Černobyl i Rusko zvyšují obavy z jaderné katastrofy. Expertka zmínila význam jódu

Autor: Mii - 
26. 8. 2019
05:30

Čím dál častěji mezi Čechy zaznívá výraz jaderná katastrofa. Nejdříve kvůli úspěšnému seriálu Černobyl, a pak kvůli nedávnému záhadnému výbuchu v Rusku. O něm sice ruské úřady tvrdí, že nebyl vážný, ale množství náznaků hovoří jinak. V případě, že k úniku látek dojde, se obvykle sahá po tabletách s jódem. Karla Petrová, ředitelka sekce radiační ochrany Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), popsala, proč jsou významné.

„V lékárnách Archangelska a Severodviska prudce stoupla poptávka po preparátech obsahujících jód,“ napsala po srpnové události v Rusku agentura Internfax. Stejně tak Litva v polovině měsíce uvedla, že kupuje jódové tablety v hodnotě 23 milionů korun pro případ, že by se něco stalo s novou jadernou elektrárnou v sousedním Bělorusku.

A ani naši sousedé nezahálí, Německo ve čtvrtek oznámilo, že objednalo 190 milionů nových tablet. Mimo jiné kvůli jaderným zařízením na území Česka. Dalo by se říci, že když panuje debata o možném úniku radiace, automaticky přijde řeč i na preparáty s jódem, respektive jodidem draselným. Ty totiž dokážou poskytnout první pomoc a ochranu.

„Jódová profylaxe (preventivní ochrana, pozn. red.) je namířená proti působení radioaktivního jódu, který je významnou součástí radioaktivního mraku uvolňovaného z havarovaného reaktoru,“ uvedla pro Blesk Zprávy Petrová. Když totiž lidé radioaktivní izotopy jódu vdechnou, začne je zachytávat štítná žláza a ta se tím může poškodit.

Toto poškození přitom může být velké. Štítná žláza utlumí svoji funkci a nakonec na ní může dojít k tvorbě uzlů nebo rakoviny. „Stabilní jodid draselný blokuje ukládání radiojódu do štítné žlázy,“ dodala odbornice. Tablety s jódem tedy fungují jako jakási bariéra, aby orgán nebezpečné látky nevstřebával.

„Podání 50-300 mg stabilního jódu poskytuje téměř 100% ochranu, uskuteční-li se 1 až 6 hodin před očekávanou dobou příjmu. Čím dříve je podán, tím je účinnost vyšší,“ zdůrazňuje Petrová důležitost rychlé reakce. Když člověk tablety požije až po příjmu radioaktivního jódu, ochrana není tak vysoká.

Zároveň ale říká, že nesmí vzniknout dojem, že příjem jódu je univerzálním lékem na všechny druhy radiace. Nasazuje se zejména tehdy, když existuje podezření na výskyt nechtěných látek v ovzduší, které by lidé mohli vdechnout.

Máme milion tablet jódu

I Česko v současnosti disponuje zásobami těchto tablet. Říká se jim Systém jódové profylaxe a řeší ho Atomový zákon č. 263/2016 Sb. „Podle něj je za nákup jodových tablet zodpovědný provozovatel jaderných elektráren Temelín a Dukovany, tedy společnost ČEZ. Ta nakupuje tablety pro všechny obyvatele stanovených Zón havarijního plánování obou elektráren,“ říká Petrová.

Pro obyvatele žijící v těchto zónách se pořizují pravidelně, jde zhruba o 150 tisíc osob. Pak se nakupují pro návštěvníky, neregistrované obyvatele, záchranáře v příslušných krajích a samozřejmě pracovníky jaderných elektráren. Ty mají vlastní rezervu. „Tento systém funguje v ČR již dlouhodobě,“ prozradila odbornice.

V současnosti má ČEZ k dispozici milion tablet jodidu draselného v celkem 280 tisících baleních. Naposledy je dokupoval nebo revidoval v loňském roce, jsou tedy „čerstvé“. Petrová připomíná, že tablety se pravidelně obměňují tak, aby byla neustále k dispozici nová balení před ukončením expirace. „V praxi jsou obměňována jednou za pět let. Jde o relativně náročný systém, který se ale ukazuje jako vysoce efektivní,“ zmiňuje šéfka radiační ochrany.

Do Česka se radiace z Ruska nedostala

Na jódové tablety přišla řeč mimo jiné v souvislosti s nedávnou nehodou v Rusku. Ačkoli nic nenasvědčuje tomu, že by byla natolik vážná, aby se Evropané museli něčeho obávat, nedostatek informací nevzbuzuje příliš velkou důvěru.

Podle dostupných zpráv explodovala v průběhu srpna u Severodvinska testovací raketa přezdívaná Skyfall. Společně s ní vybouchlo jaderné zařízení, které bylo součástí jejího pohonu. Patrně šlo o nový typ nadzvukové střely. Při nehodě zemřelo několik jaderných expertů.

Ruské úřady přiznaly, že krátce po explozi došlo v okolí incidentu k šestnáctinásobnému zvýšení radioaktivity a tři osoby skončily v nemocnici, zřejmě kvůli nemoci z ozáření. Příliš velký význam nehodě ale nedávaly.

O několik dní později ovšem šéf mezinárodního monitorovacího systému ve Vídni Lassina Zerbo oznámil, že Rusko po explozi vypnulo dva senzory, které byly zařazené do sítě monitorující dodržování smlouvy o zákazu jaderných zkoušek. Ruské úřady to nazvaly pouze síťovými výpadky. Jak ale upozornila agentura Reuters, země má v utajování podobných incidentů tradici. Radioaktivní částice se podařilo zachytit stanicím v jiných zemích, například v Norsku.

Incidentu se věnoval i český SÚBJ. V pravidelném týdenním reportu o vyhodnocování radiace na našem území 12. srpna uvedl, že v Česku žádné odchylky nezaznamenal. „SÚJB zatím nedisponuje bližšími informacemi kromě těch, které jsou dostupné z otevřených zdrojů. Z nich odvozujeme, že událost nemůže mít dopad na naše území. Není ani pravděpodobné, že by radiační monitorovací síť České republiky zachytila měřitelné hodnoty radiace v ovzduší,“ sdělil úřad.

Lidé se tak nemusí bát a nemusí běžet pro jód do lékáren, byť je volně prodejný. Jeho nadbytečná konzumace rovněž není pro štítnou žlázu nejzdravější. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

agfor ( 26. srpna 2019 14:21 )

Kupujte jód. V Německu je to móda, tak abyste nebyli pozadu. Kdo nekupuje není Evropan. Farmaceutické firmy potřebují kšeft.

Zobrazit celou diskusi
Další videa