Běžel koupit kytku ženě a zavřeli ho. Putinův kritik vyšel z vězení: „Režim bude litovat“

Autor: ČTK - 
23. 8. 2019
10:15

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj vyšel dnes z vězení poté, co si odpykal 30 dnů za mřížemi. Odsouzen byl za výzvy k účasti na nepovolené demonstraci proti vyloučení opozice ze zářijových voleb do moskevského sněmu pod formálními záminkami. Podobně byli mezitím odsouzeni i další opoziční politici a Navalného spolupracovníci.

Navalnyj podle agentury AFP opustil věznici s úsměvem a před novináři okamžitě odsoudil počínání úřadů, které se v posledních týdnech „doslova teroristickými činy snaží zastrašit“ protestní hnutí v metropoli.

Putinův kritik a ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj vyšel po 30 dnech z vězení (23.8.2019)Putinův kritik a ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj vyšel po 30 dnech z vězení (23.8.2019) | Reuters

„Hnutí bude dál sílit a tento režim bude silně litovat, co udělal,“ prohlásil. Na místě byli přítomni policisté, ale Navalnyj nesdílel osud jiných opozičníků, které hned po odchodu z vězení okamžitě znovu zadrželi a uvěznili. Navalného policisté zadrželi 24. července, když si šel zaběhat a koupit kytici manželce k narozeninám.

Následně jej soud poslal na 30 dnů za mříže za „opakované porušení pravidel pořádání demonstrací“. Během uvěznění musel být převezen do nemocnice, podle lékařů kvůli „prudké alergické reakci“, zatímco Navalnyj nevylučoval, že mohl být „otráven“.

Během velkých demonstrací v Moskvě došlo na rozsáhlá zatýkáníBěhem velkých demonstrací v Moskvě došlo na rozsáhlá zatýkání | Reuters

V Moskvě se v červenci a v srpnu odehrálo několik nepovolených demonstrací proti vyloučení 57 opozičních kandidátů z voleb, naplánovaných na 8. září. Podle úřadů opozičníci nezískali požadovaný počet podpisů od voličů na svou podporu, zavržení kandidáti naopak tvrdili, že kontroly hodnověrnosti podpisů úřady dělaly schválně i s chybami, aby podpisy mohly zpochybnit. Při protestech policisté zadrželi stovky i tisíce lidí. Navalného Fond boje s korupcí mezitím úřady začaly vyšetřovat pro podezření z údajného praní špinavých peněz.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

marais ( 23. srpna 2019 19:25 )

Navalnyj si zaslouží, aby ho vyhostili a byl od něj pokoj. Několikrát byl v usa, tak proč tam nezůstal?

anonym01 ( 23. srpna 2019 12:00 )

PUTIN A JEHO STB PARTA TAM DLOUHO NEBUDOU. TI MLADI POLIC. MAM RADOST ZE SE STYDI

Manowar ( 23. srpna 2019 11:53 )

Proč tak málo,aspoň rok ve věznici Černý delfín.

Vox-populi ( 23. srpna 2019 11:19 )

houslista ( 23. srpna 2019 11:19 )

Putin si snim vytře jako Zeman Babiš s pakáži opozice.

Zobrazit celou diskusi
Další videa