Bankéř pašoval Hlavu mladé ženy. Za Picassa dostal 18 měsíců vězení a miliardovou pokutu

Autor: ČTK - 
16. ledna 2020
16:15

Španělský bankéř Jaime Botín byl odsouzen k 18měsíčnímu vězení za pašování obrazu od Pabla Picassa. Dílo Hlava mladé ženy, oceňované na 660 milionů korun, patřilo do bankéřových uměleckých sbírek, španělské ministerstvo kultury ale zakázalo jeho vývoz. V roce 2015 ovšem obraz francouzská policie zachytila při pokusu propašovat jej do Švýcarska. Botín se proti rozsudku hodlá odvolat, napsal list El País.

Součástí bankéřova trestu je zaplacení pokuty 1,3 miliardy korun, tedy dvojnásobek hodnoty díla, které zároveň propadlo španělskému státu.

Bankéř se o vývoz díla světoznámého kubistického malíře snažil už od roku 2012, ministerstvo kultury však obraz označilo za součást španělského kulturního dědictví a rozhodlo, že nesmí opustit zemi. Botín se o to přesto pokusil, policisté ale obraz zachytili v srpnu 2015 na Korsice.

Bankéřovi právníci se brání tím, že dílo bylo v cizině

Ministerstvo kultury tehdy odmítlo vývoz díla povolit s odůvodněním, že Hlava mladé ženy je jediné dílo z daného období Picassova života a žádné jemu podobné ve Španělsku není. Jedná se o obraz z roku 1906, kdy Picasso pobýval v severošpanělském Gósolu a namaloval portréty tamních lidí.

Bankéřská rodina Botínů obraz koupila v Londýně v roce 1977. Botínovi advokáti tvrdili, že dílo bylo odjakživa v cizině, takže se na ně nemůže vztahovat španělský zákon. Prokuratura rovněž požadovala, aby Španělsku kromě uměleckého díla připadla i britská jachta Adix, ve které bankéř Picassa na Korsiku poslal.

Video Piccaso na Kampě: V muzeu vystavují cyklus grafik o jeho vášních - Michaela Kalkusová

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud