Úbytek Číňanů v Praze se podepíše na tržbách hotelů, varuje český expert

Aktualizováno -
11. října 2019
18:00
Autor: ČTK, tva - 
11. října 2019
13:31

Pokud by čínská vláda začala odrazovat Číňany od zastávky v Praze a nepřijel by ani jeden čínský turista, české hotely by podle analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala ztratily zhruba tři procenta z počtu přenocování. Propadly by se i tržby pražských hotelů a luxusních obchodů, kde Číňané nadprůměrně utrácejí, řekl ČTK Dohnal. Neočekává ale, že by čínská strana příliv turistů do ČR chtěla omezovat. Podle agentury CzechTourism patří výdaje čínských turistů na návštěvu Česka v porovnání s ostatními národnostmi k nejvyšším.

Tento týden pražská rada rozhodla o vypovězení partnerské smlouvy mezi hlavními městy obou zemí. Vedení Prahy uvedlo, že ukončení smlouvy městu neuškodí, protože čínští turisté většinou přilétají jen na jeden den a příliš neutrácejí. Důvodem vypovězení je článek smlouvy, podle něhož měla česká metropole uznávat politiku jedné Číny. Peking reagoval oznámením o vypovězení smlouvy ze své strany.

Pokud se budeme dívat přes tržby, pak by propad pražských hotelů byl řádově na úrovni čtyř procent, protože čínští turisté využívají lehce nadprůměrné hotely. Potenciálně silnější dopad by byl cítit v Pařížské ulici, kde Číňan, i když tu stráví typicky 1,5 noci, za luxusní předměty utrácí nadprůměrně,“ řekl ČTK Dohnal. Dodal, že luxusní předměty jsou do ČR výhradně dováženy, takže výpadek čínských turistů by pocítil zřejmě jen stát přes nižší výběr DPH.

Číňan v Česku denně utratí 1300 korun

Z 60 procent přenocují Číňané v Praze a z dalších 18 procent v Jihočeském kraji. „Výraznější pokles by tedy citelněji pocítili právě v těchto regionech,“ řekl ČTK ředitel agentury CzechTourism Jan Herget. Situaci srovnává s rokem 2013, kdy EU zavedla sankce proti Rusku, a počet ruských turistů meziročně výrazně poklesl a doposud se nesrovnal.

„Případným výrazným odlivem čínských turistů by samozřejmě byli zasaženi provozovatelé služeb, kteří se výhradně nebo převážně zaměřují na tuto cílovou skupinu,“ dodal Herget.

Čínští turisté v PrazeČínští turisté v Praze | Profimedia

Loni Česko navštívilo podle Českého statistického úřadu 618 tisíc čínských turistů, tedy o 26 procent více než v roce 2017. V prvním pololetí letošního roku přijelo do ČR téměř 280 tisíc čínských turistů.

Celkově se na osobu a den podle CzechTourismu výdaje Číňana pohybují kolem pěti tisíc korun, z toho 1300 korun denně utratí přímo při pobytu v ČR. Zbytek tvoří výdaje před cestou, do nichž se promítá zejména vysoká cena letenky a zaplacení zájezdu takzvaně na klíč. Převažují organizované zájezdy, ale pomalu začínají růst i ty individuální.

Pro porovnání s ostatními (národnostmi) je tedy lepší použít výdaje na místě, zejména pak výdaje na zboží a stravování. I v této kategorii jsou jejich (Číňanů) výdaje nadprůměrné, srovnatelně třeba s turisty z Jižní Koreje,“ řekl ČTK ředitel agentury CzechTourism Jan Herget.

Turismus za odměnu

Průměrně se v ČR podle CzechTourismu zdrží Číňané 2,5 dne. Nejčastěji přijíždějí za kulturními památkami do Prahy a Českého Krumlova. Individuální cesty plánují za filmy a svatbami. Podle Hergeta roste zájem o turismus kongresový za odměnu, která má vzbudit motivaci. Obvykle ho využívají firmy, které posílají své zaměstnance na cesty za poznáním, aniž by po nich chtěli nějakou práci. „Tito návštěvníci pak v České republice stráví delší čas a utratí také více peněz,“ dodal Herget.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 11. října 2019 20:55 )

JAK TO, ZE LETISTE JE PLNY JEN AEROFLOTEM. SMARTW. /ČESKOČINSKA/ A ČÍNSKYMI LET. SPOL.? ZA KALOUSKA A HAVLA TO TU BYLO PLNE. TED JEN Z VYCHODU! NO VLADNOU KOMUNISTE S BABISEM A ZEMANEM.

anonym01 ( 11. října 2019 20:51 )

V RUSKU JE SPOUSTU ČÍNANU. A CO? NEMAJI JE RADI. PRIJELI ČEŠI Z EU DO MOSKVY A OBSLOUZILI NAS PREDNOSTNE. ČINANI JSOU PRY NEKULTURNI PRASATA. PROZRADIL NAM ČISNIK

anonym01 ( 11. října 2019 20:38 )

NEBYLO TO SICE V PRAZE, ALE KRUMLOVE KDE SEDELA VEDLE NASEHO STOLU JEDNA SKUPINKA ČÍNANU. PLNY STUL MELI VSEHO MOŽNYHO, PO HODOVANI SVINČIK, ZE ČÍŠNÍK MUSEL VYMENIT BILY UBRUS A ZAMEST POD STOLEM. NO ALE CO TO? PRISLO K PLACENI, SLOZILI SE CELA SKUPINA , ALE BYLO TO MALO . PORAD CHYBELO . JEDEN Z NICH SE ZVEDNUL A NEKDE ODESEL S PLATEBNI KARTOU. PRISEL S PRAZDNOU. CISNIK VOLAL VEDOUCIHO CO S ČÍNANY, ŽE NEMAJÍ ABY ZAPLATILI. MNO, RADEJI JSME SE ZVEDLI A ODESLI. TAK ZE RESTAURACE PRISLA O KLIENTY, NEBYLI JSME SAMI

jonn ( 11. října 2019 19:51 )

Hoďte Hřiba a všechny piráty do řeky. Jsou to škůdci .

offline ( 11. října 2019 18:50 )

Bylo by to krásné, ale pokud jim to nezakáže přímo ÚV KSS Číny, tak běžní Číňani vůbec netuší, že se něco děje a bude jich jezdit čím dál víc. A v Čínském Krumlově už vlastně ani nikoho jiného není vidět.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud