Nizozemci se podíleli na masakru ve Srebrenici, potvrdil soud. Vojáci oběti vydali vrahům

Aktualizováno -
19. 7. 2019
13:56
Autor: ČTK, Mii - 
19. 7. 2019
11:02

Nizozemský nejvyšší soud v pátek podpořil rozsudek soudů nižší instance, podle něhož nizozemský stát nese část viny za smrt 350 muslimských (nyní bosňáckých) mužů zavražděných silami bosenských Srbů při srebrenickém masakru v roce 1995. Dospěl tak k jinému názoru než jeho generální advokát, který v lednu verdikt označil za iracionální a nepodpořitelný. Soud nicméně míru viny státu snížil.

Odvolací soud v Haagu před dvěma lety potvrdil rozsudek soudu první instance z roku 2014, který konstatoval částečnou vinu Nizozemska. Podle tohoto verdiktu je stát zodpovědný za více než 300 muslimských (nyní bosňáckých) mužů, jejichž deportaci z takzvané bezpečné zóny OSN do rukou bosenskosrbských jednotek umožnili nizozemští vojáci.

Nejvyšší soud dospěl k závěru, že nizozemské mírové síly mohly muslimským mužům povolit, aby zůstali v bezpečí základny, a že jejich vydáním do rukou bosenskosrbských jednotek je vystavily možnému týrání či zabití.

„Nizozemští vojáci vydáním 350 mužů jednali nezákonně,“ konstatoval podle agentury Reuters nejvyšší soud. "Vzali těmto mužům šanci zůstat mimo dosah bosenských Srbů," zdůraznil.

Nicméně nejvyšší soud výrazně snížil míru viny, kterou stát za smrt obětí nese. Odvolací soud ji v roce 2017 stanovil na třicetiprocentní, což znamenalo vyplatit rodinám 30 procent z celkového odškodného. Po pátečním verdiktu se tato míra snížila na deset procent, protože podl„e nejvyššího soudu pravděpodobnost, že dotyční muži v případě setrvání na základně stejně nepřežijí byla 90 procent. Znamená to, že se tím podstatně sníží odškodnění rodinám zabitých.

Vrcholná instance nizozemské justice ale podle Reuters v rozhodnutí nepřijala druhé obvinění vznesené vůči státu. Odmítla, že pomoc, kterou nizozemští vojáci poskytli při evakuaci lidí shromážděných kolem základny, byla protiprávní.

Smutné vzpomínky na masakr v Srebrenici: Identifikace dalších obětí a jejich pohřeb.Smutné vzpomínky na masakr v Srebrenici: Identifikace dalších obětí a jejich pohřeb. | Profimedia.cz

K základně nizozemských mírových sil ve vesnici Potočari nedaleko Srebrenice se v létě 1995 stáhlo na 5000 lidí ze strachu před postupujícími jednotkami bosenských Srbů. Protože základna byla brzy přelidněná, uprchlíci zůstávali v jejím bezprostředním okolí. Poté co srebrenickou oblast jednotky pod velením generála Ratka Mladiče ovládly, byla dojednána hromadná evakuace ze základny a okolí.

Zatímco Mladić sliboval všem převoz do bezpečí, byli muži odděleni od žen a dětí a posléze postupně zabiti. Odhaduje se, že toto vraždění - známé jako srebrenický masakr - nepřežilo až 8000 lidí, převážně Muslimů. Mezinárodní soudní dvůr OSN tuto událost označil za genocidu.

Za účast na masakru potrestaly soudy v Bosně, Srbsku i v Haagu desítky lidí mnohaletými tresty. Jsou mezi nimi také obecně považovaní hlavní viníci, Mladić a tehdejší politický vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić. Letos v březnu Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (IRMCT) při odvolacím řízení poslal Karadžiče na doživotí. Stejný verdikt si už v listopadu 2017 v první instanci vyslechl Mladić od Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) a nyní čeká na konenčné rozhodnutí IRMCT.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

wp4t ( 19. července 2019 23:33 )

Prej ten trest maj ty přilby za to, že nepomáhali svážet a hlavně vykopávat těla desítky let pohřbených "obětí" ze hřbitovů z celého širokého dalekého okolí, aby to dalo na nějaký zakokrouhlený počet, kterého by si všimla multikulturní masmédia.

Doufám, že za toto vyjádření nedostanu trest jako bílý původně evropští popírači holocaustu a trestu pro popírače holocaustu muslimského vyznání se nebojím, protože klidně můžu říct, že sem si dal nějakýho panáka či jointa na kterého nejsem zvyklý a multikulturní soudy mě jistě zcela spravedlivě osvobodí, protože
vyjadřuji jen svůj vlastní svobodný názor.

Kde jsou v těchto zprávách zmíněny civilní oběti amerického kobercového bombardování a kde jsou zmíněni nedobrovolní srbští dárci orgánů z řad zajatců albánské mafie UCK, s jejichž orgány obchodovali s arabskými šejky a amíky?

Dle mého názoru tato událost už byla přípravou na porobení Evropy multikulturalisty a dále muslimy. Dnes v těchto oblastech bylo nahlášeno několik výcvikových táborů IS pod dozorem americké základny a při zjišťování průniků teroristů na území Schengenu byla několikrát zmiňována cesta přes toto území, kde dostávali poslední instrukce a kvalitní falešné doklady.

wp3t ( 19. července 2019 23:11 )

A ty oběti při tom útoku toho dědy máš kde? Museli sundat prkna z kolejí a bylo.
Co ty Vánoční trhy v Berlíně(12 mrtvých), útok v rokáči ve Francii(130 mrtvých), co ten útok ve Francii kvůli kresbě (12 mrtvých), co ten útok v Manchestru při koncertě 22 mrtvých dětí, co ten útok při oslavě v Nice 86 mrtvých .....

atd. atd. atd. atd.

prasatkopepicek ( 19. července 2019 19:20 )

Na tom je videt bezzubost modrych prileb OSN. Byly tam, cumely jak se tam vrazedi a neudelaly nic. Ani nemohli, nemely k tom mandat. Evropu v tu dobu chodilo sem tam cca pul milonu uprchliku (skutecnych). A nikdo se ktomu nechtel znat, vsichni davali ruce pryc a jen prijimaly rezoluce.
Amici aspon meli koule vytahnout ten horky brambor. Rozsekali to tam hlava nehlava a byl konec. Udelali to k cemu nikdo nemel odvahu, ale pak jim vsichni sborem nadavali a doted nadavaji. Ale aspon to tam ukoncili. Ti by se tam rezali dokud by se nevymlatili a nebo se to nerozsirilo i za hranice. Takze

anonym01 ( 19. července 2019 18:08 )

ne, ted se koukam na odsouzenyh 71 letyho baldyho za terorismus. SPD a ksčm i Babišuv fanda. staci?

wp3t ( 19. července 2019 15:58 )

Všichni vás sluníčka ohrožujou. Komunisti se dali proti vám dohromady dokonce se svými největšími nepřáteli nácky.

No ty kráso, to je nářez v tý tvý malý hlavičce.

To tě asi tak strašně zmátlo, že se v rámci prosazování jediné správné multikulturní ideologie, dali dohromady politici zleva, zprava politického spektra, vytvořili multikulturní internacionálu a jediný správný střed názorů a každého kdo je víc vpravo nebo vlevo než oni kádrují.

Ale zatím nikdo z nich nevymyslel, jak najednou ohrozit obě mimostřední křídla, až ty. Ale vyšla ti z toho stejná pitomost jako krok stranou při vysvětlování marxismu-leninismu.

Drž se radši toho, co je dnes obvykle multikulturní - Kdo je víc napravo než je norma je fašoun, kdo je víc nalevo je populista. On už nějaký soudruh multikulturalista to spojení těch třídních nepřátel najde a bude se hned vědět, neboj.

Zobrazit celou diskusi
Další videa