Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Motorkáři zničili nejcennější část Krkonoš. Chytili je strážci, hrozí jim „flastr“ 100 tisíc

Autor: ČTK - 
2. dubna 2020
12:15

Strážci Krkonošského národního parku (KRNAP) a policisté přistihli ve středu skupinu jezdců na čtyřech terénních motocyklech na pásech a jednom sněžném skútru. Projeli téměř celé Krkonoše, pohybovali se především v nejpřísněji chráněné zóně KRNAP mezi Horními Mísečkami a Obřím dolem, řekli novinářům zástupci Správy KRNAP. S pěti jezdci začalo již správní řízení, ve kterém jim hrozí pokuta až do 100 000 korun.

„Rozjezdili ty nejcennější lokality národního parku. Hrubě narušili ochranu první zóny KRNAP a ohrožovali mimo jiné i hnízdiště sokola stěhovavého a zimoviště tetřívka obecného,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Strážci s policisty jednoho pachatele zastihli u hřebenové Luční boudy, zbytek skupiny v okamžiku, když přijížděli do cíle jízdy na parkoviště na Horních Mísečkách. „Jaké bylo jejich překvapení, když na konci jejich řádění čekali policisté a strážci, kteří s nimi zahájili správní řízení...“ napsala správa KRNAP na facebook.

„Vyrazili z Horních Míseček, dojeli až do Obřího dolu a vrátili se zpět. Na ledacos jsme zvyklí, ale tohle jsme v Krkonoších ještě nezažili. Pomohli nám také místní boudaři, turisté, kteří nám v průběhu celého dne volali na pohotovostní telefonní číslo Správy KRNAP a hlásili jejich pohyb. Díky tomu máme jejich pohyb po horách velmi dobře zdokumentovaný. Chytili jsme je při činu,“ řekl mluvčí NP Radek Drahný.

Správa KRNAP předává podnět Policii ČR pro podezření porušení podmínek nouzového stavu a zákazu překračovat státní hranici.

Přestože platí po celé ČR kvůli šíření nákazy koronovirem nouzový stav, v Krkonoších se pohybuje nezvykle hodně lidí. Někteří nerespektují vládní nařízení a navíc porušují návštěvnický řád KRNAP. Správa NP letos řešila několik nelegálních vjezdů auty do nejpřísněji chráněné první zóny KRNAP a pohyb lidí tam, kde nemají co dělat.

„Desítky lyžařů si ve středu z nejpřísněji chráněných lokalit Krkonoš, z Kotle a Obřího dolu, vytvořily lyžařský areál. Máme informaci, že v Kotli lyžovalo asi 40 lidí. Také v Obřím dole nešlo o jednotlivce. I v těchto případech shromažďujeme důkazy pro zahájení správních řízení,“ řekl Drahný.

Na hřebenech Krkonoš je stále dost sněhu, podle horské služby 50 až 130 centimetrů. Ještě více ho je na závětrných svazích a žlebech. V Krkonoších nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Před riskantním chováním v Krkonoších varují zvláště nyní, v době šířící se epidemie nového koronaviru, také záchranáři a horská služba. Zásahy vzhledem k mimořádné situaci v zemi jsou náročnější než kdykoliv jindy. V sobotu 28. března záchranáři zasahovali u zraněného skialpinisty, který se zřítil v extrémním terénu na úbočí Studniční hory, v první zóně KRNAP, tedy v místě, kde neměl co dělat. Pohyboval se ve skupině.

Na horách skončila zimní sezona kvůli nařízením vlády v souvislosti s koronavirem předčasně v polovině března. Také v Krkonoších zavřely lyžařské areály, ale i hotely, penziony a atrakce.

Video KRNAP zuří: Tahle partička na sněžných skútrech prý ničí přírodu a ohrožuje lyžaře. - KRNAP

jussuf ( 2. dubna 2020 13:51 )

Môj starý otec bol hajník ( je to už viac ako 70 rokov) a on ma učil ,, škodnú treba strielať". Pokuty sú na prd.

Bublinaa ( 2. dubna 2020 13:09 )

offline ( 2. dubna 2020 12:41 )

Zjistěte a napište proč tak dlouho trvá vyšetřování nehody Mustangu a řidiče Vojtěcha Chaury a co on teď dělá. Řídí? Kdy to přijde k soudu?

http­s://ww­w.fa­cebo­ok.co­m/voj­ta.ch­aura

offline ( 2. dubna 2020 12:38 )

Nepište co jim hrozí, ale co dostali. To ovšem nikdy nenapíšete. Ovšem taky proto, že se tohle bude nejméně dva roky vyšetřovat, pak to bude deset let u soudů a nakonec z toho bude napomenutí. Zatímco tihle tam budou jezdit znovu už zítra.

Zobrazit celou diskusi
Další videa