Slovní přestřelka mezi Pekingem a Prahou začala kvůli článku tři obsahujícímu uznání jedné Číny. Ten chtěla původně současná koalice magistrátu ze smlouvy odstranit. Celé to nakonec skončilo ukončením smlouvy z obou stran: „Pražský magistrát obdržel od pekingského národního výboru zprávu, že okamžitě ukončuje sesterskou smlouvu mezi Pekingem a Prahou a zastavuje všechny oficiální výměny. Je to zjevná reakce na pondělní ukončení smlouvy. Je dobře, že Praha má tuto věc za sebou a nebude zatahována do mezinárodní politiky. Usilovali jsme o apolitizaci vztahů dvou měst, ale místo toho začala čínská strana rušit českým umělcům domluvené koncerty a městu adresovala výhrůžky,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Smlouva kvůli prezidentovi

Podle radní Hany Kordové Marvanové (za STAN), která vypovězení smlouvy na pondělním jednání radních navrhla, bylo od začátku jasné, že k uzavření smlouvy vedl politický zájem a souviselo to s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v roce 2016. „Takovéto politické články nejsou běžně součástí partnerských smluv mezi metropolemi, ani Peking se světovými metropolemi nemá takovouto smlouvu,“ řekla. „My se neztotožňujeme s tím, že by Praha měla být zatažena do politického uznávání autoritářského režimu, který v Číně panuje,“ dodala.

Čínské velvyslanectví v ČR označilo v úterý vypovězení smlouvy za narušení důvěry a poškození čínsko-českých vztahů. Velvyslanec Čang Ťien-min vyzval pražský magistrát ke změně přístupu. V opačném případě podle něj pocítí újmu svých vlastních zájmů.

Méně turistů

Podle vedení Prahy ale Čína nemá možnost městu škodit. „Už v lednu jsme konzultovali dopady s odborníky. Opakovaně jsem byla ujišťována, že Čína nemá páky na to, aby Prahu mohla nějak postihnout,“ řekla předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů Michaela Krausová. Jako protiakci podle ní město čeká pouze to, že Čína omezí příjezd svých turistů do Prahy. „Ti tady ale provozují pouze jednodenní turismus a Praha z toho moc neprofituje,“ řekla Krausová. Další akce z čínské strany nečeká. V současné době se žádné výměny mezi oběma městy nepořádají. Všechny domlouvané akce českých umělců čínská strana již dříve zrušila.

Uzavírat partnerské smlouvy bude Praha nadále. Partnerství podle Hřiba musí být rovnoprávné, apolitické a musí být oboustranně výhodné. „Ve smlouvě s Pekingem nebylo dodrženo ani jedno,“ řekl. Spory mezi městy mimo jiné vyústily v odložení či zrušení vystoupení několika českých souborů v Číně. Důvodem zřejmě byla právě dřívější Hřibova vyjádření o tom, že pražská rada chce ze smlouvy odstranit bod o uznání jedné Číny. Mluvčí čínské ambasády v polovině září uvedl, že prvotní příčina sporu je na české straně.

Nic se nemění

Ve čtvrtek odpoledne se sešli i ústavní činitelé České republiky. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) novinářům po schůzce řekl, že věří, že spor mezi hlavními městy zásadně neovlivní česko-čínské vztahy. „My jsme čínskou stranu opakovaně ujistili o tom, že česká zahraniční politika vůči Číně se nemění. Stejně jako všechny státy Evropské unie i my chceme vést dialog s Čínou, který bude odrážet naše ekonomické zájmy a také naše hodnoty,“ řekl. Česko podle něj chce pokračovat ve strategickém dialogu s Čínou a posunout ho na úroveň mezivládních konzultací.

Fotogalerie
5 fotografií