Hesle to je skoro stejne jako covidem , a nikdo nešílí

Jirik-ta ( 7. srpna 2020 07:43 )

já to potřel frontlinem a když vypadlo asi 10 min. tak desinfekce betadinem, nebo něčím....

liskabystrouska ( 7. srpna 2020 07:34 )

presne tak taham kliscata psovi obden ...a hned umyt horkou vodou a mydlem ....a v zadnem pripade nafoukle kliste nemackat vhodit hned do wc nebo spalit

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud