Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Letní festivaly ruší termíny, koronavirus ohrožuje i Vary. Kdo ale láká na nákup lístků?

Autor: sab - 
24. března 2020
05:30

Vláda zakázala shromažďování i společenské akce nad 30 lidí, a proto se ruší koncerty i festivaly. Nové termíny ale preventivně hlásí i akce, které tak zatím učinit nemusí. Domnívají se totiž že nouzový stav bude pokračovat déle než je plánovaných 30 dnů, což připouští i odborníci. Jenže letní festivaly jako Majáles a Votvírák, na které pravidelně přijdou desetitisíce lidí, se zatím dušují, že proběhnou podle plánu. A lákají na nákup lístků. V ohrožení přitom může být i červencový filmový festival v Karlových Varech.

Až do odvolání vláda zakázala všechny veřejné a soukromé kulturní, sportovní, společenské, náboženské, vzdělávací a další akce, kde by bylo ve stejný čas 30 lidí. Zákaz se týká mimo jiné i trhů, poutí, slavností či ochutnávek.

Toto nařízení je součástí vyhlášeného nouzového stavu, který má trvat 30 dnů. Pak ho může prodloužit Poslanecká sněmovna. Vzhledem k tvrzení odborníků se konec problémů s koronavirem neblíží, spíš naopak.

Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula řekl, že křivka epidemie by mohla začít klesat až za měsíc. To ale pouze v případě, že budou všichni dělat, co mají. Tedy dodržovat omezení volného pohybu, zůstávat doma, pokud cesta ven není nutná a nosit roušky. Už nyní se ale objevuje řada lidí, kteří tato nařízení berou na lehkou váhu.

Apely vlády i společnosti řada lidí nerespektuje. Někteří se i bez roušek shlukují v Riegrových sadech v Praze. (18. 3. 2020) Apely vlády i společnosti řada lidí nerespektuje. Někteří se i bez roušek shlukují v Riegrových sadech v Praze. (18. 3. 2020) | Michal Man

Že epidemie koronaviru se v Česku neblíží ke svému konci potvrzuje i mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. „Podle názoru odborníků zhruba na konci března budeme vědět, jak se koronavirová epidemie v ČR vyvíjí (zda bude platit horší scénář – 5 - 6 měsíců nebo ten lepší 2- 3 měsíce),“ připomněla.

Připustila také, že je možné, že Poslanecká sněmovna rozhodne, že se nouzový stav bude po třiceti dnech prodlužovat. Na to, aby bylo možné říct, které všechny akce bude nutné zrušit je však podle ní nutné počkat do konce března.

Akce pro desetitisíce rušit nechtějí

Řada velkých akcí, a to i těch, které se konají po v tuto chvíli plánovaném konci nouzového stavu, je pro jistotu zrušená a přesunuta například na podzim. Třeba pražský Metronome festival, který se měl uskutečnit až v červnu, raději organizátoři přesunuli až na září.

V červnu se má ale také uskutečnit třeba festival Votvírák, na který obvykle dorazí desetitisíce návštěvníků. Zde se ale organizátoři rušení akce brání. „S ohledem na to, že se jedná o opatření v první polovině března reagující na situaci v tomtéž období, pokračujeme s přípravami na festival podle původního plánu,“ říká promotér festivalu Roman Fejt.

Obzvlášť hudební festivaly jsou místem, kde hygiena obvykle není na špičkové úrovni. Na to prý ale organizátoři myslí. „Samozřejmě počítáme se zvýšenými požadavky na hygienu, které propuknutí nákazy bude i do budoucna vyžadovat. Na situaci budeme reagovat v souladu s vývojem onemocnění a bezpečnostní situací,“ dodal Fejt.

Riziko si uvědomují i někteří interpreti. Hudebník Pokáč i zpěvák Miro Žbirka například začali vysílat své koncerty na sociálních sítích. Jeho čtyřicetiminutové vystoupení v úterý sledovalo přes tři sta tisíc lidí.

Další velká akce, která se v Praze má uskutečnit dokonce už v dubnu zatím přesouvat termín také nechce. „Majáles BUDE a počítáme s tím, že v původním termínu!“ dušují se organizátoři na sociálních sítích.

„Všechny akce a přípravy pokračují v plné parádě a v rámci nastavených opatření. V našem případě věnujeme uvolněný čas přípravě ještě promakanějšího Majálesu! Bude to zřejmě první velká oslava konce karantény,“ plánují organizátoři studenty oblíbeného festivalu navzdory předpokladům odborníků.

KVIFF peníze dostane

Podle Lagronové, která připomněla, že v horším případě může koronavirová epidemie trvat ještě půl roku, jsou otázky i kolem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Není tak jasné, zda se pětapadesátý ročník oblíbené akce uskuteční, nebo zda bude vyžadovat nějaká speciální opatření. „Musíme teď všichni počkat, jestli se podaří koronavirovou epidemii zastavit, pak teprve se dají dělat jakékoliv závěry,“ řekla Lagronová.

Pro společenskou akci roku jsou stěžejní peníze, které dostává právě od resortu kultury. O ty podle Lagronové festival nepřijde. „Ministerstvo kultury je připraveno všem (tedy i MFF KV), kteří uspěli v našem dotačním řízení, umožnit dotaci čerpat, i kdyby jejich akce nakonec neproběhla. I samotnou přípravu projektu budeme v této situaci brát, jako kdyby se akce realizovala, tedy proběhla,“ vysvětlila mluvčí resortu.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

e.lesanova ( 24. března 2020 13:35 )

Z karlovarského festivalu se stala čím dál větší trapná přehlídka stále stejných "uměleckých" exotů, kterých veřejnost začínala mít čím dál víc plné zuby...pokud nebude, OPRAVDU žádná škoda

gejzovic ( 24. března 2020 10:59 )

Kde se ty umelci ozerou za nase penize,aby neumreli hlady,treba pan Hrusinsky

Spasitel_gg ( 24. března 2020 10:25 )

No tak vyjádření pana Romana Fejta jako promotéra festivalu Votvírák, že pokračují dál jako by se nic nedělo není nic překvapivého. Neb víme jak " špičkově vede a zajímá se o svou firmu " zde v ÚPICI.

nikolaev ( 24. března 2020 09:15 )

kulové žádný majáles žádna umělecká pakáž,žádné žrani­ce,rau­ty,dro­gy,šlap­ky,se­liko­ny,bez kalhotek holoto začněte si zvykat na pust,p­ráci,­pracák­,živit se za své!!!žádně dotace ukaž co umíš komedianti!!

zlodejska_sekta_ods ( 24. března 2020 06:46 )

sláva, celoživotní parařitní komunističtí komedianti a vyžírkové jsou v ohrožení nikdo ty absolutně nadbytečné hlupáky je nepotřebude, už by mohli pozdechat

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa