„Karcinogenní“ chilli omáčka vyděsila Slováky. Přivezli ji i do Česka, šla do prodeje?

Aktualizováno -
29. ledna 2019
18:57
Autor: Veronika Šmídová - 
29. ledna 2019
17:27

Slovenské úřady vydaly varování před oblíbenou chilli omáčkou od výrobce Hamé. Při kontrole totiž zjistily, že obsahuje dvě nepovolená barviva, která mohou mít negativní dopady na lidské zdraví. Jsou například spojována s karcinogenními účinky či astmatem. Stejný produkt lze dohledat i v nabídce českých internetových obchodů, Potravinářská inspekce ale uklidňuje, že se špatná šarže do prodeje v tuzemsku nikdy nedostala. A zůstala na skladech. To potvrzuje i Hamé s tím, že se záležitost dotýká hlavně slovenského trhu.

Slovenské ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova vydalo v sobotu varování ohledně Hamé Chilli omáčky. „V analyzovaném vzorku byla zjištěna přítomnost syntetických barviv ponceau 4R (E124) a žlutý SY (E110), které nejsou povolené v dané potravině používat. Výrobek byl stažen z trhu,“ uvedl resort.

Oznámení vyvolalo mezi občany pozdvižení a začali úředníkům posílat fotky jimi zakoupených omáček, z čehož se zjistilo, že ne všechny verze obsahují to samé. V jedné jsou použita zmíněná barviva, v druhé jen paprikový extrakt. Vypadají ovšem úplně stejně.  

V této chvíli nemůžeme důvěryhodně vyvrátit, že se chilli omáčka se zakázanými barvivy nenachází i jinde než v Rimavské Sobotě. Více našich fanoušků nás upozornilo na to, že nevyhovující výrobky našli i v jiných regionech. Budeme proto pokračovat v kontrolách,“ dodal Michal Feik z tiskového oddělení ministerstva.  

Hamé pro Blesk Zprávy uvedlo, že ihned po upozornění od slovenské veterinární správy začalo jednat a výrobky dané šarže stáhlo z trhu. „Řešili jsme to také okamžitě s dodavatelem, jemuž jsme dané výrobky také vrátili. Tento výrobek dodáváme již mnoho let primárně na slovenský trh. Nevyrábíme ho, pochází od našeho dlouholetého  dodavatele (DARWELL spol. s.r.o.), který jej importuje z Vietnamu,“ uvedl Petr Kopáček, mluvčí Hamé. 

Všem zákazníkům, kteří zakoupili problematický výrobek (Hamé chilli omáčka - ostrá, slaná, 250g, DMT 10.1.2021), prý firma nabízí výměnu produktu nebo vrácení peněz. 

Omáčka s nebezpečnými barvivy i v Česku? 

Co jsou vlastně zmíněná „éčka“ zač? Například E124 může způsobit astma, horečky a na základě dlouhodobých studií na krysách a myších existuje podezření, že se jedná o karcinogen. Uvádí to alespoň neziskový web Fér potravina, který se problematice věnuje. 

Žlutý E110 na tom není o moc lépe. „Žluť SY je chemicky odvozena od látky Sudan I, což je prokázaný karcinogen a může se ve žluti objevit jako nečistota. Může vyvolat alergické a astmatické reakce, kopřivku, otoky kůže, vyrážku či dráždit žaludek a vyvolat zvracení nebo průjem. Látka je v podezření ze způsobování dětské hyperaktivity a může vyvolávat nesnášenlivost aspirinu,“ píší odborníci

Na internetu je přitom možné danou chilli omáčku dohledat i v nabídce českých e-shopů s potravinami. U všech je ale poznámka, že je výrobek momentálně nedostupný. Podle popisu složení nicméně i on obsahuje zmíněná škodlivá barviva.   

Situaci jsme prověřili a zjistili, že daná problematická šarže byla sice v Česku skladována, ale nebyla zde prodávána,“ uvedl k tomu pro Blesk Zprávy Pavel Kopřiva ze Státní zemědělské a potravinářská inspekce (SZPI). 

Ten také zdůraznil, že daná dvě „éčka“ jsou obecně v potravinářství povolená, ovšem neplatí to pro všechny komodity – například pro danou chilli omáčku. „Proč tomu tak je, je spíše otázka na zákonodárce. Ale obecně se hodnotí u daného zboží, jak moc a často je zastoupeno ve spotřebitelském koši. Do určitého množství je totiž daná látka neškodná, pak už se dá třeba trochu spekulovat o účincích. Proto se to odvíjí od toho, jak moc se daný výrobek používá,“ vysvětlil Kopřiva. 

To potvrzuje i zástupce Hamé. „Slovenská veterinární správa identifikovala při kontrole v listopadu loňského roku v jednom obchodě na Slovensku u konkrétní šarže – tj. výrobní dávky – tohoto produktu to, že obsahuje potravinářské přídatné látky E110 a E124. Užití daných látek do některých kategorií potravin – mj. do těchto kořenících přípravků – není na území EU povoleno. Je třeba také říci, že uvedené přídatné látky E110 a E124 jsou schválené v potravinářském průmyslu,“ popsal Kopáček.

Podle něj se například mohou užívat v cukrovinkách, ochucených tavených sýrech, polevách, hořčicích, omáčkách, džemech, ovocných vínech a podobně.

„Tato záležitost se primárně týká slovenského trhu. Výrobky zjištěné šarže námi nebyly do Česka dodány. Navíc v lednu na základě informací ze slovenského trhu uskutečnila tuzemská Státní zemědělská a potravinářská inspekce kontrolu v Hamé u nás v Česku, ale nezjistila žádné pochybení,“ dodal mluvčí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ov21 ( 29. ledna 2019 19:32 )

to si dělaj srandu ? jak se muže Hamé podepsat pod podobnou sr...ku ??? když už, jak to že nedělá rozbor každé šarže ?

srtpetr ( 29. ledna 2019 18:56 )

=--Najděte nahé ženy ve vašem městě zde: My.Su/Zeny

tatranec ( 29. ledna 2019 18:34 )

Joj , ale ma to vydesilo.....

havran2 ( 29. ledna 2019 18:08 )

To co někde neprojde,v Česku se prodá !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud