Zelenina drasticky zdražila, květák vyjde i na 70 korun. Odborník prozradil důvod

Autor: David Polák, Tomáš Belica - 
2. února 2020
05:02

Koho straší chřipková epidemie a teď v obchodech kouká po něčem, co by mu podpořilo imunitu, asi se nestačí divit. V oddělení zeleniny se za pouhých pár týdnů odehrála hotová revoluce: ceny některých druhů vyletěly o desítky procent nahoru. Počasí udělalo z okurek, rajčat, květáku či paprik luxusní zboží…

O čtyřicet i více procent od prosince zdražily v obchodech salát či květák, na obyčejnou salátovou okurku si musíte připravit kolem 30 korun. A jak se Blesk včera přesvědčil přímo v několika různých řetězcích, ceny se u jednotlivých prodejců zásadně neliší.

Důvod brutálního zdražení? „Aktuálně je navýšení cen u nás reakcí na zvýšení cen zeleniny v důsledku obav z jejího nedostatku po škodách způsobených bouří Gloria ve Španělsku,“ sdělila Blesku Zuzana Přibylová, tajemnice Zelinářské unie.

Malí páni

Jenže pak by se Gloria musela prohnat také Maďarskem, Itálií, Řeckem a dalšími státy, které v obchodech u zeleniny nejčastěji figurují jako země původu. Jinak by třeba kilogram paprik neatakoval hranici 80 korun, nebo hlávka květáku nestála skoro 70 Kč. Mnozí nakupující zejména z řad seniorů včera dle reportéra Blesku postávali se svými košíky u zeleniny a nevěřícně studovali cenovky...

„Tvorba konečné ceny pro zákazníka u nás je plně v rukou prodejců, jde čistě o obchodní politiku řetězců,“ dodává Přibylová. Že jsme vydáni na milost a nemilost počasí a obchodníků – a to zejména v případě zeleniny – potvrzuje také agrární analytik Petr Havel. „Zatímco třeba v produkci vepřového jsme soběstační zhruba z padesáti procent, u zeleniny jen ze třiceti,“ říká.

To na ceny ovoce by počasí v Evropě vliv mít prý nemělo, jeho zásoby jsou prý dostatečné. Ceny ovoce »otestují« až jarní mrazíky.

Jen čekat

Podle Havla se do rostoucích cen všeho promítají také další vlivy – od zvyšující se poptávky po rostoucí náklady na práci, energie a paliva až po bohatnoucí společnost.

Z toho by vyplývalo, že zlevnění už se čekat nedá. Analytik Havel však uklidňuje – u zeleniny prý hraje roli momentální produkce – buď je jí dostatek, či není. A také to, odkud se k nám dováží. „Jeden týden vám sem dovezou rozflákané a předražené okurky ze Španělska, druhý týden z Egypta a jsou levnější,“ uzavírá. Nezbývá tak nic jiného než mít oči na »šťopkách« a snažit se vytěžit maximum z akcí, které jsou v některých řetězcích založeny právě na zelenině.

Michal Michal ( 4. února 2020 11:31 )

Odborník ví .... kšeftáři si mastí kapsy

zdenek43 ( 3. února 2020 00:08 )

zase NAZORNA UKAZKA jak samotni Cesi delaji BLBCE a HLUPAKY z Cechu - spodnich 10 milionu obcanu v CR ,, NEJHORSI je to , ze jim to ta SPODINA papa!!

Neni Vam divne??? , ze v Nemecku, ve Francii ... ve Spanelsku ke zdrazovani NEDOCHAZI a jen a jen v Cesku zase se dopredu bojime!!! co byyyyy mohlo byt ???? , ale stara Evropa NEEE??????

Tesco Whole Cucumber - 0,60 x 30 jeee 18 koun ,,,,, Tesco Salad Tomatoes
(650g)-£1.00 //£1.54 / Kg// x 30 jeee 46,20 korun ,,,,, Tesco Courgettes Loose £2.00 / Kg x 30 jeeee 60 korun ,,,,, Tesco Jacket Potatoes
(2.5Kg)£1.75 //70p / Kg// x 30 jeee 21 korun ,,,,, Tesco Iceberg Lettuce
65p - 65p / Lettuce - x 30 jeee 19,50 korun ....... Tesco Cauliflower
£1.00 - £1.00 / Vegetable x 30 jeeeeeeee 30 korun .....

A TO Anglani by se mohli byt BREXITU ???? - no bat OBCHODY by mohli o b l b o v a t ---- a NESTALO SE !!!! a nedeje se !!!!

nooooo on problem spis bude ve SKLENICICH v Cesku - - - chteji vydelat aby se jim rychle vratili investice!!! - - - no Cesky STATNI UREDNIK drzi usta !!!!V moderních sklenících denně posbírají 6 tun rajčat. Druhý den jsou v obchodě..


++ Farma Bezdínek největší skleníky v Česku. Investice přišla na 600 milionů - vypěstované okurky se na pulty obchodů . S rozlohou více než 11 hektarů jde o největší produkční skleníky v Česku ... Společnost Farma Bezdínek začala pěstovat rajčata a okurky ve svých nových sklenících v Dolní Lutyni na Karvinsku.
+++ Na Břeclavsku skleník budoucnosti... ... OKURKY, RAJCATA ....Rajčata z Velkých Němčic - Ve sklenících firmy Agro Maryša u Velkých Němčic na Břeclavsku .....
+++ Na Hané pěstují rajčata v obřích sklenících. Záře z nich způsobuje poprask - Jako za polárním kruhem si mohou připadat Hanáci, kteří žijí v blízkosti několikahektarových skleníků na hydroponickým způsobem pěstovaná cherry a koktejlová rajčata... ve Smržicích u Prostějova majitel společnosti AGRO Haná Marka Jedličky ...

tomik007 ( 2. února 2020 20:08 )

DUCHODCUM PRIDALI: ti s nevyssim duchodem (KSC, ST dostali pridano nejvice a ti s nejmensim dostali nejmene - aby se ty nuzky jesce rozevrely. Spravne by se melo pridat vsem stejne, aby se rozdily jeste dale nezvetsovay. Rozhoduji o tom ale ti kteri budou mit DUCHODY NEJVYSSI - takze rozhoduji pro sebe.

Ladic_pijan ( 2. února 2020 17:43 )

Já jsem spíš pijan, než ladič

vendulala ( 2. února 2020 17:20 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud