Pískání v uších jde léčit, hraje se ale o čas. Šance klesá už po týdnu, varuje lékař

Autor: Hana Langrová - 
6. 7. 2019
07:20

Pískání v uších neboli tinnitus je novou civilizační chorobou. V Česku se týká zhruba milionu lidí a trápí ženy i muže. Nejohroženější jsou lidé, kteří pracují nebo se často vyskytují v hlučném prostředí. Bohužel v poslední době se tinnitus týká i mladší generace. Léčí se s ním běžně dvacátníci a třicátníci. Lékař ORL Aleš Hahn vysvětlil, jak tinnitus vzniká, kdy se ještě dá léčit a jak se mu vyhnout.

Ohroženi jsou lidé, kteří se často vystavují nadměrnému hluku. „Právě mladší generace si libuje v poslechu hlasité hudby, ať už na koncertě nebo do sluchátek, tzv. pecek. Používáním těchto sluchátek si člověk efektivně zadělává na sluchovou poruchu a i tinnitus může vzniknout poměrně brzy,“ řekl docent Aleš Hahn.

Jde o čas. Pacient musí přijít hned

Po návštěvě hlasité akce je prý běžné slyšet pískavý zvuk v uchu. „Pokud nezmizí do osmi až deseti hodin, měli bychom vyhledat pomoc ušního lékaře, který pacienta vyšetří a navrhne účinnou léčbu. Pokud se onemocnění nezačne léčit včas, rapidně klesá šance na vyléčení. „Řádově jde o dny. Určitě ne týdny nebo měsíce. Když se člověk dostaví hned, je téměř stoprocentní šance na vyléčení,“ řekl Hahn.

Sluchové onemocnění nezpůsobuje pouze hlasitý zvuk. Pískat v uších může člověku začít i kvůli změnám na krční páteři, nebo při nošení rovnátek. „Tinnitus může způsobit i diskomfort svalů, šlach, kostí a vazů od hlavy až k patě. Může dojít k pískání v uších, aniž by byla přítomna sluchová porucha,“ řekl docent Aleš Hahn s tím, že se jedná asi o deset procent pacientů.

U takových pacientů spolupracujeme s fyzioterapeutem a masérem a vhodné jsou i preparáty na prokrvení,“ doporučuje lékařka ORL Marta Václavíková

Na chronický tinnitus pomáhá léčba šumem

Onemocnění se nedědí. „Pacient může zdědit cévní změny či vysoký krevní tlak. To může v určitém věku způsobovat jak zhoršení sluchu, tak tinnitus, a proto se to třeba v jedné rodině objevuje, ale určitě nejde o dědičné onemocnění,“ uvedla Václavíková

Pacientům, kteří žijí s šelestem v uchu již několik let, může průběh zmírnit i léčba šumem. „Z audiologického hlediska je velmi účinnou metodou tzv. TRT (Tinnitus Retraining Therapy) tedy léčba šumem, jehož pravidelný poslech o adekvátní intenzitě způsobuje zmenšení subjektivního vnímání tinnitu,“ řekla Blesk Zprávám foniatrička Zuzana Veldová.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

titan33 ( 6. července 2019 12:08 )

taková banalita jeden trčící sloup a jedné ulici v ***.i světa a veřejné osvětlení a tři ampliony, jeden natočený k mému oknu, když spustěj kydy tak nejdřív škobrne flašinet deska hafo hlodů, snad nejhorší zvuk sirény-zkouška ve středu rozhlasu připadám si jak při náletu a málem letím do sklepa
ehm

bobisz ( 6. července 2019 11:15 )

Nejlepší jsou vždycky ty rady lékařů - okamžitě jděte k doktorovi. S pískáním jsem šel druhý den na ORL (dle recenzí pacientů výborný lékař), vysvětlil jim proč jdu jako akutní pacient, a stejně mě objednali na termín za tři týdny. Ano, a to opravdu už zřejmě bylo pozdě. Rok a půl mám v hlavě trafostanici a píská a píská.

sezral_jsem_kukyho ( 6. července 2019 10:43 )

Jako Zemanovi cukrovka.

Qmar_Omar ( 6. července 2019 10:38 )

A co hučení v kládě?

titan33 ( 6. července 2019 10:16 )

jedna známá žádná už nemladice mi říkala, tříská mi přímo v hlavě, hučí mi v jednom uchu a syn mě nechal protáhnout vyšetřením u lékařů nic mi nepomhlo, pak někdy při dalším potkání a jak to teda dopadlo/ Tomu neuvěříš odešlo to samo

Zobrazit celou diskusi
Další videa