Pozor při nákupu mikulášské nadílky. „Mléčné pochoutky“ mají do čokolády daleko

Autor: ula - 
5. prosince 2019
07:50

Mikuláš, čert a anděl dneska procházejí Českem a regály v obchodech přetékají nabídkou figurek v barevných obalech. V mikulášké nadílce nesmí chybět. Pokud vybíráte zejména podle obrázku na obalu, můžete koupit pouhou náhražku čokolády. Problém je, že na první pohled jsou k nerozeznání. Víte, jak od sebe odlišit čokoládu a sladkou hnědou hmotu? 

„Koupili jsme dvě figurky ve stejném obchodě, stály vedle sebe na stejném regálu, mají stejného výrobce, stejnou váhu i velikost a cenový rozdíl mezi nimi činí pouhé tři koruny. Přesto se 60gramové figurky anděla a Mikuláše svým složením významně liší. Anděl, za kterého jsme zaplatili 24,90 Kč, je z mléčné čokolády. Mikuláš, který stál 21,90 Kč, je vyroben převážně z cukru a palmového tuku,“ uvádí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest, který se rozhodl nabídku figurek otestovat.

Kvalitativně jde tedy o dva zcela odlišné výrobky. Rozdíl poznáte pouze tak, že zapátráte po informacích uvedených malým písmem na etiketě na zadní nebo spodní straně staniolového obalu. Na prvním místě ve složení obou figurek stojí cukr. V případě Anděla se však jednalo o čokoládu, v případě Mikuláše o výrobek označený jako „Mléčná pochoutka. Cukrovinka“.

„Mikuláš obsahuje jen 9 % kakaového prášku se sníženým obsahem tuku, takže nesmí nést název ‚čokoláda‘. Ve výčtu jeho složení najdeme na prvních místech cukr, plně ztužený rostlinný tuk z palmových jader, sušenou mléčnou syrovátku a až pak zmíněný kakaový prášek. Figurka Anděla z pravé čokolády oproti tomu obsahuje nejméně 32 % kakaové sušiny a je správně označena jako ‚mléčná čokoláda‘. Na prvních místech ve složení najdeme cukr, kakaové máslo, kakaovou hmotu a sušené odstředěné mléko,“ říká Hoffmannová.

Kakaová hmota, nebo čokoláda?

Na trhu najdeme různé druhy čokolády, všechny popisuje vyhláška č. 76/2003 Sb. Ta udává minimální podíl kakaové sušiny v mléčné a hořké čokoládě, pro mléčnou a bílou (ta kakao neobsahuje) pak vymezuje i nejnižší přípustný obsah mléčné sušiny. 

Figurky z pravé čokolády na čokoládu upozorňují v názvu. Ve složení najdete rovněž cukr a mléčné složky, nebude však chybět kakaová hmota a informace o jejím množství. Mikulášské figurky jsou nejčastěji vyrobeny z čokolády mléčné.

„Pokud se v názvu výrobku místo slova čokoláda objevuje „kakaová pochoutka“, „kakaová poleva“ či „kakaová hmota“, je třeba zbystřit, pravděpodobně jde o náhražku čokolády,“ upozorňuje dále Hoffmannová z dTestu.

Budete-li číst etiketu dál, jistotu nabydete ze složení výrobků. V těch, které nejsou čokoládové, se na prvních místech objevují cukr, některý z rostlinných tuků a sušená mléčná syrovátka, případně sušené odtučněné mléko. „Až pak zpravidla následuje kakao, v případě koupeného nečokoládového Mikuláše jde o 3 %. Cena takových výrobků sice může být nižší (a také byla), jejich kvalita tomu ale odpovídá,“ dodává Hoffmannová.

Jak poznáte čokoládovou figurku?

  • Čtěte informace na etiketě, zvlášť je-li cena figurky nebývale nízká.
  • V názvu výrobku najdete slovo čokoláda.
  • Etiketa musí obsahovat větu „kakaové sušiny nejméně x %“.
  • Na druhém místě ve složení bude kakaová hmota nebo kakaové máslo, nikoli rostlinný tuk.

Jaké požadavky na čokoládu klade vyhláška?

Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou sušinu. Je vyrobená zejména z kakaového másla (minimálně 20 %), mléka nebo mléčných výrobků (nejméně 14 % mléčné sušiny) a sladidel.

Mléčná čokoláda obsahuje nejméně 25 % celkové kakaové sušiny a 3,5 % mléčného tuku. Jako „extra“ je pak označena mléčná čokoláda s minimálně 30% podílem celkové kakaové sušiny, 18 % mléčné sušiny a 4,5 % mléčného tuku. 

Hořká čokoláda musí obsahovat nejméně 35 % celkové kakaové sušiny, výrobky vyšší jakosti (extra) pak 43 %. Existuje i řada hořkých čokolád s mnohem vyššími podíly kakaa. Nejvíce chuťových tónů si lze vychutnat u těch s obsahem sušiny v rozmezí 60–75 %, u čokolád s vyšším podílem už může převažovat hořkost nad ostatními chuťovými vjemy. 

Video Čert by neměl děti zbytečně děsit, spíše být v pozadí, říká psychoterapeut 

pepen ( 5. prosince 2019 08:05 )

Nechápu proč v České republice kontroly nefungují tak, jak mají !!!!!V Německu když nakoupíte pro děti Mikulášské figurky...tak je tam čokoláda....v Česku to nehrozí !!!V České republice si mohou dělat co chtějí...hlavní jsou miliony !!!!Odporná doba !!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud