Čapkův památník povede spisovatel Vacek, nahradí blonďatou snachu radního ČSSD

Autor: ČTK, tva - 
10. října 2019
17:50

Památník Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku povede spisovatel a publicista Zdeněk Vacek (42). O jeho jmenování ředitelem s účinností od ledna příštího roku ve čtvrtek rozhodli středočeští radní. Výběr předchozí ředitelky Alice Seidlové, která je snachou krajského radního pro školství, pobouřil kulturní spolky. Seidlová po vlně kritiky rezignovala. Vacek chce, aby se situace kolem památníku uklidnila. ČTK řekl, že je v kontaktu s kulturními spolky a v minulosti spolupracoval i s bývalou dlouholetou ředitelkou památníku Kristinou Váňovou.

Do expozice věnované slavnému spisovateli chce Vacek přitáhnout více lidí a propagovat ji, měla by být přístupnější pro mladé.

„Chtěl bych použít dílo a osobnosti Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové a Ferdinanda Peroutky jako most, kterým budeme spojovat generace. Aby tam nechodili odděleně starší návštěvníci a školní mládež, ale aby se podařilo najít způsob, jak to celé prolnout,“ uvedl Vacek. Kromě jiného chce vytvořit audioprůvodce pro zahraniční návštěvníky a zmodernizovat webové stránky.

Vacek je absolventem Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické. Téměř deset let je členem Společnosti bratří Čapků a spolupracuje s Památníkem Karla Čapka. Na základě archivních podkladů mimo jiné rekonstruoval dvě cesty Čapka a Scheinpflugové do Alp. Méně známé aspekty vývoje spisovatelova vztahu k technice publikoval v knize Za volantem s Karlem Čapkem.

Na pohovoru byli čtyři lidi

Vacek je také autorem pěti publikací na téma hospodářských dějin, techniky, politického a kulturního vývoje 20. století. Působí v médiích, byl mimo jiné šéfredaktorem české a krátce slovenské redakce magazínu Geo a je stálým spolupracovníkem týdeníku Reflex. Spolupracuje se Škoda Muzeem v Mladé Boleslavi, zkušenosti má i z cestovního ruchu.

Do konkurzu se přihlásilo pět lidí, k pohovoru se dostavili čtyři. Výběrová komise doporučila radě kraje Vacka, jehož koncepce získala největší bodové ohodnocení. Návrhy koncepcí posuzovala odborná skupina, v níž byli předseda Českého PEN klubu Jiří Dědeček, členka Společnosti bratří Čapků Markéta Musilová, předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky Martin Groman, autorka expozice Památníku Karla Čapka Marta Dandová a zástupce vlastníků nemovitostí Emil Palivec.

Seidlová nebyla dostatečně kompetentní

Ve výběrové komisi, jež vyslechla přihlášené uchazeče, usedli Palivec, prezident Herecké asociace Ondřej Kepka, vedoucí krajského odboru kultury Kateřina Pešatová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu Zuzana Vojtová a předsedkyně Asociace muzeí a galerií Irena Chovančíková. Poradní hlas měla bývalá ředitelka památníku Váňová.

Znepokojení kvůli jmenování předchozí ředitelky Seidlové vyjádřily Herecká asociace, Český filmový a televizní svaz FITES a Společnost Ferdinanda Peroutky. Udivilo je Seidlové vyjádření do médií, že Čapkovo dílo zná ze školy a památník navštívila jako studentka. Společnost Ferdinanda Peroutky poukazovala na to, že Seidlová není v oblasti čapkovské, literárněhistorické či aspoň muzejnické etablovaná. Herecká asociace a FITES vyzvaly k prověření soutěže, podle hejtmanství však měla standardní průběh.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud