Zemřel bývalý elitní soudce Kučera (†79). Řešil Čunkův případ, pracoval i pro Havla

Autor: ČTK - 
23. 7. 2019
11:50

V noci na dnešek zemřel bývalý dlouholetý místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Bylo mu 79 let, ve funkci byl v letech 1993 až 2010. „Nejvyšší soud vyjadřuje upřímnou soustrast všem pozůstalým, především pak rodině JUDr. Pavla Kučery,“ uvedl mluvčí soudu Petr Tomíček.

Kučera se narodil v roce 1940 v Kladně. Absolvoval pražskou právnickou fakultu, pracoval nejprve jako advokát, v roce 1972 nastoupil k Okresnímu soudu v Kladně, později přešel ke Krajskému soudu v Praze. Specializoval se na trestní právo.

Od února 1990 do dubna 1991 byl Kučera zástupcem vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla. V květnu 1991 se stal soudcem Nejvyššího soudu ČSFR, kde vedl trestní kolegium. Po vzniku samostatné České republiky přešel do funkce místopředsedy Nejvyššího soudu ČR. Odborně publikoval, pracoval na trestněprávních předpisech.

O Kučerovi se hodně mluvilo v souvislosti s trestní kauzou expředsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Kučera se údajně opakovaně setkal se šéfkou státních zástupců, kteří měli kauzu na starosti, a naznačoval, že by bylo možné vyšetřování zdržet. Na jednom ze setkání údajně pronesl větu: „Nezávislost justice musí jít stranou, když hrozí pád vlády.“

Kučera ale později tvrdil, že nic takového neřekl. Kučera také patřil mezi lidi, kteří po bývalé nejvyšší státní zástupkyni a nynější ministryni spravedlnosti Marii Benešové požadovali omluvu za to, že je v souvislosti s vyšetřováním Čunkovy kauzy označila za justiční mafii. Kauza skončila smírem.

Z Nejvyššího soudu Kučera v roce 2010 odcházel za komplikovaných okolností. Pražský vrchní soud jej na základě kárné žaloby podané tehdejší předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou zbavil funkce soudce. Důvodem bylo právě ovlivňování Čunkovy kauzy. Kučera se proti verdiktu odvolal, což mělo odkladný účinek.

Začátkem listopadu 2010 pak tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Kučeru kvůli kárnému řízení dočasně zprostil výkonu funkce soudce, Kučera ale krátce poté udělal nečekaný protitah a sám rezignoval, čímž Pospíšilův krok pozbyl platnosti a skončilo také odvolací kárné řízení.

Po několika měsících odešel Kučera do penze s čistým štítem. Kvůli věku by tak jako tak musel skončit. V prosinci 2010 tehdejší prezident Václav Klaus jmenoval Kučerovým nástupcem Romana Fialu, který funkci zastává dodnes. Kučera se po svléknutí taláru vrátil k advokacii.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 23. července 2019 19:09 )

Pulku zivota bojoval proti imperialismu - a druhou po jeho boku...

salto ( 23. července 2019 18:28 )

Je škoda lidského života, ale tento člověk svými činy dokazoval, že byl charakter v uvozovkách. Asi proto byl u pana Havla takový oblíbenec...

AntonioZeseruti ( 23. července 2019 15:36 )

Tendle Kuče­ráček­,haw­lystyc­kej pohrobek, bil vječý čů::ňas neš ten Čůnek.

zlymikes ( 23. července 2019 12:29 )

Jo tak takhle má vypadat elitní mafián

Nezadat ( 23. července 2019 12:23 )

O komunisty míň a koho to se re?Mne určitě ne.

Zobrazit celou diskusi
Další videa