Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Kouř i hudba, co rozhýbe okenice: Češi se kvůli sousedům obrací na soud, expert má radu

Autor: Nikola Forejtová - 
5. srpna 2020
05:10

Cigaretový kouř, který se line chodbou, ale i z balkónu rovnou do našich domovů. K tomu neutichající křik, hlasitá hudba či štěkající pes. Klasické problémy, které řeší tisíce Čechů se svým sousedem. Stále častěji se pak Češi během sousedských sporů obrací na soud. Podle průzkumu agentury IPSOS se jedná o 13,5 % právních sporů. Blesk Zprávy se zjišťovaly možnosti, jak situaci řešit. Expert radí následující postup - domluva, doporučený dopis, bytové družstvo a až následně orgány veřejné správy.

„Soused neustále pouští hlasitou hudbu, až mi rezonuje okno. Stále od něj slyším, že do 22 hodin si může pouštět muziku nahlas jak chce. Chci se zeptat, kde je pravda,“ píše jedna z žen právní dotaz, který Blesk Zprávám poskytla pojišťovna právní ochrany D.A.S. 

I takové problémy jsou podle expertů lehce řešitelné. Především v případě, že se jedná o opakované rušení, a to nejen v době nočního klidu - tedy mezi 22. až 6. hodinou ranní.

„Na policii se nebojte ozvat ani pokud v bytovém domě máte „nájemníka“ v podobě ustavičně štěkajícího psa a soused odmítá situaci řešit. Kontaktovat v tomto případě můžete i městský úřad, hygienu nebo veterinární správu (při podezření, že jsou zvířata v bytě týrána nebo chována v nevhodných podmínkách),“ doplňuje D.A.S. 

Dochází-li k pouštění hlasité hudby přes den, bude důležitým faktorem pro posouzení věci hlasitost hudby, četnost jejího pouštění i denní doba, kdy je hudba pouštěná. „Pokud by například soused po vaší žádosti o ztlumení hudby začal hudbu opakovaně pouštět ještě hlasitěji a častěji, dalo by se uvažovat o tom, že se z jeho strany jedná o schválnost a přicházelo by v úvahu obrátit se na správní orgán s oznámením ohledně přestupku proti občanskému soužití,“ vysvětluje pak pojišťovna.

Důvodem pro stížnost může být i cigaretový kouř nebo i jiný druh zápachu. „Zákoník říká, že vlastník se zdrží všeho, co způsobí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání. To se vztahuje i na byty v osobním vlastnictví, na družstevní byty nebo byty pronajaté na základě nájemní smlouvy,” říká Tomáš Smolík z D.A.S.

Problémem ale je, že v zákoně není přesně definováno, co se pod nepřiměřenou imisí rozumí. Kvůli tomu se pak provádí měření - zjednodušeně řečeno se třeba zkoumá, jestli je byt stěžovatele „načichlý“ kvůli zápachu od souseda. 

Domluva, dopis i kolektivní nátlak

Nejlepší řešení pro sousedy je domluva. Ne vždy se ale povede. Zmíněná stěžovatelka kupříkladu řekla, že na hlučného souseda poslala manžela. Manžel se nyní musí dostavit Městský úřad. Soused na něj totiž poslal stížnost za nevhodné chování. 

Pojišťovna v těchto situacích radí, abyste se nevzdali bez boje. Po neúspěšné domluvě se nabízí dopis, nejlépe pak doporučený. „To tomu dá jistou formalitu. Hodí se k tomu přidat i odkaz na příslušný zákon, popřípadě vyhlášku a stanovu,“ zmiňují experti pro Blesk Zprávy.

Pokud máte hlasitého souseda, či snad i takového, který nedodržuje dobrou hygienu a z bytu si udělal útulek, máte možnost se odkázat na občanský zákoník (89/2012), na Listinu základních práv a svobod a také na zákon č. 251/2016 Sb. o některých přestupcích. 

Hrozba vyloučení z bytového družstva

Nepomůželi dopis, už je zapotřebí řešit sousedský spor s dalšími lidmi. Prvotně s bytovým družstvem. „Bytové družstvo může zaslat členovi písemnou výstrahu upozorňující ho na možnost vyloučení,“ říká Kateřina Horáková z legislativně-právního oddělení Svazu českých a moravských bytových družstev.

Problémem může být, když je hlučný spoluobčan vlastníkem bytu. „V případech, kdy se některý z vlastníků jednotek chová takovým způsobem, že podstatně omezuje nebo znemožňuje práva ostatních vlastníků, může soud na návrh společenství vlastníků nebo na návrh dotčeného vlastníka jednotky nařídit prodej jednotky tohoto vlastníka,” doplňuje Horáková.

V nejzazším případě se pak můžete obrátit právě na soud. Podle průzkumu agentury IPSOS se 13,5 procent právních sporů týká právě sousedských šarvátek. Nadále pak platí, že v případě rušení nočního klidu se může stěžovatel obrátit na policii, která může hluku udělat okamžitou přítrž a navíc udělit na místě blokovou pokutu. 

Marcela Sliacka ( 6. srpna 2020 10:25 )

To je nejlepší prostě si to vyřídit osobně,pač na některý blbečky hold domluva nestačí. Kolikrát když se člověk ozve jste ještě špatný vy a máte problém s MÚ i když ten problém udělali oni.Tak kde je pak ta spravedlnost? Nejlepší je prostě beze svědků jim rozbít hubu.I když někomu nepomůže kolikrát ani to. Pak už jedině psychiatr 😂

Marcela Sliacka ( 6. srpna 2020 10:15 )

Koukám , že každý druhý čech má problém se sousedy. Já se se svojí rodinou nastěhovala do vesnice poblíž Blatné. Po velkém boji jsem si koupila vlastní byt. Mam 2 děti žiju tam sama ač se svojí matkou v takové žluté bytovce.Je to byt 4+1 super.Krásný balkónem a dvěma garážemi. Sotva jsme se nastěhovali už nás sousedi pomluvili.Vzhledem k tomu že v bytovce bydlí dvě staré ženské a jedna dominantní domovnice se synem který mimochodem každý víkend dělal nehorázný bordel na chodbě pač se vracel opilej z hospody. Domovnice na bytovce nic nedělá a když jí požádáte aby udělala nové zvonky které tam jsou ještě za Komunistů sotva fungují tak Vám řekne ať si je uděláte za vlastní a to bez ohledu na to že platíte fond společných oprav. První zvědavá otázka starých dam byla za kolik jsme koupili byt.Sousedky proti nám poštvali celou vesnici,protože nás pomluvili až hrůza a to jen pro to že se s nimi nebavím. To nám bylo vyčteno. Na čež jsem jim řekla že se s nimi nemám o čem bavit. Když jsem si šla s domovnicí vyřídit co to má všechno znamenat tak Domovnice začala dělat naschváli a pak se do mě pustila s tím, že mě odevšad vyhnali nikde mě nechtěli co jsem dokázala a že se se mnou Všechno táhne. No co na tohle můžete udělat. Já jí dala facku vynadala jsem jí ať se stará o sebe a ať přestanou s těma pomluvama. Chtěla jsem to řešit i soudně ale to bych se nedoplatila nemluvě o tom že je lepší si všechno vyříkat osobně. Syn naší domovnice se do mě asi zamiloval protože o mě vykládal že sháním ženicha. Samozřejmě z očí do očí Všechno popřel. Při osobním pohovoru s ním jsem pochopila že to je nadrženej opilec kterej si nedokáže najít partnerku nemluvě o chování a zasahování jeho matkou. Zkrátka závist zaslepuje lidi.A to i přesto že nikoho neznáte tak oni znají Vás.Někdy si tam připadám jako v ústavu pro debili.Někdo mi řekl, že prej je to pro to že jsem mladá a nová ze nemají rádi přistěhovalce. Jenže museli přece počítat s tím že se tam přestěhuje mladá rodina s dětmi. Jedna star

PPP150W ( 5. srpna 2020 15:29 )

Ale od flexy, nebo svářečky přece může snadno vzniknout požár, ne? Ale vážně. Pokud nemá živnosťák a dělá na černo, dá se to snadno řešit. Pokuty za prokázaný daňový únik jsou vysoké. Jen tam nesmíš posílat živnosťák, ale kriminálku. Máš mobil s foťákem a kamerou? To by jim asi taky bodlo. Chce to kreativně přemýšlet a hlavně si uvědomit, že když škodí on, nemáš proč se zdráhat využít všechny prostředky k tomu, abys dosáhl nápravy.

ivalen ( 5. srpna 2020 10:07 )

Nikde, mohl bych vyprávět - bydlím nad hospodou. Policie přijede, udělá bubu formou domluvy a za chvíli je to stejné. Větrat nelze, kuřáci řvou pod okny. Jediné, že zahrádka může být od neděle do čtvrtka pouze do 22 hod, ale to se nedodržuje. Pokud náááhodou je někdo upozorní, přesunou se dovnitř a řvou tam, takže je to vlastně jedno.
Pokud si chceš stěžovat, nebo se odvoláváš na noční klid, odpovědí bývá, že se můžeš odstěhovat.
Prakticky můžeš držet hubu a krok, nebo ustoupit a odstěhovat se (podporovat rušení zákona a vzdát se svých práv).

panda82 ( 5. srpna 2020 09:03 )

Nemá achilovou patu, je nezničitelný, bydlím na vesnici, proti domu vyrostla zahradkářská osada, zahrádkář přímo proti nás si zřejmě zařídil zámečnickou dílnu, 5 let trpíme broušení, řezání, vyklepávání plechů, hlavně v sobotu, neděli. Obec řešila, nepomohlo, napsal jsem na ŽÚ, kde má vydáno povolení podnikat v zahradkářské osadě, přijeli dvě dámy s řidičem, a nic. Oblbnul je tím, že si opravuje chatku a plot, sežraly mu to, tal pět let opravuje tu svoji šopu, a nic se neděje on je v klidu i bez ŽL a my trpíme, úřady splnily návštěva proběhla bez závad, brousí a vrtá se dál

Zobrazit celou diskusi