Gayové a lesby tlačí na Babiše. Chtějí právo na manželství, štvou je stereotypy

Autor: Nikola Forejtová - 
29. 6. 2019
15:20

Transsexuálka James mluví o tom, jak je těžké poprosit o tampón. Jiný účastník popsal, jak je těžké vytvořit niterní sdružení homosexuálů. Jejich práva u nás brání Christian Noll z IBM. A všichni se sešli na konferenci LGBT komunity v Praze. Blesk Zprávy byly u předání cen firmám, které se zasloužily o respektování homosexuálních občanů, a ptaly se, jak odpověděl premiér Andrej Babiš (ANO) na otevřený dopis.

Několik firem v čele s IBM poslalo koncem dubna premiérovi Andreji Babišovi výzvu, aby se začal zabývat manželstvím homosexuálů. „Děkuji za dopis a budu na tom pracovat. Tak ve zkratce odpověděl premiér Babiš na náš otevřený dopis, bylo to velmi oficiální,“ řekl Blesk Zprávám Christian Noll. Ten pracuje jako jeden z nejvyšších manažerů IBM pro střední a východní Evropu. A právě tato firma si zakládá na tom, aby její LGBT zaměstnanci měli rovná práva. 

Gayové, lesby a 18 velkých firem požadovalo, aby se politici zabývali návrhem o uzákonění manželství pro homosexuální páry. Ptali jsme se, jestli současná politická situace není spíše ku škodě věci. „Je to demokraticky zvolená strana ve volbách, a i kdyby tady ta strana za pár let nebyla, ten zákon by zůstal. Mluvíme s premiérem, protože je premiér,“ konstatoval Noll.

O „duhových“ sňatcích se ve Sněmovně hovoří často, ale návrh uvízl na mrtvém bodě. Proti je už tradičně například KDU-ČSL.

Zkuste si říct o tampón

Noll promluvil o dopise a svých vizích do budoucna na konferenci v pražském hotelu Hilton, kde se udílely ceny firmám, které projevily snahu o zlepšení situace mezi svými homosexuálními kolegy a zaměstnanci. Na místě promluvila i transsexuálka James Jurgensenová, která vystupuje jako stand up komedička.

„Zkuste si třeba říct o tampón. Byla jsem na konferenci, kde jsem byla oblečená jako chlap a vystupovala jsem jako muž. Pak jsem to dostala…no a co teď,“ vyprávěla příhodu z jedné z akcí. Dodala, že je strašně těžké se v dnešní době chovat normálně a sama musela přistoupit na vizuální hru. „Teď, když jdu na konferenci o lesbách, obléknu se jinak, než jak chodím do práce či do kina. Stylizuju se do stereotypů, jinak mě mají lidi ještě za většího blázna,“ řekla James.

James je transsexuálka - obléká se jako muž nebo žena podle příležitostiJames je transsexuálka - obléká se jako muž nebo žena podle příležitosti | Kristýna Svobodová / Pride Business Forum.

Společnost je totiž sice podle přednášejících tolerantnější, ale rozhodně ne bezchybná, především pak v komunikaci s někým, o kom vědí, že je tzv. tříprocentní. „Chceme normálně žít. Chceme, abychom mohli normálně mluvit o svých životech – že jsme byli o víkendu s přítelem, co provedla naše manželka či co dělají naše děti, ale to ještě tak zcela nejde,“ svěřil se Blesk Zprávám jeden z účastníků.

Zmínil, že má veliké štěstí, že jeho rodina ale i kolegové ve Francii byli tolerantní a to, že se jim otevřel, jej změnilo v nitru duše. „Nezměnilo se nic v mém okolí, rodina mě stále milovala a podporovala mě, ale uvnitř jsem se najednou otevřel,“ dodal.

50 let od masakru

Gayové a lesby se kromě snahy zlepšit pracovní vztahy snaží i o zlegalizování manželství a o povolení smět adoptovat děti i v homosexuálním páru.  Homosexuální sňatky na celostátní úrovni umožňuje nyní ve světě 28 zemí, z toho 17 v Evropě, jako poslední přibyl letos v červnu Ekvádor.

Stále je ale ve světě 70 zemí, kde je homosexualita zakázána a to mnohdy pod trestem smrti. Podle osloveného respondenta se o těchto zemích ale bavit nelze, alespoň dokud se zde nevyřeší i základní otázky svobody. „V Evropě jsme na jiné úrovni. V těch zemích se musí řešit jiné problémy, a to i takové, které se týkají základních svobod. Všude to chce jít krůček po krůčku,“ konstatoval v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Červen je pro LGBT komunitu symbolický. Počínaje 28. červnem si totiž připomínají tragickou událost, ke které došlo v roce 1969 v newyorském baru Stonewall. Tehdy došlo k sérii násilných demonstrací a téměř až k pogromu na LGBT komunity. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hejhej ( 1. července 2019 10:48 )

Manželství bylo, je a snad i bude muže a ženy.
Geyové a lesby za svou orientaci nemůžou ( ale začínám o tom pochybovat, už nejsou 4%, ale nejmíň 10%), nemají právo na pravoplatný svazek, který je manžel­ství­.Regis­trova­né partnerství by jim mělo stačit.

robin5 ( 30. června 2019 14:56 )

Při pohledu na významného moderátora ČT a jeho přítele europoslance a předsedu neméně významné politstrany, není divu, že se lidem obrací žaludek jen slyší označení "gay". Dva tak odporné, otlemené exempláře se těžko hledají a pokud si je člověk spojí s jejich orientací není divu že trpí předsudky, ani si je nemusí představit ve psí poloze.

liskabystrouska ( 30. června 2019 06:57 )

jameson je to k z..bl..ití

anonym01 ( 29. června 2019 23:47 )

ALE JDI TY, NELZI MI TADY. KDYZ MUZOU ŽABY, NEVÍM PROČ BY NEMOHLI JINI HERMAFRODITI JAKO PAN BABIS

flora ( 29. června 2019 21:54 )

Ty ale očividně normální nejsi a v hlavě máš binec.Neboj se, po tobě nikdo nic požadovat fakt nebude
Sexuální praktiky jsou prasárny ? Chlapče ty samé provozuj 2/3 hetero Možná i tvá stará, samozřejmě potají a se sousedem, trubko

Zobrazit celou diskusi
Další videa