Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Co kupují rodiče školákům a za kolik? Svačinové boxy z bambusu i sledovací zařízení

Autor: ula - 
31. srpna 2019
05:40

Začátek školního roku je tu a obchody i e-shopy už od začátku srpna nabízejí výbavu pro školáky. Rodiče v posledních letech odsouvají nákupy na poslední chvíli, takže největší nájezdy očekávají obchodníci na začátku září, kdy tržby stoupají o stovky procent. Navíc rodiče chtějí pro své potomky jen to nejlepší a stále častěji pořizují ergonomické batohy nebo i psací potřeby, dokonce investují do výrobků šetrnějším k životnímu prostředí a také do zařízení, kde jim umožní sledovat pohyb malých školáků. Děti spíš zajímá, co bude na výbavě za motivy. Na kolik vás letos vyjde výbava pro školáka?

Prodeje školních potřeb startují jako vždy už na začátku srpna. Největší nápor ale obchodníci očekávají poslední týden prázdnin a první týden školního roku. „Už nyní registrujeme nárůst prodejů školního sortimentu o cca 18 procent oproti stejnému období minulého roku. Nákup školní výbavy tedy letos startuje dříve než loni. Očekáváme, že v první školní den porostou prodeje školních potřeb oproti zbytku roku až o 80 procent,“ řekla Blesk Zprávám za hypermarket Globus Rita Gabrielová.

„Rodiče už si také zvykli, že obchodníci jsou na zájem připraveni. V posledních letech vidíme trend, že část zákazníků přesouvá nakupování pomůcek na poslední chvíli,“ uvedl Aleš Pavlík, manažer nákupu spotřebního zboží Tesco.

Na školáky jsou připraveny i e-shopy. Ty jsou přesvědčeny, že rodiče přesouvají svoje nákupy na internet. Kromě Mall.cz a Alzy mohou lidé nakupovat i na portálu Rohlik.cz. „V letošním roce máme v plánu udělat šestkrát větší obrat v tomto segmentu než vloni,“ uvádí komerční ředitel Olin Novák z Rohlik.cz.

Bambusové boxy a GPS

Jak hypermarkety, tak e-shopy se shodují na tom, že rodiče více dbají o zdraví svých dětí. „Rodiče se např. při nákupu aktovky zaměřují na funkčnost a bezpečnost,“ potvrzuje Jiří Mareček z hypermarketu Albert.

„Batohy musí být vybavené důležitými prvky v oblasti zad i ramen,“ říká z Gabrielová za Globus. Stoupá i prodej ergonomických psacích potřeb a pomůcek pro leváky.

„Zájem roste také o udržitelné výrobky, které jsou ohleduplnější k životnímu prostředí. Oblíbené jsou bambusové svačinové boxy nebo lahve na pití vyrobené z měkkých recyklovatelných plastů,“ doplňuje tisková mluvčí Mall.cz Pavla Hobíková.

A rodiče nepodceňují ani bezpečnost svých dětí. „V posledních letech jsme zaznamenali pozvolný nárůst prodejů dětských chytrých hodinek, které díky zabudovanému GPS lokátoru umožňují monitorovat pohyb malých školáků a obsahují i jednoduché funkce pro volání v případě nouze,“ řekla Blesk Zprávám Patricie Šedivá z Alza.cz.

Superhrdinové, lamy, kaktusy a tučňáci

Dětem je samozřejmě jedno, zda je batoh zdravotně nezávadný, ale zajímá je, jaký má motiv.

Už delší dobu vede pohádka Ledové království a samozřejmě superhrdinové - aktuálně Spider-man, stále se drží kočička Hello Kitty. „V poslední době jsou ale stále oblíbenější lamy a kaktusy,“ dodává za Tesco Pavlík.

„Rodiče dávají spíše přednost univerzálním motivům. Pro dívky volí výbavu s květinami nebo jednorožci, pro kluky vedou motorky nebo dinosauři,“ vyjmenovává Hobíková. „Oblíbené jsou letos bloky s plyšovým nebo blyštivým obalem s motivy jednorožce, sovy nebo tučňáka,“ přibližuje dětské trendy Gabrielová.

Na kolik vás vyjde výbava pro školáka?

Podle nejnovějších, červencových dat Českého statistického úřadu sice zdražují učebnice, ale zato zlevňují školní sešity, pastelky, penály, a dokonce i kuličková pera. „Sešity a pastelky jsou zhruba o tři procenta levnější, pera jsou pak lacinější jen nepatrně, o 0,5 procenta,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom CZECH FUND.

Ceny základních školní potřeb dle ČSÚ (červenec 2019)

 • Školní sešit polotuhý - 18, 19 Kč
 • Pastelky - 49, 87 Kč
 • Kuličkové pero - 25,25 Kč
 • Školní penál - 287, 72 Kč
 • Učebnice matematiky - 135, 79 Kč
 • Základní učebnice pro hlavní specializaci - 237, 55

Výdaje na prvňáka, srpen - září 2019

 • Školní aktovka  - 2000 Kč
 • Pracovní sešisty do prvouky, sešity na psaní, atd. (paušál) 1000 Kč
 • Školní obuv - přezůvky, cvičky 1000 Kč
 • Obědy (měsíčně) 650 Kč
 • Penál 290 Kč
 • Věci do penálu 200 Kč
 • Obaly 100 Kč
 • Družina (měsíčně) 100 Kč
 • Školní výlet 500 Kč
 • Další (krabice na svačinu, peněženka...) 300 Kč

Celkem - 6140 Kč

Video Co dělat, když prvňák nechce chodit do školy - Blesk TV

agfor ( 31. srpna 2019 15:37 )

Kde jsou ty doby, kdy jsme dostali penál s výbavou, učebnice i sešity zdarma. Ale to tu vládli zlí komusté, zatím co dnes vládnou stejní komunisté, jen kradou víc v různých nepotřebných partajích.

Pohybovenadany ( 31. srpna 2019 09:09 )

Brašna s odrazkama, spartakiádky a červené trenýrky do tělocviku , plnící pera, bombičkivé atd

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud